English
پنج شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸, ۰۸:۲۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جایگاه نیروگاه‌های آبی در راهبرد توسعه کشور

پروژه‌های بزرگ برق-آبی در زمره طرح‌های بزرگ ملی محسوب می‌شوندکه نیازمند بکارگیری مدیران و کارشناسان خبره می‌باشند. این تیم‌های مدیریتی علاوه بر صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد مسائل مالی و فنی ،باید مقتضیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی منطقه اجرای طرح و همچنین کسب حمایت‌های لازم نزد ارگان‌های مسئول و حمایت‌کننده طرح از نظر مالی را در نظر داشته باشند.

به طور طبیعی مدیران و کارشناسان اجرای طرح چند صد میلیون دلاری در مقایسه با تیم‌های مدیریتی و کارشناسی محلی، امکانات و اقتدار بیشتری جهت اجرای برنامه‌های توسعه منطقه‌ای دارند.

‪ -۳‬پتانسیل‌ها و آثار پس از ساخت اجرای سرمایه‌گذاری کلان در مناطق محروم و دورافتاده‌ای چون اندیمشک در غرب خوزستان و ایذه در شرق این استان برای تامین انرژی برای مصارف صنعتی و مصرف‌کنندگان خانگی عمدتا شهری فواید و آثاری در پی دارد.

در منطقه اجرای طرح کرخه بحث کنترل سیلاب و توسعه کشاورزی نیز آثار مثبت خود را برجای گذارده است. بررسی سدهای کرخه و کارون ‪ ۳‬نشان می‌دهد که پتانسیل‌های فراوان این دو سد و منطقه پیرامون آن می‌تواند این دو سد را به کانون و قطب‌های توسعه منطقه‌ای تبدیل نماید.

دریاچه سد کرخه حد فاصل سه شهرستان اندیمشک و شوش درخوزستان و آبدانان درایلام قرار گرفته است و اراضی شبکه آبیاری آن شهرستان‌های دهلران و هویزه را نیز دربر می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،براساس طرح اولیه نیز قرار است ‪ ۳۲۰‬هزار هکتار از اراضی دشت‌های پایین دست کرخه و تونل دشت عباس از طریق ذخیره آبی این سد آبیاری شود و موجبات اشتغال جدید برای ‪ ۶۸/۳‬هزار نفر را فراهم کند.

دریاچه وسیع این سد به مساحت ‪ ۱۶۰‬کیلومتر مربع،امکان خوبی برای فعالیت -های گردشگری و ورزش‌های آبی بویژه در فصول پائیز، زمستان و بهار فراهم می‌آورد. علاوه‌بر این سواحل قابل دسترس این دریاچه و خورهای اطراف آن امکان پرورش ماهی به روش‌های مدرن را فراهم می‌سازد. با این وجود بدلیل محدودیت نیروهای مدیریتی و کارشناسی در منطقه و نیز عدم توانایی در جلب منابع مالی و سرمایه‌گذاری از پتانسیل‌های یادشده تاکنون بهره گرفته نشده است.

در مورد سد کارون ‪ ۳‬وضعیت کمی متفاوت است. دریاچه این سد حد فاصل دو شهرستان ایذه در خوزستان و دهستان بارز در چهارمحال و بختیاری واقع شده است. هدف اولیه این طرح تولید سالانه ‪ ۴۱۲۷‬گیگاوات ساعت انرژی برقابی است.

با این همه، این سد دارای پتانسیل‌های دیگری برای توسعه منطقه می‌باشد.

دریاچه ‪ ۴۵‬کیلومتر مربعی آن در منطقه خوش آب و هوای شمال شرق خوزستان و در دامنه جنوبی کوه‌های زاگرس واقع شده است که ‪ ۲۱۸‬روستا و آبادی با جمعیتی حدود ‪ ۳۳‬هزار نفر (برآورد سال ‪ (۸۱‬در حوزه آن قرار دارد.

مطالعات اقتصادی در طرح کارون ‪ ۳‬نشان داده است که پرورش ماهیان سردآبی در این دریاچه و با روش‌های مختلف امکانپذیر است و می‌تواند به تنهایی موحب اشتغال بیش‌از ‪ ۴۰۰‬نفر شود.انتقال آب به‌ارتفاعات بالادست برای‌توسعه باغداری ، توسعه زنبورداری ، گردشگری و ایجاد مجتمع‌های تفریحی در سواحل زیبای آن از جمله پتانسیل‌های متعدد این سد برای ایجاد اشتغال، کاهش مهاجرت مردم از منطقه و تداوم جریان درآمدی سال‌های دوران ساخت سد به سال‌های پس از آن است.

علاوه بر این به دلیل سطح پایین دانش عمومی و فنی در منطقه کمبود نیروی کارشناسی و مدیریتی و ضعف توان اجرایی در منطقه،امکان استفاده از امکانات یادشده جز با مسئولیت پذیری دولت از طریق نهادسازی برای توسعه منطقه میسر نیست.

برای درک موضوع توجه به این نکته حائز اهمیت است که عملکرد اعتبارات عمرانی کل استان خوزستان از سال ‪ ۱۳۷۵‬تا ‪ ۱۳۷۹‬حدود ‪ ۴۸۷/۸۶‬میلیارد ریال بود، در حالی که متوسط عملکرد اعتبارات دو طرح کرخه و کارون ‪ ۳‬ازسال ‪۱۳۷۵‬ تا ‪ ۱۳۸۱‬بالغ بر ‪ ۱۰۰۲‬میلیارد ریال یعنی ‪ ۱۰۶‬درصد بیش از کل استان بوده است.

این آمار نشان‌دهنده بکارگیری توان اجرایی، فنی، مدیریتی و کارشناسی بسیار گسترده در این دو سد می‌باشد که در صورت استفاده از آن برای سایر پتانسیل‌های مرتبط با سد و نیروگاه چه قبل از ساخت و چه در حین اجرا و چه پس از آن، می‌تواند سدهای مذکور را به کانون و قطب توسعه منطقه‌ای تبدیل کند.

تمام تمدن‌های بزرگ جهان و بیشتر پایتخت‌های بزرگ در کنار رودخانه‌ها شکل گرفته‌اند. این امر دلیلی جز این ندارد که انرژی سرشار رودخانه‌ها و تداوم جریان دائمی آنها، باعث تداوم جریان زندگی و پایداری تمدنها شده است.

مهم این است که استفاده از این سرمایه جاری خدادادی را موقت ویک بعدی فرض نکنیم و در راه نگهداری و بهره‌گیری گسترده از آن بکوشیم. نتیجه و پیشنهاد همانگونه که در اجلاس آب در کشور ژاپن تاکیده شده است آب ، نیروی پیش برنده‌ای برای توسعه پایدار شامل محیط سالم،ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی، لازم‌الاجرا بودن بهداشت و رفاه جوامع انسانی میباشد و اولویت دادن به مباحث آب، ضرورتی جهانی است و هر کشوری مسئولیت مهمی را در این زمینه بعهده دارد.

سدهای بزرگ چندمنظوره می‌توانند بعنوان هسته مرکزی توسعه منطقه‌ای قلمداد شده و توان مدیریتی، اجرایی، فنی و مالی بکار گرفته شده برای احداث آنها جهت توسعه فراگیر و همه‌جانبه منطقه نیز استفاده شود. بدین منظور ایجاد نهادهای لازم با محوریت یک سازمان توسعه منطقه‌ای می‌تواند ساز و کار اجرایی این امر را فراهم آورد تااولا منافع حاصل از احداث سدها عادلانه توزیع گردد و شامل همه گروه‌های ذینفع از جمله ساکنین بومی منطقه شود .

ثانیا عوارض اجتماعی و اقتصادی ناشی از پروژه با استفاده از توان - بالقوه موجود ترمیم یابد و ثالثا تاخیرهای ناشی از عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی به حداقل برسد.

از آنجا که سهم سرمایه‌گذاری دولت در افق قابل توجهی در توسعه نیروگاه -های برق آبی همچنان نقش درجه اول را دارا می‌باشد، با توجه به محدودیت منابع مالی دولت در صورتی که توسعه نیروگاه‌های آبی واجد دیگر وجوه توسعه منطقه‌ای باشند، تمایل سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان برای حفظ روند روبه رشد سرمایه‌گذاری در این بخش، جلب و تضمین خواهد شد.

گفتنی است بر اساس اعلام وزارت نیرو ‪ ۸۸‬سد در مناطق مختلف کشور در دست ساخت است و براساس برنامه ریزی انجام شده در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز و حمایت دولت تا‪ ۱۰‬سال آینده با بهره‌برداری از آنها ، تمام آب‌های سطحی در پشت سدها ، مهار خواهد شد.

همچنین هم اینک مطالعه ‪ ۱۷۶‬سد نیز در کشور در حال انجام است و در زمان حاضر یک هزار و ‪ ۱۰۰‬مگاوات انرژی برق - آبی از سدهای کشور استحصال می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت نیرو پیشرفت فیزیکی سدهای " گتوند" در خوزستان به ظرفیت ‪ ۱۵۰۰‬مگاوات، "کارون ‪ "۴‬در مرز چهارمحال و بختیاری و خوزستان به ظرفیت ‪ ۱۰۰۰‬مگاوات و "سیمره" در استان ایلام به ظرفیت ‪ ۵۰۰‬مگاوات به ترتیب ‪ ۵۰ ،۵۵‬و ‪ ۴۵‬درصد است که در سال ‪ ۸۸‬این سدها به بهره‌برداری می‌رسندو اولین واحدهای نیروگاهی آنان نیز تکمیل خواهد شد .

همچنین با اجرای طرح توسعه سد مسجد سلیمان تا پایان سال جاری ‪۱۰۰۰‬ مگاوات به ظرفیت تولید برق این سد افزوده خواهد شد و میزان آن به ‪۲۰۰۰‬ مگاوات خواهد رسید

ایرنا
۲۳ دی ۱۳۸۶ ۰۷:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.