English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رییس کمیسیون انرژی مجلس ملی ترکیه عازم تهران شد

رییس کمیسیون انرژی مجلس ملی ترکیه عازم تهران شد
دکتر " سونر آکسوی" رییس کمیسیون انرژی و منابع طبیعی مجلس ملی ترکیه در راس یک هیات پارلمانی در آستانه سفر " رجب طیب اردوغان " نخست وزیر این کشور به ایران، برای گفت و گوی همکاریهای انرژی دوکشور در منطقه و بین الملل شنبه شب عازم تهران شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، آکسوی نماینده مردم " کوتاهیا " از حزب حاکم عدالت و توسعه (آک) و رییس کمیسیون انرژی و منابع طبیعی، اطلاعات و فناوری و صنایع بازرگانی مجلس ملی ترکیه ، بنابه دعوت " حمید رضا کاتوزیان " رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به ایران سفر می کند.
آکسوی در حالی عازم ایران است که نخست وزیر ترکیه شب گذشته به دنبال اجلاس عالی " کریدور جنوبی اتحادیه اروپا - جاده ابریشم جدید " در پراگ پایتخت جمهوری چک در یک برنامه زنده تلویزیون اعلام کرد ، به زودی برای گفت و گوی همکاری های انرژی بین ایران و ترکیه به تهران سفر خواهد کرد.
مهمترین موضوع بررسی شده در اجلاس عالی پراگ را که "عبدالله گل " رییس جمهوری ترکیه نیز در راس هیاتی عالیرتبه در آن شرکت داشت، احیای طرح خط لوله گاز " نابوکو" تشکیل داد.
دکتر آکسوی پیش از حرکت به تهران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در آنکارا گفت : در این سفر چهار نفر از نمایندگان عضو کمیسیون انرژی، فناوری اطلاعات و صنایع و بازرگانی مجلس و نماینده ای از وزارت خارجه ترکیه وی را همراهی می کنند.
وی با اشاره به این که مسایل مربوط به انرژی ، فناوری اطلاعات ، ارتباطات و صنایع و بازرگانی ترکیه در قالب یک کمیسیون در مجلس فعالیت می کند و از این نظر حوزه کاری بسیار وسیع و مهمی دارد، گفت : این اولین سفر رسمی از کمیسیون انرژی ترکیه به ایران می باشد و مصادف شدن این سفر با سفر قریب الوقوع نخست وزیر ترکیه به ایران را به فال نیک گرفته و امیدواریم این سفر زمینه ساز توسعه و تعمیق هرچه بیشتر روابط پارلمانی بین دو کشور شود.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد این سفر بازتاب سازنده و تاثیرگذاری در روند روبه رشد همکاریهای همه جانبه ترکیه با کشور دوست و برادر ایران داشته باشد .
آکسوی تصریح کرد ، دعوت آقای کاتوزیان از کمیسیون انرژی مجلس ترکیه حدود سه ماه پیش انجام شده بود که با طی مراحل دیپلماتیک و تشریفات رسمی لازم امروز عملی می شود و ما از این که چنین دعوتی را از دوستان ایرانی خود دریافت کرده ایم ، بسیار خرسند هستیم.
این نماینده مجلس ترکیه پیرامون برنامه های سفرش به ایران نیز گفت : در این سفر برنامه دیدارهای وسیعی را با مخاطبین خود در کمیسیونهای انرژی ، صنایع ، بازرگانی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات و کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی داریم که در این دیدارها ابعاد مختلف روابط دوکشور در زمینه های مذکور بحث و رایزنی خواهد شد.
رییس کمیسیون انرژی مجلس ترکیه گفت : انتظار داریم به حضور دکتر " علی لاریجانی " رییس مجلس شورای اسلامی و وزرای نفت و نیرو ایران نیز رسیده و مذاکراتی نیز با مقامات ایرانی داشته باشیم.
او گفت : ایران و ترکیه دوکشور دوست و برادر و دارای امکانات و توانایی ها و استعدادهای فراوانی هستند که اگر بتوانیم از این ظرفیت ها به خوبی و هوشمندانه استفاده کنیم به رشد و تعالی ملتهای ایران و ترکیه کمک شایانی کرده ایم .
آکسوی در پاسخ به این که با چه دستور کاری عازم ایران هستید و آیا انجام این سفر در آستانه سفر آقای اردوغان به ایران مقدمه ای برای سفر ایشان می باشد، گفت : نه این سفر از سه ماه پیش طراحی شده بود و مصادف شدن این سفر با سفر قریب الوقوع آقای اردوغان به ایران تصادفی است ، ولی ما آن را به فال نیک می گیریم.
وی در خصوص دستور کار گفت و گوهای هیات پارلمانی با اعضای مجلس شورای اسلامی و مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت : در این سفر همکاریهای انرژی بین دوکشور و همکاریهای اقتصادی، صنایع و بازرگانی و فناوری گفت و گو خواهد شد.
آکسوی در پاسخ به این که مساله " نابوکو " با توجه به نتایج مذاکرات اجلاس عالی پراگ نیز در این گفت و گوها مطرح خواهد شد یا نه؟ گفت : البته گفت و گو خواهد شد و ما معتقدیم که ایران باید سهم لایق خود را در این طرح داشته باشد.
آکسوی گفت : طرح نابوکو از30 میلیارد مترمکعب گاز در سال گفت و گو می کند و موفقیت آن در قبال نیاز فزاینده اروپا به گاز در گرو مشارکت کشورهای توانمند در این طرح است.
وی گفت : ما براین باوریم که دریای خزر را می توان به دریای دوستی و همکاری صمیمی بین چهار کشور ایران، ترکیه، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان تبدیل کرد.
او گفت : اگر ما بتوانیم هوشمندانه توانایی های خود را یکی کرده و همفکری خوبی داشته باشیم ، طرحهای بزرگ و موثری را در سطح منطقه و بین المللی انجام خواهیم داد که بسیار فراتر از طرحهای مطرح شده فعلی است

ایرنا
۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.