English
جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مهدی کروبی دردانشگاه یزد: جلوی تنگ‌نظری‌ها را خواهم گرفت

مهدی کروبی دردانشگاه یزد:
جلوی تنگ‌نظری‌ها را خواهم گرفت
دبیرکل حزب اعتماد ملی ظهر چهارشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه یزدگفت: مصلحت نظام است که انتخابات چندصدایی باشد، چراکه انتخابات دوقطبی تحرک لازم را ایجاد نخواهد کرد. او تاکید کرد: این‌که من رای خاموش را به صحنه انتخابات بیاورم به نفع نظامی است که پشتوانه آن انتخابات است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در دانشگاه یزد خطاب به دانشجویان با بیان این‌که "مجازید هرگونه سوالی که خواستید را از من بپرسید" افزود: دانشگاه جای آینده‌سازان ماست،‌ چشم‌های ملت به مراکز علمی دوخته شده است و در همه صحن‌ها دانشگاه‌ها باید پیشگام و پیشتاز باشند که بوده‌اند و دانشجویان و اساتید نخبه و روشنفکر پیشتازند.
وی ادامه داد: در جامعه‌ای که نورانیت نیست و حتی ظلمت است، نیروهای علم و دانش و دانشجویان هدایتگرند و بسیاری از حرکت‌های سازنده از دانشجویان شروع شده است. دانشجویان پیشگام مبارزه با طاغوت نیز بوده‌اند.
وی یادآور شد: امام(ره) با قدرتی که داشت همه اقشار را بسیج و رژیم طاغوت را فلج کرد و نیروهای دانشجویی همیشه به وظیفه خود عمل کرده‌اند. ایشان علاقه خاصی به دانشجویان داشت و در مناسبت‌های مختلف که پیام‌های عمومی صادر می‌کرد پیام‌های خاصی نیز برای دانشجویان حوزه و دانشگاه و ارتباط بسیار خوبی با دانشجویان داشت. دانشجویان نیز در تمامی صحنه‌ها حضور داشتند و مبارزه کردند، به جبهه رفتند و سازندگی کردند، همه‌گونه خدمتی انجام دادند و در دوران سازندگی و توسعه اقتصادی و اصلاحات نیز نقش عمده‌ای بر عهده داشتند. الان نیز باید این‌گونه باشد؛ لذا بر عهده ماست که حرمت آن‌ها را نگه داشته و فضای لازم را به آن‌ها بدهیم، بدیهی است که حرکت دانشجویان نیز بر اساس قانون خواهد بود و آن‌ها همیشه مراقب بوده‌اند که در چارچوب جمهوری اسلامی انجام وظیفه نمایند. متاسفانه این سال‌ها حوادثی پیش آمد که به دانشجویان بی‌مهری شد و امیدواریم با حرکت عظیم و سیل‌آسای نشاط آمیز مردم در پای صندوق‌های رای از این شرایط خاص عبور کنیم و دیگر این کاستی‌ها را نداشته باشیم.
جلوی تنگ نظری ها را خواهم گرفت
وی خاطرنشان کرد: من همیشه مدافع دانشجو بوده و هستم و وظیفه خود می‌دانم هر کجا که توانستم مشفقانه آن‌ها را به تعادل و منطق و تعامل و حکمت دعوت کنم. با تندی و خشونت با دانشجو موافق نیستم و اگر رای آوردم دیگر دانشجوی ستاره‌دار نداریم، بلکه دانشجویان باید ستاره درخشان در آسمان ایران و برای خدمت به مردم و انجام وظیفه باشند و می‌دانم چنان‌چه با آن‌ها گفت‌وگو و تفاهم و منطق کنم یک اخوت و برادری صمیمی بین خودم، وزرا، روسای دانشگاه‌ها و کارمندان اداری با دانشجویان ایجاد خواهم کرد که هم دانشجو حرمت استاد را نگه دارد و هم استاد دانشجو را مانند فرزند خود دانسته و با تامل و سعه‌صدر و دوراندیشی و منطق با او برخورد کند. جلوی حوادثی که رخ داده و تنگ نظری‌ها و انحصار طلبی‌ها را خواهم گرفت و به امید خداوند مردم شریف نظام جمهوری اسلامی ایران نیز از هر کسی که در یک انتخابات سالم پیروز شوند، حمایت خواهند کرد.
دبیرکل حزب اعتماد ملی ادامه داد: من سختی و کوران‌های مختلف را پشت سر گذاشته و در راهی که استوار بودم، می‌مانم. از خدا می‌خواهم اگر ذره‌ای از این مسیر لغزش کردم اصلا نباشم، اما همیشه مواضعم صریح و شفاف بوده و هزینه این صراحت را نیز پرداخته‌ام و خم به ابرو نیاورده‌ام، شعارهایم همین‌هاست که می‌شنوید و به آن‌ها نیز عمل خواهم کرد و مطمئن باشید هیچ تغییری وجود نخواهد داشت.
اینکه من رای خاموش را به صحنه انتخابات بیاورم به نفع نظام است
وی درباره اطرافیانش اظهار کرد: بروید بررسی کنید؛ اکثریت قاطعی که اطراف من هستند دارای چه سوابق مبارزاتی روشنی هستند و چه پست‌هایی داشته‌اند. البته در برخی طوفان‌ها مواردی پیش می‌آید که ممکن است برای افراد حوادثی پیش آید اما تلاش ما در نظام جمهوری اسلامی مطابق خواست امام راحل و مقام معظم رهبری این است که تمام تلاش‌مان را جهت جذب نیروهای سرخورده جهت حضور پرشور در انتخابات به کاربندیم.
وی خاطرنشان کرد: این‌که من رای خاموش را به صحنه انتخابات بیاورم به نفع نظامی است که پشتوانه آن انتخابات است. این‌که افرادی که قبلا به سمت تحریم رفتند الان حضورشان را ضروری می‌دانند به نفع نظام است. من همانطور که مواضع را صریح می‌گویم تا ابهامی وجود نداشته باشد در خصوص کسانی که با من کار خواهند کرد نیز همین‌گونه رفتار خواهم کرد، کمااین‌که تا به حال نه به آن‌ها قولی داده‌ام و نه آن‌ها از من چیزی خواسته‌اند. کسی تا کنون از من سهم خواهی نکرده است.
کروبی در پاسخ به سوالی درباره موضع‌گیری دولت احتمالی‌اش در زمینه سیاست خارجی نیز گفت: سیاست انفعالی غلط است و سیاست ماجراجویی هم غلط است. من اگر رییس‌جمهور شدم باید بدانم که حرف‌هایم برای نظام هزینه دارد؛ لذا نباید بی‌جهت هزینه به دوش نظام بیندازم. حتما تنش‌زدایی داریم، اما هیچ‌وقت آرمان‌ها و اصول را از دست نخواهیم داد. حالت انفعالی نمی‌گیریم. حرف‌مان را می‌زنیم و تعامل خواهیم داشت و آرمانگرایی و اهداف‌مان را نیز در چارچوب نظام رعایت خواهیم کرد. ما باید شان ریاست جمهوری را رعایت کنیم و مواضع خود را قاطع بگیریم اما معقولانه و منظقی و حساب شده رفتار کنیم.
مصلحت نظام این است که انتخابات چند صدایی باشد
وی با اشاره به این‌که " مبنای فکری ماست که دانشگاه‌ها به سمت استقلال سوق یابند" افزود: یعنی هیات امنا و روسا و نیز در درجه بعد شورای عالی انقلاب فرهنگی روابط صمیمی بین دانشجویان و آن‌ها ایجاد کنیم تا وضع خوبی ایجاد شود و از طرف دیگر جلوی کارهای تند و غلط را بگیریم تا عکس‌العمل‌های ناراحت‌کننده مانند گذشته تکرار نشود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر زدگی دانشجویان از فعالیت‌های سیاسی گفت: دانشجویان باید مرتب سیاسی باشند و بحث سیاسی کنند اما مواظب باشند استقلال خودشان را در حین حرکت‌های دانشجویی حفظ کنند. این‌که شاید این نتیجه فعالیت دولت‌های پیشین بوده در ظرفیت این جلسه نیست اما بالاخره هر معلولی یک عاملی دارد، یکسری حوادثی رخ داده و وضع اینچنین شده، باید تلاش کنیم که از این وضع خارج شویم.
دبیرکل حزب اعتماد ملی درباره مدیریت دانشگاه آزاد نیز اظهار کرد: دانشگاه‌آزاد هیات امنایی دارد و رییس آن نیز عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است، ساختار مجزایی دارد اما اگر مشکلی در آن می‌بینیم با گفت‌وگو قابل حل است، اما وقتی بخواهیم کار تبلیغاتی کنیم نتیجه آن جز این نخواهد شد.
وی درباره انتخابات نیز گفت: مصلحت نظام در حال حاضر این است که انتخابات چند صدایی باشد؛ چراکه انتخابات دو قطبی تحرک لازم را ایجاد نخواهد کرد هر کدام مخاطب خاص خود را داریم و حرف‌های‌مان را خواهیم زد یک سرخوردگی ایجاد شده که لازمه آن حرکت قوی برای شرکت در انتخابات است و زمینه آن با حضور کاندیداهای متفاوت فراهم خواهد شد. باید در این موقعیت حساس یک انتخابات فوق‌العاده داشته باشیم.
وی درباره دلایل حمایت مجمع روحانیون مبارز از مهندس موسوی نیز اظهار کرد: این بحث مبارکی است؛ البته افراد متعددی نیز از من حمایت کرده‌اند. مجمع تشکیلاتی است که به این نتیجه رسیده که از مهندس موسوی حمایت کند، البته روحانیون مبارزی هم وجود دارند که از من حمایت می‌کنند.
کروبی درباره برنامه توسعه هم گفت: برنامه توسعه و سند چشم انداز چندسالی به تاخیر افتاده است ما باید به برنامه بازگشته و کارها را ادامه دهیم.
باید منتظر افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن باشیم
همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی با حضور در پارک علم و فن‌آوری شهر یزد و دیدار با نخبگان و گروه‌های سیاسی و صنفی این استان طی سخنانی تحت عنوان "از شعار تا عمل" در برابر انتقاد حاضران نسبت به شرایط فعلی اظهار کرد: هم‌اکنون در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌بریم، البته آن‌چه امروز شاهد هستیم تازه شروع مشکلات است و تبعات و هزینه کارهایی را که برخی انجام داد‌ه‌اند را در سال‌های آینده پرداخت می‌کنیم.
وی با بیان این‌که " بعضی از اقدامات آثار خود را دیرتر نشان خواهند داد" به عنوان مثال به بخش ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: در بخش صنعت و ساختمان متاسفانه شاهد رکود هستیم به گونه‌ای که سرمایه‌گذاران و فعالان این بخش از صنعت خارج شده‌اند و بازگرداندن آن‌ها به این صنعت بسیار دشوار است. رکود ساخت‌وساز در کشور یعنی رکود ده‌ها، بلکه صدها شغل وابسته به صنعت ساختمان و با توجه به تقاضای زیاد در بین مردم و عرضه کم در آینده باید منتظر افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن باشیم.
وی راه حل خروج از وضعیت کنونی را تغییر دانست و گفت: تغییر مدیریت در کشور کار آسانی نیست اما یک راه حل دارد و آن حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای است. به همین جهت است که عده‌ای در پی حضور گسترده مردم در انتخابات نیستند؛ زیرا می‌دانند که مشارکت مردم در انتخابات به معنای شکست آن‌ها خواهد بود.
خودسانسوری خواهم کرد
دبیرکل حزب اعتماد ملی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: تا زمانی که خرد جمعی ، جامعه مدنی تظارب آرا را در بین خود نهادینه نکنیم وضعیت به همین‌گونه خواهد بود. تا وقتی که گروهی کوچک بخواهد برای جمعی بزرگ تصمیم بگیرد، باید شاهد شکست‌های دیگری نیز باشیم.
وی افزود: باید بیندیشیم که چرا زمانی که مجلس ششم و دولت اصلاحات را در اختیار داشتیم در انتخابات شوراها شکست خوردیم. آیا هرگز در این‌باره آسیب‌شناسی شد؟
وی معتقد است: همان‌هایی که با عملکرد خود زمینه‌های شکست اصلاح‌طلبان را فراهم کردند، امروز می‌خواهند برای دیگران تصمیم بگیرند، در حالی که فعالیت سیاسی پادگان نیست که عده‌ای کوچک به چپ به چپ و راست و راست بگویند و مردم نیز از آن‌ها تبعیت کنند
کروبی خاطرنشان کرد: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از مسائل را طی مصاحبه‌ای خواهم گفت. البته خودسانسوری خواهم کرد و برخی از موضوعات را نخواهم گفت تا موجب بیشتر شدن اختلافات نباشیم.
وی ابراز عقیده کرد: در طی سال‌های اخیر کار به جایی رسیده بود که حتی نمی‌توانستیم از دموکراسی حرف بزنیم، اما در سال 76 با پیروزی آقای خاتمی شرایط و فضای سیاسی کشور تغییر کرد و اکنون حتی مخالفین از دموکراسی و تظارب آرا و جامعه مدنی سخن می‌گویند.
وی با انتقاد از آن‌چه "حذف مدیران با تجربه" خواند نیز گفت: اکنون کار به جایی رسیده است که فردی با سابقه سه دوره وزارت تنها مشاور است و علت آن هم انجام مصاحبه‌ای است که در آن گفته " عملکرد احمدی‌نژاد شباهتی با شهید رجایی نداشته است " و بنابراین از کار برکنار شده است.
حرف‌های نسنجیده موجب دشمن‌تراشی در حوزه خارجی شده است
دبیرکل حزب اعتماد ملی در پاسخ به سوالی درباره سیاست خارجی هم گفت: متاسفانه حرف‌های نسنجیده موجب دشمن‌تراشی در حوزه خارجی شده است. در زمان‌های دولت‌های هاشمی و خاتمی نیز دشمنان تحرکاتی داشتند اما اکنون اتخاذ موضع‌گری‌های ناصحیح باعث شده است تا از این بابت ضربه بخوریم.
وی تاکید کرد: در صورت پیروزی در انتخابات در عرصه سیاست خارجی به سمت آرامش حرکت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری نیز گفت: با مجموعه‌ نیروهای کاردان در حوزه‌های اقتصاد سیاست خارجی صنعت و غیره و با یک برنامه‌ریزی صحیح و با شناسایی ضعف و رفع آن‌ها سعی خواهیم کرد مجددا مملکت را بر پایه علم و دانش استوار کنیم.
کروبی با تاکید بر این‌که " ما خواهان ترقی، پیشرفت و توسعه هستیم" گفت: گاهی اشتباهاتی که از سوی حکومت صورت می‌گیرد به پای یک گروه مذهبی نظامی ملی و غیره نوشته نمی‌شود، بلکه عملکرد به پای دین و روحانیت نوشته می‌شود. برای همین باید به گونه‌ای عمل کرد تا نسل‌های آینده ما نگویند روحانیت با تنگ نظری‌ها و عملکرد ناصواب موجب عقب‌افتادگی کشور شد. زیرا آنگاه ضربه جدی به ذخیره 1000 ساله روحانیت شیعه در کشور وارد خواهد آمد.
وی همچنین با اشاره به فداکاری های مردم یزد این استان را از مناطق افتخارآمیز کشور نامید و گفت: این استان دارای جایگاه علمی – مذهبی برجسته‌ای است و ما ضمن آن‌که به ارزش‌ها و انقلاب خود پایبندیم اما در صحنه علم نیز اعتقاد داریم که باید از تخصص و بینش استفاده تام و کامل را برد
ایسنا
۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.