English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نهاوندیان: توجه به روابط اقتصادی، مشکلات سیاسی را حل می کند

نهاوندیان: توجه به روابط اقتصادی، مشکلات سیاسی را حل می کند
در دیدار سفیر ژاپن و هیاتی از این کشور با رئیس اتاق ایران بر همکاری بیشتر بخش های خصوصی دو طرف با یکدیگر تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تاکید بر تقویت روابط بین بخش های خصوصی ایران و ژاپن اظهار کرد: ژاپن همواره حضور پررنگی در ایران داشته است، ولی بیشتر با دولت و بخش های دولتی ایران همکاری داشته است.
وی با اشاره به وجود پتانسیل های فراوان در دو کشور تصریح کرد: یافتن راه حل های جدید و حضور بیشتر بخش خصوصی ضروری و ایجاد شوراها و کمیسیون های مشترک بازرگانی بین اتاق ها حایز اهمیت است.
نهاوندیان اجرای سیاست های کلی اصل 44 را "ایجاد تغییر در ساختار اقتصاد ایران" خواند و گفت: در زمان بروز تغییرات، یافتن شرکای تجاری بسیار مهم است و اقتصاد ایران به علت داشتن نیروی انسانی تحصیل کرده و ارزان قیمت و نیز امنیت انرژی برای برنامه های بلند مدت مناسب و یکی از بهترین فرصت هاست.
وی نیروی جوان و متخصص ایرانی را یکی از دلایل مثبت برای سرمایه گذاری در کشورمان عنوان و خاطرنشان کرد: شما از طریق ایران می توانید به انرژی ارزان قیمت و بازار بسیار بزرگ و در حال رشد و نیز نیروی کار ارزان و تحصیل کرده دسترسی پیدا کنید.
به گفته وی در شرایط بحران جهانی اقتصاد ایران آسیب کمی دیده است و بیشترین تاثیر آن را در نوسان قیمت نفت می توان مشاهده کرد.
وی به اصلاحات صورت گرفته در قانون سرمایه گذاری خارجی کشور اشاره کرد و گفت: قانون سرمایه گذاری ما هماهنگ با استانداردها اصلاح شده است و به سرمایه گذاران خارجی 100درصد سرمایه بازگردانده می شود و دارای 5سال معافیت مالیاتی هستند که در مناطق آزاد تجاری به 15سال معافیت مالیاتی نیز می رسد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ابراز کرد: اتاق به دنبال توسعه محیط تجاری است و فرصت تهیه پیش نویس قانون فضای کسب و کار توسط اتاق، این امکان را به ما می دهد تا راه را برای تجار هموار کنیم و موانع قانونی و مقررات دست و پاگیر را اصلاح کنیم.
نهاوندیان با اشاره به کند شدن روند توسعه در ژاپن یادآور شد: ژاپن باید به دنبال بازارهایی باشد که سود و منفعت بیشتری برایش داشته باشد، چرا که این امر هم به پروژه های تحقیق و توسعه ( R&D ) و هم به سرمایه گذاری این کشور کمک می کند.
وی با بیان اینکه " باید به دنبال فرصت های برد – برد باشیم " ، ادامه داد: اگر به روابط اقتصادی توجه کنیم، مشکلات سیاسی نیز حل خواهد شد. ما در پروژه ها به دنبال داشتن شریک تجاری هستیم زیرا این امر به انتقال تکنولوژی و ایجاد ثبات کمک می کند.
نهاوندیان همچنین خاطرنشان کرد: با اعمال تحریم های اقتصادی نه تنها اهداف سیاسی محقق نشده اند، بلکه به روابط اقتصادی نیز صدمه زده اند.
وی تاکید کرد: اگر الان سرمایه گذاری در منابع نفت و گاز صورت نگیرد در آینده شاهد بحران دیگری خواهیم بود، زیرا از زمانیکه بحران کنونی تمام شود تقاضا برای انرژی افزایش می یابد و اگر سرمایه گذاری در این زمینه نشده باشد، بحران انرژی خواهیم داشت.
وی روابط بانکی را در تسهیل تجارت ضروری دانست و افزود: ما می توانیم به جای دلار از طریق ین مبادلات تجاری را انجام دهیم و باید کمک کنیم تا کشورهایمان از این بحران خارج شوند.
همچنین "آکیئو شیروتا" سفیر ژاپن در ایران نیز استانداردهای تحصیلی کشورمان را بالا ارزیابی کرد و گفت: ما به دنبال همکاری های بیشتر بین دو کشور هستیم و باید اعتماد و دوستی بین دو کشور را بیشتر کنیم.
وی افزود: دو کشور دارای اقتصادهای بزرگی هستند و باید روابطمان را گسترش دهیم و اگرچه تحریم ها وجود دارند، باید ببینیم چگونه می توانیم با مشکلات سیاسی مقابله کنیم.
"توشی یوکی شیرایی" رئیس قسمت اقتصادی و بازرگانی سفارت ژاپن در خصوص تاثیر بحران جهانی بر روی اقتصاد ژاپن ابراز کرد: بیشترین آسیبی که ژاپن از این بحران دیده است به خاطر کم شدن تقاضاست. ما صادرات زیادی به ویژه در بخش تولیدات به آمریکا داشته ایم که پس از بحران آسیب زیادی از آن دیده ایم.
وی با بیان اینکه "اقتصاد ژاپن وابسته به صادرات است" تصریح کرد: شرکت های زیادی در ژاپن به خاطر اثرات بحران آسیب دیده اند و از آن جا که حرکت های توسعه ای اقتصاد ژاپن زیاد بوده است، صدمات بیشتری دیده است.
در ادامه "مهدی فاخری" معاون امور بین الملل اتاق ایران با تاکید بر اینکه فرصت ها و امکانات زیادی وجود دارد که باید ببینیم چگونه می توانیم از آن ها استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: قیمت، کیفیت، مسایل بانکی، بیمه و حمل و نقل از جمله مسایل مهمی هستند که باید به آن ها توجه کنیم.
وی افزود: اگر بتوانیم این 5موضوع را با یکدیگر هماهنگ کنیم، در روابط تجاری با کشورهای دیگر موفق خواهیم

روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۲۱:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.