English
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸, ۰۲:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاتوزیان:تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر آزمونی بزرگ برای روسیه است

کاتوزیان:تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر آزمونی بزرگ برای روسیه است
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: شرط باقی ماندن روسیه به عنوان یک طرف اقتصادی فعال در مناسبات با ایران، تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان بزرگترین آزمون است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ،دکتر" حمید رضا کاتوزیان" روز دوشنبه در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر، در گفت وگو با خبرنگاران افزود: از سال 61 تاکنون ایران از نظر اقتصادی و سیاسی روی پروژه نیروگاه اتمی بوشهر هزینه زیادی پرداخت کرده ، اما هم اینک خروجی آن خیلی کمتر از آن چیزی است که ما انتظار داریم.
وی اظهار داشت: طرف روسی آن طور که انتظار می رود به تعهدات خود عمل نکرده و میزان نیروی انسانی که قبلا برای این پروژه اختصاص داده بود کم بود و به طور جدی پروژه نیروگاه اتمی بوشهر را دنبال نکرده است.
کاتوزیان یادآور شد: نیروگاه اتمی بوشهر 23سال از پروسه زمانی خود عقب است .این پروژه باید در سال های 63 یا 64 مورد بهره برداری قرار می گرفت ، اما هر سال این بحث مطرح می شود که یک یا دو سال دیگر این نیروگاه راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه براساس برداشت شخصی خود انجام کارهای مکانیکی نیروگاه اتمی بوشهر حداقل 18 ماه زمان نیاز دارد، گفت: برخی از تجهیزات این نیروگاه قدیمی است و لازم بوده که سیستم های جدید نصب شود و به رغم اینکه بسیاری از سیستم های اندازه گیری نیروگاه های دنیا دیجیتالی است ، اما این نیروگاه آنالوگ است که نشان می دهد روسها تعهدی که انجام می دهند نیز همچنان قدیمی و سنتی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: مفاد قرارداد باید به طور دقیق اجرا شود و سیستمی که نصب می شود باید به روز باشد.
کاتوزیان با اشاره به اینکه موضوع مهم عمل به تعهد طرف روسی است ، اظهار داشت: برای افکار عمومی این سوال به طور جدی مطرح است که چرا نیروگاه اتمی بوشهر که سال ها قول راه اندازی آن به مردم داده شده و هر سال در بودجه کشور مبلغی برای تکمیل آن دیده می شود ، مورد بهره برداری قرار نمی گیرد؟
وی گفت: اگر طرف روسی به عنوان یک طرف اقتصادی فعال در مناسباتی که با ایران دارد می خواهد حضور داشته باشد ، یک وجه اساسی آن این است که در این آزمون قبول شود که به نظر من هنوز در این آزمون قبول نشده است.
کاتوزیان افزود: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه قصوری نداشته و به همه تعهدات خود عمل کرده و آنچه مسلم است ایران می خواهد نیروگاه اتمی بوشهر هرچه سریع تر راه اندازی شود و هر هزینه ای نیز برای عملی شدن این موضوع پرداخت خواهد کرد.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:بحث غنی سازی اورانیوم نیز که دنبال می کنیم برای نیروی این نیروگاه و نیروگاه مشابهی است که قرار است ساخته شود ، اما واقعیت این است که طرف روسی هم اینک آنقدر ضعیف و کند عمل می کند که کشورهای دیگری که می خواهند با روسیه قرارداد ببندند برای نیروگاه اتمی باید در تصمیم خود تجدید نظر کنند.
کاتوزیان یادآورشد: براساس اظهارات اعلام شده قرار است که نیروگاه اتمی بوشهر تا شهریور ماه وارد مدار شود و 500 مگاوات نیز برق از آن تولید شود، اگر این اتفاق نیفتد به منزله عدم موفقیت روسیه در آزمونی است که با ایران در این زمینه دارد.
وی اضافه کرد: تاخیر در این پروژه بیانگر عدم اراده و عزم در طرف روسی برای انجام تعهدات است که به دلایلی ممکن است این امر سیاسی بوده و یا مسایل دیگر ، اما قطعا دلایل اقتصادی ندارد .
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص خاموشی های اخیر در برخی از مناطق کشور نیز گفت: در این خصوص با وزیر نیرو مذاکره شده که وقتی با قاطعیت اظهار نظر می شود که خاموشی نخواهیم داشت ، باید پشتیبانی عملی نیز برای این مهم انجام شود.
کاتوزیان یادآورشد: با توجه به خشکسالی سال گذشته به طور طبیعی امسال نیز امکان مواجه شدن با کمبود برق وجود دارد و بخشی نیز بدلیل فرسوده بودن نیروگاه ها است .
وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دولت و مجلس برای راه اندازی "پارس شمالی" نیز گفت : عزم دولت در این خصوص جدی است ، اما مشکل اساسی که ما داریم در این مسئله سرمایه گذاری است و در همین راستا برای همه طرح های توسعه ای دنبال جذب سرمایه هستیم .
این نماینده مجلس افزود: تا زمانی که این مشکل بر طرف نشود ، توسعه این پروژه با سرعت بالا امکان پذیر نیست ،هر چند سرمایه گذار چینی برای این طرح مذاکراتی را با مسوولان وزارت نفت آغاز کرده است .
کاتوزیان یادآور شد: هرچند توانمندی داخلی در زمینه توسعه صنعت گاز و نفت وجود دارد، اما ایجاد زیرساخت مستحکم مستلزم بودجه است که مجلس در این خصوص و تامین اعتبار کمک خواهد کرد.
وی گفت: مجلس برای تسریع در طرح های توسعه نفت وگاز از محل حساب ذخیره ارزی و مجوز فاینانس به وزارت نفت کمک خواهد کرد.
اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عصر روز دوشنبه از بخش های مختلف نیروگاه اتمی بوشهر دیدن کردند.

ایرنا
۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۲:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.