English
یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مناطق آزاد باید به فضای آموزش احترام به بخش خصوصی تبدیل شوند

مناطق آزاد باید به فضای آموزش احترام به بخش خصوصی تبدیل شوند
رئیس اتاق بازرگانی ایران در آخرین روز از سومین کنفرانس خصوصی سازی و سرمایه گذاری و دومین مجمع گردشگری کشورهای اسلامی در جزیره کیش، بر نقش گردشگری درارتقای صلح جهانی و جذب سرمایه گذاری تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، "دکتر محمد نهاوندیان" رئیس اتاق ایران در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی، گردشگری را توانمند ساز دیگر بخش های اقتصادی دانست و یادآور شد: گردشگری حلقه وصل اقتصاد و فرهنگ است و در این بخش ضمن آنکه انسان ها با هم تعامل برقرار می کنند و صلح نیز تولید می شود.

وی افزود: برای گسترش صلح راهی بهتر از گردشگری نیست و با گردشگری می توان از بسیاری از سوء تفاهم ها جلوگیری کرد.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری تصریح کرد: در شرایط کنونی که دنیا با دغدغه های جدی درباره الگوهای اقتصادی مرسوم درگذشته روبرو است می توان از طریق گردشگری سرمایه قابل توجهی را جذب کرد که البته این امر نیازمند ایجاد فضای مناسب است.
وی رقابت اصلی را در دنیا رقابت بین "فضاها" دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد فضای مناسب به عوامل متعددی مانند ثبات سیاستگذاری ها، سهولت قوانین و مقررات، ایجاد خطوط اعتباری و دسترسی به حمل و نقل بستگی دارد و در این میان مناطق آزاد نقش مهمی پیدا می کنند.
رئیس اتاق ایران در ادامه افزود: مناطق آزاد اقتصادی ایران مانند کیش و قشم این امتیاز را دارند که علاوه بر اینکه شرایط را برای کار بین المللی ایجاد کرده اند اما حیات آن ها متکی به اقتصاد جهانی نیست و پشتیبانی سرزمین مادری و یک قدرت 70 میلیونی را به همراه دارد.
وی خواستار ایجاد فضای مناسب به شکل ایده آل در مناطق آزاد اقتصادی شد و گفت: در این مناطق باید ثبات سیاست ها را ایجاد و تسهیل قوانین و مقررات و حل و فصل مسایل حقوقی و قضایی را تمرین کنیم.
دکتر نهاوندیان در ادامه با اشاره به وجود مشکل بوروکراسی و ناهماهنگی سیستم های اداری در کشورهای اسلامی گفت: مناطق آزاد باید به فضای آموزش برای احترام به بخش های خصوصی تبدیل شوند.
وی در ادامه با تاکید اتحاد کشورهای اسلامی در شرایط فعلی اقتصاد جهانی خواستار ارایه برنامه و طرحی از سوی سازمان کنفرانس اسلامی در این زمینه شد.
دکتر نهاوندیان یادآور شد: شرایط فعلی، شرایط قرنی است و آنچه در جریان بحران طراحی می شود نقشه راه یک قرن اقتصاد جهانی است و ما توقع بیشتری از رهبران سیاسی سازمان کنفرانس اسلامی داریم و دولت ها باید همکاری شرکت ها را تشویق کنند.
برآورد جذب سالانه 3 میلیون گردشگربه کیش در سند چشم انداز بیست ساله کشور
همچنین "داوود مددی" رئیس سازمان منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به قدمت تاریخی "خلیج فارس" اذعان کرد: با توجه به اسناد تاریخی موجود، این پهنه آبی همواره طی هزاران سال به عنوان خلیج فارس نامیده و علایق فرهنگی بین کشورهای اسلامی باعث افزایش همکاری میان این کشورها در همه ابعاد شده است.
وی در خصوص ویژگی های منطقه آزاد کیش تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد کیش از سال 1993 به طور رسمی ماموریت خود را در راستای سند چشم انداز و برگرفته از قانون توسعه منطقه آغاز کرده است.
به گفته وی توسعه منطقه کیش با تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی به افزایش درآمد عمومی، صدور کالا، ایجاد اشتغال، حضور فعال در بازارها، تاسیس دانشگاه ها، بسترسازی برای ایجاد محیط امن گردشگری و ایفای نقش پل تجاری بین سرزمین اصلی و سایر کشورها محقق می شود.
وی یادآور شد: در قانون منطقه آزاد کیش مزایای زیادی برای سرمایه گذاری در این منطقه مانند معافیت 15 ساله، بی نیازی به اخذ روادید برای ورود خارجیان پس از ثبت شرکت، عدم محدود نبودن خروج ارز از منطقه، ثبت شرکت های 100درصد خارجی و حمایت از صنایع هایتک و غیر آلاینده در نظر گرفته شده است.
مددی ابراز کرد: ویژگی های طبیعی اکوسیستم دریایی و محیط مرجانی در منطقه موجب شده است این منطقه اهمیت ویژه ای پیدا کند و اگرچه این جزیره از لحاظ تولید انرژی مصرفی خود کفاست، اما برای رفع نیازهای آتی، مطالعاتی برای اتصال به برق سراسری کشور از طریق کانال های زیردریایی صورت گرفته است.
وی یکی از زیر ساخت های مهم برای توسعه منطقه را "حمل و نقل" عنوان و خاطرنشان کرد: فرودگاه کیش با پایانه ها ی متعدد، سومین فرودگاه کشور است که اجرای طرح جامع توسعه فرودگاه از برنامه های آتی سازمان منطقه آزاد کیش است.
مددی با تاکید بر اینکه کیش یکی از مهمترین قطب های گردشگری منطقه است، ابراز کرد: کیش بهشت خانواده ها محسوب می شود و زیرساخت های لازم برای توسعه گردشگری ورزشی در این جزیره فراهم شده است.
مددی همچنین تاسیس شعبه های از بانک های خارجی، بورس بین المللی، مراکز داد و ستد کالا، فعالیت های انجام شده برای تاسیس شهر الکترونیکی و برگزاری نمایشگاه ها را از جمله قابلیت های مهم این منطقه دانست.
وی تاکید کرد: حمایت و تشویق از تولید کالاهایی با تکنولوژی بالا و غیر آلاینده از جمله سیاست های منطقه کیش است، از این رو ایجاد شبکه حمل و نقل مطمئن و ایجاد موسسات مالی و بانکی مورد توجه قرار گرفته است.
وی اظهار امیدواری کرد که ارتباط نزدیک بین صنعت و دانشگاه در کیش موجب شود تا فعالیت های صنعتی بر پایه دانایی محوری گسترش یابد.
رئیس سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه "طرح جامع جزیره کیش با هدف توسعه گردشگری به تصویب شورای عالی معماری کشور رسیده است" خاطرنشان کرد: در افق سند چشم انداز بیست ساله کشور برآورد شده است سالانه 3 میلیون گردشگر از این جزیره بازدید کنند و کیش به عنوان الگوی توسعه پایدار و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری و گردشگری امن تعریف شود
روابط عمومی اتاق ایران
۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۱:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.