English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وضعیت صنعت مناسب نیست

وضعیت صنعت مناسب نیست
مسعود دانشمند گفت: در حال حاضر وضعیت صنعت در ایران با توجه به بحران‌های اقتصاد جهانی و همچنین عدم حمایت سیستم بانکی از صنعت آنچنان مناسب نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایلنا ،عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی گفت: بحران‌های اقتصادی و عدم حمایت دولت و سیستم بانکی موجب شده تا صنعت دست بسته ادامه داده و در وضعیت نا‌مساعدی قرار گیرد.

مسعود دانشمند، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی درباره وضعیت صنعت گفت: در حال حاضر وضعیت صنعت در ایران با توجه به بحران‌های اقتصاد جهانی و همچنین عدم حمایت سیستم بانکی از صنعت آنچنان مناسب نیست.
وی ادامه داد: توسعه صنعتی و ایجاد کارخانه برای رشد و توسعه صنعتی یک مقوله مهم است اما مشکل صنعت در حال حاضر به بازار جهانی مربوط می‌‌شود که باعث کاهش شدید قیمت‌های جهانی شده است. برای مثال در حوزه فولاد کاهش قیمت‌های جهانی همزمان با کاهش عرضه موجب شده تا در بازار داخلی نیز قیمت‌ها کاهش یابد.
دانشمند ادامه داد: وضعیت بازار جهانی بخشی از وضعیت ناگوار صنعت داخل را توجیه می‌کند و از سوی دیگر حمایت‌هایی که باید در بخش مالی از صنعت می‌شد، به دلیل تصمیمات بانک مرکزی اتفاق نیفتاد و صنعت داخلی با مشکل نقدینگی مواجه شد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تصریح کرد: بر این راستا عرضه قیمت‌های دامپینگ شده و تصنعی در بازار جهانی و فشار نقدینگی باعث شده تا صنعت در شرایط مناسبی قرار نگیرد.
دانشمند همچنین خاطر نشان کرد: رشد سرمایه‌گذاری در بخش فولاد، سیمان و پتروشیمی بسیار مناسب بوده است اما این رشد‌ها نیز نتوانسته آثار مناسبی را در جامعه داشته باشد.
وی ادامه داد: برای مثال در حال حاضر سرمایه‌گذاری سنگینی در بخش افزایش ظرفیت اسمی تولید فولاد شده است و این ظرفیت را به 20 میلیون تن رسانده است اما این ظرفیت تا به تولید برسد و در بازار سهم بگیرد، زمان خواهد برد.
این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: در حال حاضر فولاد ساختمانی در حاشیه خلیج فارس تنی 300 دلار خرید و فروش می‌شود و این درحالی است که در داخل فولاد ساختمانی تنی 500 دلار خرید و فروش می‌شود.
دانشمند تصریح کرد: البته در بخش سیمان نیز همین روال حاکم است به طوری که سیمان در 1.5 سال پیش تنی 110 هزار تومان بود که هم اکنون به 55 هزار تومان رسیده است و با وجود تولید بیش از ظرفیت، به دلیل عدم صادرات و وجود سیمان ارزان در خارج از کشور وضعیت ناخوشایندی را به وجود آورده که نیازمند حمایت دولت است

ایلنا
۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۵:۳۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.