English
یکشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸, ۲۲:۰۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سد تبارک قوچان سبب بروز مشکلاتی برای روستاییان فاروج شده است

سد تبارک قوچان سبب بروز مشکلاتی برای روستاییان فاروج شده است
به گفته ساکنان شهرستان فاروج در خراسان شمالی بستن سد تبارک بر روی سرشاخه های رودخانه اترک در شهرستان قوچان برای ساکنان منطقه به ویژه در بخش خبوشان مشکلاتی را ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا یکی از اهالی روستای جعفرآباد بخش خبوشان  گفت: تشکیل روستا در یک نقطه به وجود رودخانه، چشمه و یا قنات بستگی دارد که باعث ماندگاری و توسعه روستاها می شود.
احمد قاسمی افزود: از سالهای دور ساکنان روستاهای مسیر رودخانه اترک در این شهرستان با استفاده از آب همین رودخانه کشاورزی می کردند اما با بسته شدن سد تبارک و بروز خشکسالیهای اخیر روستاهای پایین دست آن از آب رودخانه برای کشاورزی محروم شده اند.
دهیار روستای "یام" هم با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده برای روستاییان منطقه می گوید: 200 هکتار از زمینهای این روستا که در حریم رودخانه اترک واقع است اکنون کاملا خشک شده است.
مهدی خوشکلام با اشاره به جمعیت هزار و 512 نفری این روستا افزود: دو چاه روستای یام خشکیده و چاههای عمیق دیگر نیز آبدهی چندانی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: مردم روستا تابستان امسال که معمولا مصرف آب بیش از سایر فصول است با قطع آب مواجه بودند و از طریق تانکر آبرسانی می شدند و این مشکل همچنان ادامه دارد.
او گفت: با استفاده از اعتبار، مقرر شد چاهی برای تامین آب ساکنان این روستا یام در روستای مجاور(تیتکانلو) حفر شود اما مردم و شوراهای آن روستا با حفر چاه مخالفت کردند.
وی افزود: این در حالی است که با حفر چاه علاوه بر اهالی روستای یام، روستاهای خواجه ها، نجف آباد، خبوشان و تیتکانلو نیز از این آب استفاده می کردند.
دهیار روستای ولی آباد نیز در این باره می گوید: بستن سد موجب بی رونق شدن چاهها شده که هر روز از میزان آبدهی آنها کاسته می شود.
حسین قمری افزود: هنگام بارندگی در سالهای گذشته با افزایش آب رودخانه بسیاری از کشاورزان زمین خود را آبیاری می کردند اما درحال حاضر چنین کاری مقدور نیست.
عضو شورای بخش خبوشان نیز مشکل اصلی اهالی این روستا را تامین آب اعلام و بیان کرد: بسته شدن سد تبارک، بر روستاهای زیادی از بخش خبوشان تاثیر منفی گذاشته بطوری که بسیاری از اراضی زیردست چاهها خشک شده و بسیاری از زمینها بدون کشت مانده است.
وی با اشاره به نشست سطح آبها و تاثیرات فاضلابها بر روی آب در این بخش افزود: در برخی از روستاها حتی طعم و میزان غلظت آبها تغییر کرده است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فاروج هم می گوید: بستن سد باید با توجه به میزان بارندگی در منطقه تحقق یابد و به عبارتی بارندگی هزار میلیمتری در یک منطقه زمینه ساختن سد را فراهم می کند از سویی این امر موجب تامین انرژی و از سوی دیگر زمینه ساز پرورش آبزیان می شود.
مهندس هادی جواهری افزود: با توجه به این که فلات ایران روی اقلیم خشک واقع شده و متوسط بارندگی کشور و استان خراسان شمالی 250 تا 350 میلیمتر است ضرورتی برای احداث سد با توجه به این میزان بارندگی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه کمبود آب برای مصارف کشاورزی و شرب در حال حاضر به عنوان یک معضل در این شهرستان مطرح است گفت: حفظ منابع زیرزمینی و تقویت آنها از طریق سیکل هیدرولوژی آب این امر را ضروری کرده که نگرش در ارتباط با احداث سدها تغییر یابد.
او تصریح کرد: باید به سوی ایجاد سدهای زیرزمینی پیش برویم و لازمه این کار این است که در حوزه های اصلی و فرعی آبخیز مطالعات پایه ای آبخیزداری بطور دقیق انجام شده باشد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فاروج افزود: اگر بتوانیم از نزولات جوی استفاده کنیم و مدیریت درستی در حوزه های آبخیز داشته باشیم نیازی به بستن سد نیست و این آب موجب تقویت سفره های زیرزمینی شده و قناتها و چشمه ها نیز پرآب می شوند.
وی با اشاره به مسایل حقوقی که بستن سدهای روباز در پی دارند اضافه کرد: باید حق و حقوق عرفی مردم از جریان عمومی آب در منطقه لحاظ شود.
او گفت: خروجی آبریز سد تبارک در سمت فاروج است لذا دلیل خشکیدن قناتها و چشمه های این منطقه نیز قطع شدن آبریز سد تبارک است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فاروج با اشاره به جریان سیل در برخی مناطق شهرستان در هنگام بارندگیهای شدید، افزود: بستن سد راه مناسبی برای مقابله با سیل نیست بلکه فراهم ساختن شرایط برای مسیر گرفتن سیلابهای کوچک به سمت سفره های زیرزمینی، ریشه کن نکردن منابع طبیعی چون بوته ها و درختها است و با کنترل جریان سیلابها می توان از بروز سیلهای ویرانگر جلوگیری کرد.
وی ادامه داد: می توان با آبخوانداری سیلابها را هدایت کرد تا سفره های زیرزمینی تقویت و آب مورد نیاز منطقه تامین شود.
او با اشاره به تبخیر 50 درصدی آبهای سد تصریح کرد: در ورودیها هرقدر آب موجود بود باید میزان استحصال با آن طراز و مساوی باشد اما این طراز معمولا در شهرها و استانهای مختلف منفی است که ادامه این روند دو واقعیت ناگوار پیشروی شورآب به سمت جلگه و افتادگی زمین را با خود به همراه خواهد داشت.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی فاروج نیز در این باره به ایرنا گفت: شاهرگ تغذیه سفره های زیرزمینی با ایجاد سد تبارک بر رودخانه اترک بسته شده و بیشتر چاههای غرب قوچان با افت شدید مواجه شده است.
براتعلی محمدنیا افزود: علاوه بر مساله سد، کاهش بارندگی برف، برداشت بی رویه از آب چاهها و حفر چاههای غیرمجاز، بر حاد شدن مشکلات افزوده است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون روستاهای اطراف سد تبارک از شهر "کهنه " به سمت فاروج چنان دچار کمبود آب شده اند که با حفر چاههایی تا عمق 150 متر هم به آب دست نیافته اند.
او با اشاره به خشک شدن دشت قوچان - شیروان، افزود: با توجه به وجود سد تبارک بر روی رودخانه اترک در قوچان و سد شیروان، مشکلات خشکسالی، حفر چاههای غیرمجاز و برداشت بی رویه از آب چاهها در برخی مناطق، با بحران آب مواجه هستیم.
بخشدار بخش خبوشان فاروج هم گفت: آب کشاورزی روستاهای جعفرآباد سفلی، نجف آباد، صفدرآباد، ولی آباد، کلاته جعفرآباد، مرغزار و یام از رودخانه اترک تامین می شد که با بستن سد با مشکل مواجه شد.
سیدعلاء الدین حمیدی افزود: با قطع شدن جریان آب رودخانه، استحصال زیاد از چاهها بر نوع و کیفیت آب تاثیر منفی گذاشته و موجب افزایش غلظت و شوری آب شده است.
فرماندار فاروج نیز می گوید: تامین حق آبه زمینهای چپ و راست سد از مصوبات زمان احداث سد تبارک بوده که هنوز عملی نشده است.
علی باقرزاده فلاح می افزاید: با احداث سد و قطع آب رودخانه اترک علاوه بر قطع آب، طعم آبهای منطقه تغییر کرده و غیرقابل شرب شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی بخش خبوشان وارد شده بگونه ای که اکنون شش روستای این بخش به دلیل قطع آب با مشکل آب کشاورزی مواجه هستند و آب شرب روستاها نیز مشکل دارد.
او گفت: در حال حاضر پیگیر جمع آوری مدارک در خصوص حق آبه برای تامین حق آبه بخش از سد تبارک هستیم.
شهرستان 50 هزار نفری فاروج در 90 فاصله کیلومتری شرق بجنورد مرکز خراسان شمالی واقع است.

ایرنا
۱۳ مهر ۱۳۸۸ ۲۰:۵۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.