English
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸, ۰۲:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاندیداهای ریاست جمهوری به اتاق بازرگانی ایران می روند

کاندیداهای ریاست جمهوری به اتاق بازرگانی ایران می روند
رییس اتاق بازرگانی ایران:از اول خرداد فعالان اقتصادی جلسات منظمی را با نامزدهای اصلی ریاست جمهوری در محل اتاق بازرگانی ایران خواهیم داشت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از موج، محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران با اعلام این مطلب در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: 15 کمیسیون اتاق بازرگانی ایران سوالات اقتصادی خود را از کاندیداهای ریاست جمهوری تهیه کرده که به زودی برای کاندیداها ارسال خواهد شد.
وی افزود: پس از ارسال سوالات و دریافت اعلام آمادگی کاندیداهای ریاست جمهوری از اول خرداد جلسات منظمی با آنان خواهیم داشت تا بتوانیم از نظرات و دیدگاه های اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری مطلع شویم.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت نقش رسانه ها در انعکاس اخبار افزود: از تمامی رسانه های مسوول کشور می خواهیم تا درگسترش مسائل اقتصادی و اطلاع رسانی همکاری های لازم را با پارلمان بخش خصوصی داشته باشند.
وی گفت: انتخابات یکی از مسائل اصلی کشور است که در آن به صورت آزادانه تصمیم گیری صورت می گیرد. و اتاق ایران به عنوان کانون فعالان اقتصادی کشور موظف است به دور از نگاه جانب گرایانه نظرات اقتصادی کاندیداها را جویا شود.
رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه این جلسه به وقوع بحران مالی در جهان اشاره کرد و اذعان داشت: پس از وقوع بحران مالی در جهان تمامی کشورها با اقداماتی نظیر تهیه بسته های تشویقی، ایجاد تسهیلات برای صادر کنندگان، کاهش مالیات، مقابله با انقباض تسهیلات بانکی و ... را در دستور کار خود قرار دادند تا با این روش ها از بنگاه های اقتصادی و تولیدی خود حمایت کنند.
رییس پارلمان بخش خصوصی ایران تصریح کرد: هرچند بازار سرمایه ایران با بازار سرمایه جهان ارتباط مستقیمی ندارد، و در این بخش نسبت به سایر کشورها آسیب کمتری دیده ایم اما صدماتی مانند: کاهش تقاضای کل، کاهش قیمت نفت، کاهش صادرات در اثر وقوع بحران بر اقتصاد ایران تحمیل شده است.
نهاوندیان ادامه داد: نکته قابل تامل پس از وقوع بحران و تاثیر پذیری اقتصاد ایران از وقوع این مشکل مالی جهانی این است که بدانیم برای مقابله با آثار منفی بحران در ایران چه اقداماتی صورت گرفته است.
نهاوندیان با بیان این مطلب که فعالان بخش خصوصی ماه ها قبل نسبت به آثار منفی بحران بر اقتصاد ایران و ضرورت اتخاذ سیاست های تشویقی برای حمایت از تولید و صادرات هشدار داده بودند، خاطر نشان کرد: حال باید دید پس از اعلام چنین هشدارهایی از سوی مسئولان چه اقداماتی برای مقابله با بحران صورت گرفته است و با توجه به سرعت اعمال این راهکارهای حمایتی برای شش ماه آینده اقتصاد کشور نیز طراحی و برنامه ریزی کرد.
نهاوندیان با بیان این مطلب که بسیاری از کشورها با رفع محدودیت های بانکی و پرداخت تسهیلات از بنگاه های تولیدی خود حمایت کرده اند، اذعان داشت: با توجه به اینکه منابع بانکی محدود و تقاضا برای استفاده از این منابع نامحدود است، باید تشخیص سره از ناسره در واگذاری منابع بانکی به بنگاه های تولیدی و اقتصادی صورت بگیرد.
وی تشکل ها و انجمن های صنفی را بهترین منبع و مرجع برای شناسایی واحدهایی که نیازشان به تسهیلات واقعی است، معرفی کرد و متذکر شد: در حال حاضر دولت و مسئولان مرجع تشخیص و تخصیص منابع بانکی به واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی شده اند و این در حالی است که این امر باید به اتحادیه هر صنف و تشکل هر صنعتی سپرده شود.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اعلام آمادگی اتاق بازرگانی ایران و تشکل های بخش خصوصی برای همکاری با نظام بانکی کشور در تخصیص منابع گفت: برای ما این امر بسیار غیر قابل قبول است که مسئولان آن طرف میز نشسته و برای واحدهای تولیدی راه حل ارائه دهند. چرا که این امر به فضای کسب و کار کشور لطمه می زند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تنها باید امور سیاسی را به مراجع سیاسی سپرد، متذکر شد: شان حاکمیت، شان تخصیص منابع بهینه اقتصادی نیست و استانداران و فرمانداران صرفا باید حرف سیاسی بزنند و تشخیص تخصیص منابع بانکی را به بخش خصوصی بسپارند.
وی با اعلام آمادگی بخش خصوصی برای گفتگو با بانک مرکزی و اعلام نظرات آنها اذعان داشت: بخش خصوصی نظرات بانک مرکزی را اعلام کرده است. اما تاکنون این تصمیمات و نظرات اعمال نشده است.
نهاوندیان ادامه داد: راه حل رفع این مشکل این نیست که ما در یک اتاق بنشینیم و بانک مرکزی نیز در دفترش دستور صادر کند.
رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه سخنانش به وضعیت روابط خارجی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به وقوع بحران مالی در جهان بهترین شرایط برای تحقق خواسته های اقتصادی ایران فراهم شده است.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورهای دنیا متذکر شد: در شرایطی که بازار کشورهای بزرگ با بحران مالی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، ضرورت دارد تا هیات های تجاری ما با هدفی خاص با این کشورها وارد مذاکره شده و آن اهداف را تحقق بخشند.
نهاوندیان با اشاره به اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره و همچنین مذاکره با گروه 5+1 متذکر شد: در چنین شرایطی ما نیازمند اقدامات عملی هستیم بنابراین از فعالان دیپلماسی انتظار می رود که اقدامات بخش خصوصی را عملی کنند.
رییس اتاق بازرگانی ایران در خصوص قانون فضای کسب و کار و قانون اتاق بازرگانی گفت: پیش نویس قانون فضای کسب و کار ایران پس از بررسی نظرات کارشناسان تمامی استان ها و بازنگری قوانین دولت سالارانه کشور در حال تدوین است که امیدواریم این قانون همزمان با قانون اتاق بازرگانی ایران در دستور کار قوه مقننه قرار بگیرد.
نهاوندیان تصریح کرد: تا یک ماه آینده پیش نویس قانون فضای کسب و کار آماده و در اختیار تمامی فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت.
گفتنی است، در این جلسه رییس اتاق بازرگانی ایران از مردم خواست تا در پای صندوق های رای با نگاه اصلاح اقتصادی کشور و حفظ استقلال حاضر شوند.


موج
۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.