English
جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

توپ مشکلات را به زمین بانک ها نیاندازید

توپ مشکلات را به زمین بانک ها نیاندازید
در بیست و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، نحوه اعطا و تخصیص تسهیلات و نیاز، واحدهای تولیدی و بنگاههای اقتصادی به نقدینگی از سوی فعالان بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از موج ،مسعود دانشمند عضو هیات رئیسه و خزانه دار اتاق بازرگانی ایران در این جلسه پیرامون انتقاد از بانکها در پرداخت تسهیلات گفت: بانکها، موسسات و بنگاههای اقتصادی هستند که در قبال سهامدارانشان مسئولیت دارند.
وی افزود: اگر این واقعیت را بپذیریم که بانکها باید سود سهامداران خود را بپردازند به این حقیقت دست می یابیم که پرداخت سود از سوی بانکها نیاز به منابع مالی دارد.
دانشمند ادامه داد: بدهی های معوق یکی از منابع مالی بانکها است و تا هنگامی که بانکها این بدهی ها را دریافت نکنند قادر به پرداخت سود سهامدارانشان نخواهند بود.
خزانه دار اتاق بازرگانی ایران با اشاره به وقوع بحران مالی در جهان و نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی اذعان داشت: دولت و بخش خصوصی برای عبور از بحران نباید توپ مشکلات را به زمین بانکها بیندازند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایط فعلی بانکها امکانات لازم برای حمایت از بخش تولید را در اختیار ندارند.
این فعال اقتصادی از بانک مرکزی خواست تا از منابع ملی تمامی دیون واحدهای تولیدی را از بانکها خریداری کرده و نسبت به استمهال آنها اقدام کند.

منابع بانکی محدود است
در این جلسه محسن خلیلی یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: زمانی که مسئله درخواست اعتبار عنوان می شود، تصور نامحدود بودن منابع ایجاد می شود و این در حالی است که بانکها منابع مالی کافی در اختیار ندارند.
وی گفت: در حال حاضر بانکها از منابع مالی کافی برخوردار نیستند،بنابراین بخش خصوصی با همکاری کارشناسان بانکی می توانند نسبت به بررسی و معرفی راهکارهایی جهت تامین منابع بانکی مالی بانکها اقدام کنند.

تشکل ها را وارد بازی تخصیص منابع نکنید
در بیست و دومین جلسه هیات نمایندگان، موحد یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در واکنش به گفته های رئیس اتاق بازرگانی ایران مبنی بر استفاده از تشکل ها و انجمن های صنفی برای شناسایی واحدهای تولیدی خوشنام اما بدهکار برای دریافت تسهیلات بانکی اذعان داشت: استفاده از تشکل ها برای تخصیص منابع بانکی روش ناصحیحی است زیرا نگرش تشکل ها به اعضایشان نگاه ترجیحی نیست و نسبت به همه اعضای تشکل نگاه یکسان وجود دارد.
وی افزود: با توجه به نگرش تشکل ها به اعضایشان استفاده از آنها در تعیین و تخصیص منابع بانکی صحیح نیست.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: هنگامیکه منابع مالی کافی در اختیار واحدهای تولیدی بود ،‌مسائل بزرگ به تشکل ها واگذار نشد ،بنابراین در شرایطی که در تنگنا هستیم نباید تخصیص منابع بانکی را به تشکل ها و انجمن های صنفی سپرد.

تغییر آیین نامه داخلی اتاق بازرگانی ایران
محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران پس از شنیدن مخالفت یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران برای استفاده از تشکل ها جهت تخصیص منابع بانکی به واحدهای تولیدی اذعان داشت: هدف ما همکاری با تشکل هاست بنابراین باید از اقداماتی که موجب تضعیف تشکل ها می شود ،‌خودداری کرد.
وی در خصوص تهیه و تصویب پیش نویس قانون فضای کسب و کار تصریح کرد: این قانون موارد کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی است اما باید از سوی فعالان و کارشناسان اقتصادی مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.
وی متذکر شد: پس از تهیه و تدوین قانون فضای کسب و کار و قانون اتاق بازرگانی ایران باید در زمینه تغییر آیین نامه داخلی اتاق بازرگانی ایران گام برداریم تا نحوه ابراز نظرات کاملا کارشناسی شده، صورت بگیرد.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ضرورت تغییر آیین نامه داخلی اتاق ایران خاطر نشان کرد: به دنبال پر رنگ شدن بخش خصوصی در اقتصاد کشور دیگر نمی توان نظر خصوصی و شخصی افراد را به عنوان نظر بخش خصوصی اعلام کرد.


موج
۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.