English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اطلاع ازمسائل کشور حق ملت است

اطلاع ازمسائل کشور حق ملت است
موسوی : «تغییرات گسترده در مجموعه وزارت کشور» وهمچنین «عملکرد نامناسب رسانه‌ ملی در زمینه انتخابات» می‌نامید به شدت انتقاد کرد و با نگران کننده دانستن این روند گفت:« توصیه و نصیحت می‌کنیم با مردم رو‌ راست باشید. انتخابات منصفانه حق مردم است، آیا این شرایط منصفانه است؟»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، وی در جمع دانشجویان گفت:« این درست است درآستانه انتخابات مسوولی بگوید این دولت 16 برابر بیش از دولت‌های قبلی کار کرده؟ دیگری هم در صداوسیما بگوید به اندازه هزینه‌های چند دولت ذخیره ارزی داریم؟»
موسوی با بیان اینکه درشرایط انتخابات مردم همواره به سمت نقد گذشته و تجدیدنظر درآینده حرکت می‌کنند، گفت:« این فضا فرصتی را درسطح ملی فراهم می‌کند، که همه‌ اقشار بار دیگر به مصالح و واقعیت‌ها توجه کنند. برای نمونه ممکن است درطول سال خبر تورم بالا یا موضوعی درسیاست خارجی را بشنویم، اما در دوران انتخابات است که این اخبار معنی دیگری می‌یابد و ملت درباره‌ نتایج سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌پرسند و مسائل را به نقد می‌کشند. به همین دلیل هم تصمیم دارم در این جمع در نقد دولت فعلی صحبت کنم.»
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام لزوم شفافیت اطلاعات در کشور را یادآور شد و با بیان اینکه «اطلاع از مسائل مختلف کشور - جز برخی اطلاعات نظامی که دشمن می‌تواند از آن سوءاستفاده کند - حق ملت‌ است و نباید مساله پنهانی از ملت داشته باشیم.» گفت:« برای دولت سخت نیست به مردم بگوید در چهار سال گذشته چقدر درآمد نفتی داشتیم وآن را کجا هزینه کردیم.من اینگونه اطلاعات را دراختیار مردم قرار می‌دهم و مساله پنهانی نخواهم داشت.اطلاعات غیرشفاف یعنی گرفتن حق مردم برای تصمیم‌گیری و نقض حقوق شهروندی.»
میرحسین موسوی مهم‌ترین مشکل دولت فعلی را «قانون‌گریزی» دانست و گفت:« دولت برای خدمت‌گذاری باید بیشترین پایبندی را به قانون داشته باشد. تکیه نکردن بر قانون در آینده به آشفتگی و نوعی دیکتاتوری‌ می‌انجامد.»
موسوی همچنین به شدت از انحلال برخی شوراهای تصمیم‌گیری در کشور انتقاد کرد و تاکید کرد که وجود این شوراها اتخاذ تصمیمات کارشناسی را امکان‌پذیر و اقتدار را مسلوب می‌کند.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه وظایف مهم شورای پول اعتبار در زمینه حفظ ارزش پولی ملی و نظارت بر درست اجرا شدن سیاست‌های بانکی را یادآورد شد و گفت:« وقتی چنین شورایی را از بین ببریم،فکر نمی‌کنیم تورم 25 درصدی و برخی از دیگر مشکلات اقتصادی ناشی از حذف همین نهادها است؟ من نابغه‌ای را نمی‌شناسم که بتواند جای خرد جمعی را بگیرد.حذف این شوراها چیزی جز نفی تصمیم‌گیری ‌عقلانی نیست. سوال من این است که در فضای علمی جدید چگونه از انحلال این شوراها دفاع می‌کنیم و آن‌ها را آمریکایی می‌خوانیم؟»
میر حسین موسوی در ادامه احترام به مدیران و ثبات مدیریت را ضروری دانست و با اشاره به آنچه تغییرات مکرر مدیران در دولت نهم می‌نامید به تغییر چند باره مدیران بانک ملی و بانک مرکزی اشاره و از آن انتقاد کرد.
میرحسین موسوی در پاسخ به پلاکارد یکی از منتقدانش که روی آن نوشته شده بود «آیا این بیست سال خطری وجود نداشت؟ چرا سکوت کردی؟» گفت:« همیشه مخاطراتی هست، اما در آن 20 سال خطری که در این چهار سال احساس کردم را ندیدم، اگر امروز هم احساس می‌کردم مخاطراتی هست، اما جدی نیست ،نمی‌آمدم اما مخاطرات امروز را جدی می‌بینم؛ پس به صحنه آمدم و تا آخرخواهم ایستاد.»
موسوی دربخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای اولین بار است در اجتماع کثیر دانشجویان دانشگاه آزاد قرار گرفته‌ است، دو و نیم میلیون فارغ التحصیل و یک و نیم میلیون دانشجوی این دانشگاه را ظرفیت عظیمی دانست که می‌تواند تحول عظیمی در کشور ایجاد کند.
موسوی اظهارداشت:« اندیشه این جمع به عنوان یک گروه مرجع مهم و تاثیرگذار یقینا در خانواده‌ها هم تاثیر می‌گذارد. نظر شما درباره مسائل مختلف بسیار تعیین‌کننده است و عدم اعتماد به شما به معنی در نظر نگرفتن منابع حیاتی کشور است.‌ آینده متعلق به شماست و طبیعی است که هر نظام سیاسی باید به این امر توجه کند.»
میرحسین موسوی همچنین با اشاره به پرچم‌ها و روبان‌های سبزی که در دست دانشجویان بود،گفت:« ما احتیاج به رسانه‌ نداریم، همین پرچم‌های سبز کشور را فرا می‌گیرد. سه میلیون دانشجو یعنی همه‌ ملت.»
انتهای پیام
دکتر زهرا رهنورد، استاد داشنگاه و همسر میرحسین موسوی، که در این مراسم حاضر بود نیز در سخنان کوتاهی زنان ایرانی را خردورزانی توصیف کرد که خودشان می‌توانند در سرنوشت‌شان تعیین کنند و نیاز به قیم ندارند.
وی گفت که همیشه نسبت به تبعیض علیه زنان اعتراض داشته و گفت:« در موسم انتخابات بهتر می‌توانیم این اعتراضات بیان کنیم، چون انتخابات می‌تواند جشنواره‌ آزادی بیان و قلم باشد.»
ایسنا
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۴:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.