English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۹:۱۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تکمیل اولین نیروگاه زمین ‌گرمایی ‌ایران مراحل پایانی را می‌گذراند

تکمیل اولین نیروگاه زمین ‌گرمایی ‌ایران مراحل پایانی را می‌گذراند
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر وجود ظرفیت خوب زمین گرمایی در کشور، گفت: تکمیل نخستین نیروگاه زمین گرمایی در استان اردبیل مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

مهندس "پرویز فتاح" که به منظور شرکت در نخستین نشست بررسی امنیت آب در جهان به ژاپن سفر کرده بود ، چهارشنبه شب پیش از ترک این کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: برآورد وزارت نیرو ، وجود ظرفیت تولید سالانه چندین هزار مگاوات برق با استفاده از این نیروگاهها است.

فتاح‌افزود: وزارت نیرو احداث نخستین نیروگاه زمین گرمایی را در دامنه زیبای کوه سبلان از سه سال پیش آغاز کرد و پیش بینی شده است در مرحله نخست اجرای این طرح پنج مگاوات، مرحله بعدی ‪ ۷۰‬مگاوات و در مرحله تکمیلی ‪۲۵۰‬ مگاوات برق در این نیروگاه تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این نیروگاه، نخستین تجربه و تکنولوژی به دست آمده از سوی متخصصان ایرانی در جهان است و می‌تواند ایران را در جایگاه برتری در این زمینه ، در جهان قرار دهد.

فتاح با اشاره به بازدید از یک نیروگاه زمین گرمایی در دامنه کوهستانهای استان اویتا، محل برگزاری‌اجلاس کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای بررسی امنیت آب در جهان، ابراز امیدواری کرد:ایران بتواند از تجربه ژاپن برای تسهیل و بهبود نیروگاههای زمین گرمایی که در دست مطالعه و اجرا دارد ، به نحو مطلوبی استفاده کند.

وزیر نیرو افزود: مناطق مستعد در سطح ایران در این زمینه شناسایی شده که از جمله آنها دامنه کوه تفتان و مناطق سهند و سبلان بوده و اطلس و نقشه مناطق مستعد ایجاد این نوع نیروگاهها نیز توسط وزارت نیرو تهیه شده است.

فتاح با اشاره به نیروگاه زمین گرمایی استان اویتای ژاپن که از نظر منابع آبهای معدنی در این کشور بسیار غنی و مشهور است، اظهارداشت: این نیروگاه با عمری بیش از ‪ ۳۰‬سال و با تکنولوژی ‪ ۱۰۰‬درصد ژاپنی ساخته شده و دارای دو واحد توربین بخار ‪ ۵۵‬مگاواتی است.

"عمق چاههای‌آن نزدیک به‌دوهزار متر است و از تکنولوژی چرخش یا بازچرخانی چندباره آب استفاده می‌شود و بر این اساس نیاز به آب را کاهش داده است".

" میزان استحصال سالانه از انرژی الکتریسیته از این نیروگاه زمین گرمایی ‪ ۹۲۰‬میلیون کلیووات ساعت است که معادل نیروی الکتریسیته تولید شده در نیروگاه برق آبی مثل سد کرخه در ایران است که ظرفیت تولید ‪ ۴۰۰‬مگاوات برق را دارد و راندمان آنها بسیار بالا است.

وزیر نیرو گفت: براساس گزارش اعلام شده توسط مدیرعامل این نیروگاه، ژاپن ‪ ۵۵۰‬هزار مگاوات ظرفیت تولید برق توسط نیروگاههای زمین گرمایی احداث شده دارد که قرار است آن را توسعه دهد.

در حال حاضر دو دهم درصد از برق ژاپن از این طریق تامین می‌شود.

هزینه تولید هر کیلووات ساعت بین ‪ ۱۱‬تا ‪ ۱۳‬ین ژاپن و حدود ‪ ۹۰‬تا ‪۱۰۰‬ تومان است که بالای ‪ ۱۵‬ین به فروش می‌رسد.

فتاح گفت : هزینه تولید این نوع انرژی در مقایسه با سایر انرژیها ، کمی بالا است، ولی چون راندمان و عمر بالایی دارد جبران هزینه‌های اولیه را می‌کند.

وی با اشاره به هماهنگی این نیروگاه با محیط زیست و تطابق بسیار بالا آن با منطقه، گفت: نکته مهم در بازدید از این نیروگاه آن بود که این نیروگاه پس از ‪ ۳۰‬سال همچنان مرتب و سرپا بود که این نشان از رعایت مسایل تعمیر و نگهداری این نیروگاه از سوی مسوولان ژاپنی است.

این نیروگاه توسط بخش خصوصی و با ‪ ۳۴‬پرسنل اداره می‌شود و دو نیروگاه اطراف آن نیز از یکجا و به طور متمرکز و سیستمی با استفاده از رایانه از راه دور کنترل و اداره می‌شد.

وزیر نیرو درادامه یادآور شد، استفاده از انرژی زمین گرمایی به واسطه آن که می‌توانیم به جای مصرف سوخت فسیلی گاز و گازوئیل ، سایر نیروگاههای برق آبی از انرژی نهفته در دل زمین استفاده کنیم ، در جایگاه بالایی قرار دارد.

وی گفت: در برخی کشورها لایه ماگما در عمق یک هزار متری و در برخی در سه‌هزار متری قرار دارد و دراین مناطق، آب از طریق لوله به زیر زمین تزریق می‌شود و با گرمای ‪ ۲۵۰‬تا ‪ ۵۰۰‬درجه ، آب به بخار تبدیل شد و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش درمی‌آورد.

وزیر نیرو اضافه کرد: بدین ترتیب به جای تولید گازهای مخرب ‪، CO2‬ ‪SH2‬ و ‪ SO2‬کلا بخار آبی از آن استحصال می‌شود که ضرری برای طبیعت ندارد.

وی گفت: با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران دارای تجربه ‪ ۶۰‬الی ‪۷۰‬ ساله در زمینه احداث چاههای نفتی در جهان است ، چاههای ویژه احداث این نیروگاهها را در استان اردبیل احداث کرده و در حال تجهیز این نیروگاه است.

فتاح با تاکید بر این که ایران این تکنولوژی را در اختیار دارد، افزود:
تا چند سال آینده نخستین واحد از این نوع نیروگاهها را در دامنه سبلان و بقیه نیروگاهها را در نقاط مختلف کشور احداث خواهیم کرد.

وی درخصوص جایگاه انرژی هسته‌ای،گفت: براساس اعلام کارشناسان ژاپنی هزینه تولید هر کیلو وات ساعت انرژی هسته‌ای ‪ ۹‬تا ‪ ۱۳‬ین است و آمار نشان می‌دهد ، در ژاپن برغم آن که‌اورانیوم غنی شده مورد نیاز خود را از خارج کشور وارد می‌کند، هنوز هم ارزانترین انرژی، انرژی هسته‌ای است.

فتاح افزود: بر این اساس ایران نیز با توجه به این که دارای معادن غنی اورانیوم می‌باشد، تولید این نوع انرژی که‌از جمله انرژیهای پاک است ، برای ایران خیلی ارزان تمام می‌شود.

وی‌اظهارداشت: نیروگاههایی که با سوختهای فسیلی چون گاز و گازوئیل کار می‌کنند ، محیط زیست را آلوده می‌کنند اما نیروگاههای هسته‌ای به دلیل آن که در یک سیستم بسته تولید می‌شوند، آلودگی زیست محیطی ندارند و پسماندهای آن نیز به طور کاملا بهداشتی دفن می‌شود.

ایرنا
۱۵ آذر ۱۳۸۶ ۱۱:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.