English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۶:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مخالف هر نوع تبعیض درباره زنان هستم

مخالف هر نوع تبعیض درباره زنان هستم
میرحسین موسوی درجمع دانشجویان دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه عرصه‌ اقتصاد، سیاست و فرهنگ جدا از هم نیستند، تاکید کرد که برای حل مشکلات عرصه فرهنگ باید «دولت فرهنگی» داشته باشیم، نه «فرهنگ دولتی» و گفت:« فرهنگ دستوری و آمرانه نیست. وظیفه‌ دولت، بسترسازی و باز کردن فضایی است که همه در آن بتوانند آزادانه فعالیت کنند.»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، میرحسین موسوی همچنین در سخنان خود به پرسشی درباره مسائل مربوط به زبان آذری اینگونه پاسخ داد:« زبان حافظ ارزش‌ها و اسطوره‌ها و پدیده‌ا‌ی زنده است که نمی‌توان با آن آمرانه برخورد کرد. زبان ترکی نیز زبانی زنده است با ادبیاتی وسیع است. من اعتقاد دارم باید اصول قانون اساسی درباره‌ زبان‌ها و اقوام مختلف کشور به خوبی اجرا شود.»
موسوی گفت:« هیچ تحقیری در خواندن، نوشتن و آموزش متون ترکی احساس نمی‌کنم و از آن لذت هم می‌برم. ویژگی ما آذربایجانی‌ها این است که هر وقت کشور در خطری قرار گرفته، پیش از همه برای دفاع آماده شده کشور را حفظ کرده‌ایم. دغدغه و دلسوزی آذربایجانی‌ها برای کل کشور است.»
موسوی درباره برخی مشکلاتی حقوقی مربوط به زنان نیز تاکید کرد که هر گونه اصلاح در این زمینه نیز باید ازطریق قانونی صورت گیرد و گفت:« من مخالف هر نوع تبعیض درباره زنان هستم و لوایحی را در این زمینه مطابق اختیارات به مجلس می‌برم.
موسوی در ادامه سخنان خود به برخی مشکلات مربوط به دانشجویان اشاره کرد و با تاکید براینکه باید «نگاه امنیتی» نسبت به دانشگاه و دانشجو تغییر کند گفت که از نظر او دانشگاه باید مستقل باشد و نباید دانشجوی ستاره‌دار یا استاد بازنشسته به دلایل سیاسی داشته باشیم.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه به پرسش یکی از دانشجویان منتقد خود که او را مسوول انقلاب فرهنگی می‌خواند،اینگونه پاسخ گفت:« زمان انقلاب فرهنگی من مسوولیتی نداشتم و هنوز نخست وزیر نشده بودم.انقلاب فرهنگی درفضای خاص اول انقلاب به فرمان حضرت امام (ره) و ازسوی جمعی از دانشجویان انجام شد و برخی افراد نظیر باهنر، شمس آل احمد و سروش و... براساس فرمان امام (ره) در کار شرکت داشتند. متاسفانه سوال شما مستند نیست درحالی که قراراست سوال یک دانشجوی فرهیخته و تحصیل‌کرده، دقیق باشد. نباید مسائل مختلف را با هم بیامیزیم و از آن برای مخدوش کردن تاریخ وسیله بسازیم.»
میرحسین موسوی درپاسخ به سوال دیگری درباره «نشست و برخاستش» با جبهه ملی‌ها، به پرسش کننده‌اش که پیراهن مشکی هم پوشیده بود، گفت:« نشست و برخاست من با جبهه ملی دروغ محض است، شما اینجا یک دروغ روشن را مطرح کردید.به شما می‌گویم امروز لباس قرمز بپوش! اما دروغ نگو.»
در ادامه یکی دیگر از دانشجویان منتقد موسوی از او درباره استعفایش‌پرسید که موسوی با بیان اینکه« در یزد هم همین سوال را پرسیدند، ظاهرا سوالات این دوستان همه جا می‌چرخد» اظهارداشت:« بارها این را از من پرسیده‌اند، دلیل طرح این پرسش‌ها این است که القا کنند من در شرایطی حساس استعفا کرده‌ام و ممکن است باز هم این کار را انجام دهم. اینها می‌خواهند من وارد صحنه نشوم. من در سخت‌ترین دوران انقلاب افتخار خدمتگزاری داشتم و یک بار هم استعفا دادم. زمانی به این نتیجه رسیدم که نمی‌توانم وظایف قانونی‌ام را کامل انجام دهم و استعفا دادم، حضرت امام (ره) نیز موافقت نکردند و وقتی هم که سر کار برگشتم، امام (ره) تا آخرین لحظه عمر مبارکشان از دولت حمایت کردند.»
موسوی با طرح این پرسش از دانشجوی سوال کنند که« آیا این‌که بخشی از مسائل را بگویید و بخشی دیگر را نگویید از تقوای اسلامی دور نیست؟» ادامه داد:« کمی به نوشته‌های حضرت امام (ره) رجوع کنید تا با اندیشه‌های ایشان بیشتر آشنا شوید.در یزد هم گفتند در دوران نخست وزیری‌ من دردانشگاه‌ها بین دختران و پسران دیوار کشیده‌ام! توضیح دادم یکی از گروه‌ها آن زمان در یک دانشگاه این کار را کرده بود که امام (ره) هنگامی که مطلع شدند به شدت برخورد کردند.این مسائل را مطرح می‌کنم تا به امام (ره) ظلم نشود، امامی که شما مطرح می‌کنید شباهتی با آن امامی که می‌شناختیم و دوستدار اندیشه‌هایش بودیم، ندارد.»
میرحسین موسوی همچنین درباره پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود« نخست وزیرامام یا هاشمی رفسنجانی؟» با بیان اینکه مفهوم این جمله را متوجه نمی‌شود،گفت: « افتخار داشتم که امام (ره) از دولتم حمایت می‌کردند، در آن دوران رییس‌جمهور وقت نخست‌وزیر را به مجلس معرفی می‌کردند و مجلس هم رای اعتماد می‌داد، من هم فرزند امام (ره)، هم فرزند رییس‌جمهور و هم مجلس آن زمان هستم. درمورد آقای هاشمی رفسنجانی هم من به ایشان احترام می‌گذاشتم و می‌گذارم.»
یکی از دانشجویان منتقد موسوی درادامه به برگزاری این جلسه در زمان رحلت آیت‌الله بهجت معترض شد، موسوی پاسخ گفت:« آیت‌الله بهجت از علما و مراجع بزرگ تقلید بودند که جا دارد ازایشان یاد کنیم. ولی باید به این نکته نیز اشاره کرد که هرکدام از این ایام وسیله‌ای برای رساندن آگاهی می‌شوند. خود حضرت رسول اکرم (ص) هم در ایام حج و روز عرفه با اعزام امیرالمومنین به جمع مسلمانان به طرح مباحث آگاهی ساز و معرفتی می‌پرداختند.شما نمی‌توانید دانشجویان را متهم کنید که چرا در این روز درباره سرنوشت خود بحث می‌کنید.»
نخست وزیر دوران دفاع مقدس درادامه بسیج را در دوران دفاع مقدس مظهر عظمت‌ و فداکاری دانست و تاکید کرد که بسیج برای حفظ منزلتش باید فراتر از جناح‌ها حرکت کند و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، رای آنها آشکار نباشد و از کسی حمایت نکند.
میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنانش از برخی سیاست‌های اقتصادی دولت نهم مانند سیاست‌های وارداتی و افزایش بی‌رویه نقدینگی و تورم انتقاد کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی همچنین تاکید کرد که اجزای سیاست خارجی باید منظومه‌ا‌ی به هم پیوسته باشد و ادامه داد:« مشکل این است که سیاست ثابت معطوف به منافع حیاتی کشور درمنطقه نداریم و منافع خود را درهیاهوها که عمدتا مصرف داخلی دارند فراموش کرده‌ایم.»
ایسنا
۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۲:۰۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.