English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۱۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قانون کار باید ضابطه‌مند شود

قانون کار باید ضابطه‌مند شود
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استراتژی مجلس هشتم دفاع از حقوق مردم، به خصوص قشرهایی است که جنبه سازندگی برای کشور دارند.
به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در دیدار نمایندگان تشکل‌های کارگری گفت: مجلس شورای اسلامی به این باور رسیده است که برای این قشر ملی بدون هیاهو کارهای زیربنایی صورت دهد.
وی با بیان این‌که استراتژی مجلس هشتم دفاع از حقوق مردم و به خصوص قشرهایی است که جنبه سازندگی برای کشور دارند، خاطرنشان کرد: نگاه ما به کارگران به عنوان سرمایه ملی برای کشور است و این نگاه یک باور است.
لاریجانی در ادامه با بیان این‌که گام‌هایی که مجلس شورای اسلامی در این مدت کوتاه برداشته نشان دهنده این است که مجلس به دنبال کارهای صدقه‌پروری نیست، گفت: قصد مجلس این است که مکانیزم روانی برای زندگی و اقتصاد کارگران به وجود آورد تا با کرامت زندگی کنند و کارگران از یک پیش‌بینی خوب برای آینده خود برخوردار باشند.
رییس مجلس در ادامه اظهار کرد: من نمی‌گویم که گام‌های برداشته شده برای کارگران کامل بوده است، اما در یک بازده زمانی، بیشتر می‌توان برنامه‌ها را تعریف کرد.
لاریجانی با تاکید بر این‌که مجلس با اصالت زیادی کارهای کارگران را پیگیری می‌کند، گفت: تمام تلاش مجلس در قانون بودجه سال جاری مبتنی بر این بود که نوعی روان‌سازی در اقتصاد به وجود بیاید تا اقتصاد ما رونق پیدا کند.
وی افزود: اگر کارگران بخواهند زندگی بانشاط‌تری را داشته باشند باید شغل مناسبی داشته باشند.
رییس قوه مقننه یادآور شد: اصراری که در اصل 44 وجود دارد، برای به وجود آوردن رونق اقتصادی است که برای به وجود آمدن آن نیز ملزوماتی وجود دارد.
وی با بیان این‌که بسیاری از پروژه‌های عمرانی می‌تواند توسط بخش خصوصی محقق شود، گفت: دلیلی ندارد که سیستم فربه دولت هزینه کشور را به خاطر پروژه‌های عمرانی بالا ببرد بلکه با دقت نظر بیشتر می‌توان، حجم پروژه‌های عمرانی بخش خصوصی را بالا برد.
لاریجانی ادامه داد: نکته دیگری که در قانون بودجه به آن توجه شد جلوگیری از بحث‌هایی بود که می‌توانست به اقتصاد کارگران صدمه وارد نماید.
وی افزود: حذف یارانه‌ها از جمله این موضوعات بود که مجلس دغدغه فروانی نسبت به آن داشت.
رییس مجلس تصریح کرد: درست است که مصرف یارانه‌ها در حال حاضر برای کشور مفید نیست، اما حذف آن با سرعت می‌تواند لطمه فراوانی به اقتصاد کارگاه‌ها و مراکز تولیدی وارد آورد.
وی افزود: زمانی که قیمت حامل‌های انرژی به یکباره چند برابر شود، به سادگی با کمک‌های دیگر جبران نخواهد شد و تورم‌زا خواهد بود.
لاریجانی با بیان این‌که اصل موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها قابل مطالعه می‌باشد، تصریح کرد: اما تسریع در این کار را مفید نمی‌دانیم و به همین علت مجلس با کار کارشناسی این موضوع را پیگیری می‌نماید.
وی همچنین اظهار کرد: تصویب نشدن سریع حذف یارانه‌ها از سوی برخی افراد سیاسی تلقی شد، اما حرف نادرستی است بلکه مجلس نگاه حکومتی به موضوع دارد.
لاریجانی تاکید کرد: اصل بر این است که قوای مختلف با رفاقت با یکدیگر همکاری نمایند.
وی با تاکید بر این‌که منظر مجلس، منظر حکومتی است، گفت: به همین خاطر این موضوع را در بودجه متوقف کردیم، اما در کمیسیون ویژه در حال بررسی است تا در طول یک مدت معقول این کار صورت گیرد تا به کارهای تولیدی و اقتصادی کارگران لطمه‌ای وارد نگردد.
رییس مجلس تصریح کرد: در بودجه نکات مهمی از جمله حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مورد بررسی قرارگرفت و مجلس تصمیم گرفت 2500 میلیارد از سهام را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند تا بتواند سقف درآمد بازنشستگان این سازمان را با سایر بازنشستگان که در قانون مدیریت خدمات کشوری لحاظ شده بود، تطبیق دهد.
وی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: البته در مبحثی که در قانون مدیریت خدمات کشوری نیز مطرح بود، پیگیری مجلس برای این بود که ابتدا مشکلات بازنشستگان حل شود.
وی ضمن مهم خواندن موضوع بازنشستگان گفت: ‌این امر سبب شد که نگاه عادلانه‌ای در کشور برای این قشر حاکم شود.
رییس قوه مقننه رونق اقتصادی و توجه به یارانه‌ها و مساله بازنشستگان تامین اجتماعی را سه گام مهم مجلس هشتم عنوان کرد که در مدت زمان کوتاه در قانون بودجه لحاظ نموده است.
لاریجانی اظهار کرد: در صورتی که بخواهیم اصل 44 قانون اساسی به درستی انجام شود، باید ملزومات آن را از جمله آموزش، وسایل رفاهی و تربیتی تشکل‌ها را فراهم آوریم.
وی در خصوص مسائل رفاهی کارگران گفت: این مسائل الگوهای مهمی در دنیا دارد و با قوانینی که وجود دارد مدرسه و دانشگاه هم برای این قشر فراهم می‌شود.
وی با بیان این‌که مجلس باید در این زمینه فعال شود، گفت: دولت نیز باید چاره‌ای در این زمینه بیندیشد.
رییس مجلس خطاب به نمایندگان تشکل‌های کارگری گفت: شما به عنوان یک تشکل مادر در کشور به این مسائل تخصصی نگاه کنید و مجلس هم در این زمینه برای صیانت از سرمایه ملی در کنار سرمایه کار کمک خواهد نمود.
وی در ادامه با بیان این‌که زمان مناسبی است که تشکل‌ها نیز ضابطه‌مند شوند، گفت: کارگران باید بتوانند حرف خود را در تشکل‌ها عنوان نمایند و این قشر عظیم حرف خود را با منطق مطرح نماید و نمایندگان قانونی بخش‌های کارگری باشند.
وی افزود: ساختار این تشکل‌ها را شما می‌توانید تنظیم نمایید.
لاریجانی با بیان این‌که در بررسی‌ها مشخص شده که هفتاد درصد کارگران قراردادی می‌باشند و طبق قانون دائمی کار نمی‌کنند، گفت: کارگران همیشه این نگرانی را دارند که قراردادی می‌باشند، اما می‌توان در منظومه‌ای این مسایل را ساماندهی کرد که قرارداد کل کارگران دائمی شود.
وی افزود: باید کاری صورت دهیم تا قانون کار ضابطه‌ ‌مند شود و مساله قراردادهای موقت را به یک جا حل نماییم تا فشاری به طبقه کارگری وارد نیابد.
لاریجانی از آمادگی مجلس برای رفع این مشکل خبر داد و گفت: اگر آمار هفتاد درصد کارگران قراردادی درست باشد باید آن را حل نمود.
رییس مجلس افزود: باید مشکلات کارگران به نحوی حل شود که احساس ناامنی در کار نکنند.
ایسنا
۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.