English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نقد و بررسی طرح عملیاتی راه اندازی کمیته صادرات صنعت برق ایران

برای بررسی و نقد سازنده از طرح پیشنهادی ابتدا می بایست موضوع را به شکل مناسبی تجزیه و تحلیل نمود. تجزیه به مفهوم تفکیک عناصر تشکیل دهنده طرح و شناخت زوایای متعدد آشکار و پنهان آن است که از طریق طرح چندین سؤال کلیدی و مآلاً دریافت پاسخ آنها صورت می پذیرد. تحلیل نیز به معنای پردازش یک نظریه منطقی است. پاسخ سؤالات مطروحه در ترکیب با این فرآیند بگونه ای یک طرح تحقیق را سازماندهی می نماید.
·اولین سؤال این است که هدف اصلی از طراحی این کمیته چیست؟
·دومین سؤال این است که متولی اصلی این امر کیست؟
·سومین سؤال این است که تضمین تحقق اهداف چیست؟
·چهارمین سؤال این است که سوابق و حافظه تاریخی این مقوله در دو دهه گذشته چیست؟
·پنجمین سؤال این است که تطابق منطقی مابین چشم انداز، رسالت و اهداف و استراتژی وجود دارد یا خیر؟
·ششمین سؤال این است که آیا در این طرح تعارض در تولی و تصدی، هدایت و اجرا و نظارت و اجرا وجود دارد یا خیر و در صورت وجود بگونه ای اثر بخش مدیریت شده است یا خیر؟
در پاسخ به سؤالات فوق با نگاه موشکافانه و بعضاً محافظه کارانه به دلیل تجربه ناموفق شرکت صانیر که آنهم در دهه هفتادبا همین اهداف و همین ترکیب شکل گرفت اما بی توجه به تهیه پاسخِ سؤالات فوق الذکر در چمبره فقدان عقل منسجم و هدایت مستمر و متمرکزِ حاکمیت، در کهکشان سوء مدیریت رها شد و سرانجام مشخص نشد که آب به آسیاب چه کسی ریخته شد. تحلیل تاریخچه ی پیدایش شرکت صانیر، متولیان امر و ترکیب مشارکت کنندگان در آن و چگونگی و میزان دخالت و تعامل بخش دولتی با آن راهگشای بسیار خوبی خواهد بود برای انعقاد هرنطفه جدید تشکل صادراتی. آنچه می بایست جداً مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از تکرار تجربه ناموفق گذشته است. لذا پیشنهاد می نمایم شرکت ساتکاب از هرگونه دخالت و اجرا جداً پرهیز نماید چه این دامی است که یکبار وزارت نیرو در آن گرفتار آمد. شاید در دهه هفتاد این ورود توجیه داشت اما در دهه هشتاد با سیاستهای جدی نظام برای خصوصی سازی و تقویتِ نگاه حاکمیتی سازمانهای دولتی هیچ توجیهی ندارد.
اصولاً حاکمیت از طریق تقویت اهرمهای در اختیار خود و با تدوین اهداف کلان و شاخصهای عملیاتی سعی می نماید که ساختارهای اساسی را شکل دهد و بسترسازی مناسب را بوجود آورد، سپس فعالیت همه سازمانها اعم از NGO، شرکت خصوصی، غیردولتی و سندیکای برق (که به زعم خودشان تنها غیردولتی و فرابنگاهی هستند) در این فضای مناسب باعث توسعه رقابت و افزایش کیفیت و ارتقای سطح بهره وری در جامعه خواهد گردید.
به نظر می رسد طرح پیشنهادی که با تناقضهای متعدد کپی برداری شتابزده از شرکت صانیر می باشد، چندان قابل اتکاء و اجرا نمی باشد و لازم است با صرف وقت بیشتر و در نظر گرفتن موارد مذکور طرح مناسب و راهکار قابل اتکایی ارائه گردد.
۹ آبان ۱۳۸۶ ۱۶:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.