English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۱۹:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مرکز پژوهشهای مجلس: تعرفه کنونی برق سبب صرفه‌جویی در مصرف نمی‌شود

مرکز پژوهشهای مجلس: تعرفه کنونی برق سبب صرفه‌جویی در مصرف نمی‌شود
مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: تعرفه کنونی درنظر گرفته شده برای محاسبه برق مصرفی جهت دار نیست و باعث صرفه‌جویی در مصرف برق نخواهد شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از دفتر اطلاع رسانی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در پاسخ به درخواست کمیسیون انرژی مجلس با بررسی و تجزیه و تحلیل تعرفه برق درکشور در عین حال خاطرنشان ساخت که افزایش قیمت برق مصرفی به استناد بند "ب" تبصره ‪ ۶‬قانون بودجه سال ‪۱۳۸۶‬ صورت گرفته و محمل قانونی دارد.

دراین گزارش اضافه شده: اما دولت در پاره‌ای از موارد از جمله افزایش قیمت ‪ ۱۵‬درصدی، دو دهک مصرف‌کننده که در بند " ب " تبصره ‪ ۶‬آمده است را نادیده گرفته، ضمن اینکه در سال ‪ ۱۳۸۵‬سقف جریمه و میزان الگوی مصرف را راسا و بدون توجه به مفاد تبصره ‪ ۴‬ماده ‪ ۳‬قانون برنامه چهارم توسعه اعمال کرده است.

در گزارش مرکز پژوهش‌ها تاکید شده، با این شرایط، اهداف مورد نظر قانونگذار در این تعرفه لحاظ نشده است و به همین دلیل تعرفه‌ای که در حال حاضر تدوین شده، فاقد استناد علمی است و به همین دلیل هر چه زودتر باید اصلاح شود.

به اعتقاد دفتر مطالعات زیر بنایی مرکز پژوهش‌های مجلس، این تعرفه جهت دار نیست و باعث صرفه‌جویی در مصرف برق نمی‌شود و اگر هدف طراحان این تعرفه آن بود که میزان مصرف را کاهش دهند، در این صورت موفق نخواهند شد.

به نظر این مرکز، بطور معمول دستگاه‌های برقی که جزء مایحتاج زندگی هستند به دلیل یکسان بودن قیمت برق، در ساعات پیک هم وارد مدار می‌شوند، در حالی که اگر لازم است که فقط وسایل روشنایی در زمان پیک مصرف وارد مدار شوند ولی دستگاه‌های دیگر مانند لباسشویی، خشکشویی، توستر و غیره در ساعات غیر پیک در سرویس قرار گیرند با اخذ هزینه یکسان برق در ساعات پیک و غیر پیک، مصرف‌کنندگان خوب، عادی و بد از هم تمیز داده نمی‌شوند.

گزارش مرکز پژوهش‌ها تاکید دارد: تعرفه مزبور در مدیریت بار و در بخش پیک تراشی کارآیی ندارد و این گونه نرخ‌گذاری باعث کاهش ضریب بار می‌شود که اگر این کاهش به ‪ ۱‬درصد برسد تمام جریمه‌های اخذ شده تکافوی ضرر و زیان ناشی از این کاهش ضریب بار را نخواهد داد.

مرکز پژوهشها همچنین افزود: با اجرای این تعرفه و نرخ‌گذاری به شیوه کنونی، در تهران ‪ ۵۹‬درصداز مشترکین مشمول جریمه می‌شوند (تمام گروه متوسط شهری) که با در نظر گرفتن حتی روستاهای اطراف تهران، قیمت برق برای گروه متوسط شهری به طور متوسط ‪ ۳۰‬تا ‪ ۳۵‬درصدافزایش می‌یابد که درآمد ‪ ۴۰‬میلیارد تومانی حاصل از این افزایش، ارزش این نارضایتی را نداشته است.

مرکز پژوهشها در ادامه تاکید نموده که تعرفه برق بایستی شفاف، هدفمند، منطقه‌ای ، ساده، در جهت ارتقای رفاه عمومی و با هدف توسعه بخشهای صنعت و کشاورزی طراحی شده باشد و حداقل سرمایه لازم برای توسعه را هم فراهم آورد و بخش یارانه‌ها را دولت از سایر منابع تامین کند.

در پایان این گزارش آمده است: چارچوب صورتحساب برق به مصرف‌کنندگان هیچ اطلاعاتی درزمینه تامین منافع مادیشان، درصورت توجه به‌زمانبندی در استفاده از برق ارائه نمی‌دهد زیرا تبلیغات تلویزیونی مبنی بر عدم مصرف در زمان پیک برای رفع مشکلات صنعت برق است نه‌مصرف‌کننده و مثلا مصرف‌کننده نمی‌داند که با مصرف نکردن در ساعت پیک چه مقدار سود عایدش خواهد شد؟

ایرنا
۱۸ آذر ۱۳۸۶ ۱۸:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.