English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

درنشست تولیدکنندگان سیم وکابل مطرح شد:پی.وی.سی موردنیاز را به 3برابر قیمت از بازارسیاه تهیه می‌کنیم ؛ پیمانکاران به مصرف سیم وکابل خارجی مجبور شده‌اند

درنشست تولیدکنندگان سیم وکابل مطرح شد:پی.وی.سی موردنیاز را به 3برابر قیمت از بازارسیاه تهیه می‌کنیم ؛ پیمانکاران به مصرف سیم وکابل خارجی مجبور شده‌اند
برخی از اعضای انجمن صنفی تولیدکنندگان سیم و کابل ایران سهمیه‌بندی بودن محصول PVC و برخی حواشی در توزیع آن، نوع برخورد سیستم بانکی در ارائه منابع مالی و تبعیض ‌آمیز بودن قوانین در خصوص تولیدکنندگان داخلی و خارجی سیم و کابل را از مهمترین مشکلات این صنعت برشمردند.

به گزارش خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالحسین بازرگان - رییس هیات مدیره انجمن سیم و کابل - در یک نشست خبری بتا بیاناین مطلب گفت: در حال حاضر 160 کارخانه سیم و کابل در کشور وجود دارد که تنها با 30 تا 50 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی افزود: علی رغم توان کارخانه‌های داخلی برای تامین کل نیاز سالانه کشور در حال حاضر درصدی از سیم و کابل مصرفی از کشورهایی همچون ترکیه، چین و عربستان وارد می‌شود.

علیرضا معتمدرسا - عضو هیات مدیره انجمن سیم و کابل - نیز در این کنفرانس خبری گفت: شرایط کشور موجب ایجاد محدودیت‌هایی در بخش صادرات، واردات و انتقال ارز شده که می‌طلبد سیستم بانکی عملکرد بهتری داشته باشد.

وی ادامه داد: محدودیت منابع و سختگیری بیش از گذشته بانک‌ها فشار مضاعفی را به سیستم تولید وارد می‌کند، در حالی که در شرایط فعلی این سختگیری‌ها به مصلحت نیست.

وی افزود: در دو سال گذشته قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرده، اما بانک‌ها منابع خود را به هیچ وجه افزایش نداده‌اند، در صورتی که تولیدکنندگان به دلیل تفاوت قیمت مواد اولیه نیاز بیشتری به منابع مالی دارند.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از بازارهای صادرات و تامین مواد اولیه از خارج مختل و واحدهای تولیدی سیم و کابل کم کار شده‌اند و ادامه شرایط سیستم بانکی، واحدهای تولیدی را یک به یک به سمت تعطیلی خواهد کشاند.

وی افزود: واحدهای تولیدی در یکی دو سال اخیر به‌ویژه سه ماه گذشته برای تامین منابع مالی خود به شدت دچار مشکل شده و سیستم بانکی به مانعی در برابر واحدهای تولیدی تبدیل شده است.

علیرضا کلاهی - عضو شرکت سیم و کابل ابهر - نیز در این کنفرانس خبری گفت: سالانه حدود 400 تا 500 میلیون دلار واردات کابل انجام می‌شود که در صورت تولید آن در داخل کشور، بیش از شش هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: مصرف سالانه سیم و کابل در کشور نزدیک به دو میلیارد دلار و حدود یک چهارم آن وارداتی است، در حالی که ظرفیت واقعی تولید در کشور بالای دو میلیارد دلار بوده و بسیاری از تولیدکنندگان زیرظرفیت کار می‌کنند.

وی افزود: در این شرایط در برخی قوانین به جای تشویق پیمانکاران به استفاده از سیم و کابل تولید داخل، آنها را با پرداخت هزینه‌های گمرکی به استفاده از تولیدات خارجی تشویق می‌کنند.

او با بیان این که در حال حاضر تولیدکنندگان سیم و کابل برای عرضه محصولات خود در مناطقی پرکار همچون ماهشهر و عسلویه، باید هم عوارض تجمیعی و هم مالیات پرداخت کنند، خاطرنشان کرد: در حالی که شرکت‌های خارجی برای حضور در این مناطق هیچ کدام از این هزینه‌ها را ندارند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی اگر تولیدات خود را به جبل علی فرستاده و از آنجا دوباره وارد این مناطق کنند، علاوه بر معافیت از عوارض گمرکی، جایزه صادراتی هم دریافت خواهند کرد.

کلاهی تصریح کرد: در پروژه‌های دردست اجرا در مناطق ماهشهر و عسلویه با این حجم بالای رقابت، اگر برای عرضه تولیدات خود هزینه اضافی و مالیات هم پرداخت کنیم، هیچ شانسی برای حضور نخواهیم داشت.

همچنین حسین مساح - مدیر بازرگانی شرکت مروارید سیرجان - در سخنانی گفت: واحدهای تولیدی این صنعت برای تهیه ماده اولیه PVC که از تولیدات پتروشیمی بندر امام (ره) است، مشکل دارند.

وی ادامه داد: علی‌رغم مصوبه مجلس مبنی بر عرضه این محصول از ابتدای خرداد به صورت تک نرخی و با قیمت‌های جهانی، همزمان شدن آن با سهمیه بندی بنزین موجب عدم اجرای این مصوبه شد.

وی افزود: برخی مسولان گفتند که بیش از این نمی‌شود قیمت‌ها را تک نرخی و به مردم فشار آورد اما در PVC این مساله برعکس بوده و سهمیه‌بندی بودنش موجب فشار مستقیم به تولیدکنندگان سیم و کابل شده است.

مساح خاطرنشان کرد: بین قیمت سهمیه‌ای تا قیمت آزاد PVC بین 100 تا 300 درصد رانت قیمتی وجود دارد و عده‌ای غیر تولیدکننده می‌توانند مجوز گرفته و تولیدکنندگان واقعی باید با قیمت‌های بالا نیاز خود را از بازار سیاه تامین کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سهمیه تعیین شده یک دهم مصرف ما بوده و مجبوریم نیاز خود را از بازار سیاه و با قیمتهای بالاتر تهیه کنیم.

این مسئله موجب بالارفتن قیمت تمام شده محصولات سیم و کابل شده که امیدواریم با اجرای مصوبه مجلس و تک نرخی شدن PVC این مشکلات حل شود.

او با بیان این که در برخی مواقع، تولید برخی محصولات پتروشیمی دچار مشکل و متوقف می‌شود، افزود: در حال حاضر نیز بیش از سه ماه است که تولید PVC متوقف شده و فرصتی هم برای واردات آن وجود ندارد. این موضوع موجب شده که بازار سیاه این محصول شکل گرفته و قیمت آن سه برابر قیمت سهمیه‌ای باشد. در حال حاضر حدود هزار میلیارد تومان رانت محصولات پتروشیمی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بدون کار کارشناسی، صادرات گرانول PVC را متوقف کرده‌اند که این مساله موجب از دست رفتن بازارهای خارج از کشور شده است.

ایسنا
۲۰ آذر ۱۳۸۶ ۲۲:۰۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.