English
پنج شنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۱, ۱۷:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شرکت های گمنام چینی عامل ناامنی شبکه برق ایران

شرکت های گمنام چینی عامل ناامنی شبکه برق ایران
مدیرعامل شرکت دالمن (سهامی خاص) واردات کالاهای شرکت های گمنام چینی به ایران را از عوامل ناامنی و خاموشی های شبکه برق کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو مهندس "کامبیز طاهرخانی" درخصوص ضروری برگزاری این نمایشگاه گفت: به نظرمی رسد با گذشت بیش از 25 سال از شروع به تولید تجهیزات برقی در داخل، تا حد زیادی از این تجهیزات در رده های تولید، انتقال و توزیع ساخته شده و شناساندن و همچنین ارزیابی این تولیدات یک نیاز اساسی است.
به گفته وی، با برگزاری نمایشگاه های تخصصی و بین المللی از دهه 60 تاکنون، هر ساله امکانی ایجاد می شود تا شرکت های مختلف ضمن معرفی دستاوردهای جدید خود، به بررسی وضعیت رقبا، وضعیت بازار، تکنولوژی های جدید و ... پرداخته و خود را مهیا تر از قبل سازند.
طاهرخانی اظهار داشت: در این میان متاسفانه به علت وجود تحریم ها، روند رو به رشد جذب تکنولوژی های نو در سال های گذشته مطلوب نبوده و اغلب کارخانجات با تکنولوژی های قدیمی که بعضاً مربوط به 30 سال پیش است و یا تجهیزات قدیمی اقدام به تولید می کنند که افزون بر تولید با بهره وری پایین، موجب اتلاف سرمایه و انرژی نیز می شود.
وی مهمترین دستاورد برگزاری چنین نمایشگاههایی را که چند سالی است بین المللی نیز شده است، در پایش و یافتن تکنولوژی های جدید تولید که منجر به تولید محصولات منطبق تر با استانداردها می شود، خواند.
وی تصریح کرد: دعوت از شرکت های صاحب نام بین المللی و برگزاری سمینارهای تخصصی می تواند موجب برگزاری بهتر این نمایشگاه شود.
مدیرعامل شرکت دالمن در ادامه، زمینه فعالیت این شرکت را تولید کات اوت فیوزهای تا 36 کیلو ولت، فیوزلینک و جداسازهای هوایی تا 630 آمپر خواند و افزود: جدیدترین محصولات این شرکت جداساز هوایی 630 آمپر برای شبکه های 20 و 33 کیلو ولت است که خوشبختانه تست های نوعی محصول را گذرانده و در خط تولید قرار گرفته است ضمن آنکه کات اوت فیوزهای قابل قطع زیر بار از دیگر کارهای جدید این شرکت در آینده نزدیک است.
طاهرخانی درخصوص وضعیت کنونی صنعت برق ایران نیز گفت: با وجود تضییقات فراوان در سه دهه گذشته ، این صنعت حرکت های مهمی در زمینه های مخلتف انجام داده که البته کافی نیست ولی می توان در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، رتبه بالایی را برای آن متصور بود.
وی سپس یکی از معضلات کنونی صنعت برق کشور را وجود کالاهای کم کیفیت و بعضاً فاقد کیفیت کشورهای خارجی بویژه شرکت های گمنام چینی دانست که افزون بر ایجاد افت کیفی و زمان بهره برداری کوتاه مدت، مشکلات ایمنی و خاموشی و متعاقب آن ضرر و زیان به منافع ملی نیز وارد می کند و یک بازنگری اساسی از سوی موسسات مرتبط در این زمینه ضروری است.
مدیرعامل شرکت دالمن همچنین با اشاره به سیاست های خصوصی سازی و اجرای آن در صنعت برق، گفت: این سیاست ها هم اکنون در حال انجام است اما متاسفانه شتابزدگی در واگذاری ها موجب شده است که بعضاً سهام شرکت ها توسط اهالی صنعت برق و بخش خصوصی واقعی خریداری نشود و همین امر در آینده معضلات بسیاری را در زمینه ادامه فعالیت و مدیریت واحدها پدید می آورد.
وی اظهار داشت: به نظر می رسد تفکیک شرکت ها و رایزنی با سندیکاها و اهالی صنعت برق موجب اعتلای بیشتر واگذاری ها شده و به هدف مقنن نیز نزدیکتر باشد.
مدیرعامل شرکت دالمن درخصوص فعالیت های این شرکت برای اصلاح الگوی مصرف نیز گفت: در این شرکت از تکنولوژی های جدید در سیستم های گرمایشی و سرمایشی و همچنین در خطوط تولید از تجهیزات مناسب تری برای کاهش در مصرف انرژی استفاده شده است ضمن آنکه در محصولات از آلیاژهای جدید و روش های تازه برای کاهش اتلاف حرارتی استفاده شده است.
طاهرخانی در پایان درخصوص حذف یارانه ها و تاثیر آن بر صنعت برق کشور نیز گفت: صنعت برق صنعتی است که در بدترین حالت بیش از 5 تا 10 درصد بهای تمام شده اش مربوط به هزینه های انرژی است و بنابراین افزایش بهای انرژی در هر صورت این صنعت را متاثر می سازد و موجب افزایش بهای تمام شده و مآلاً افزایش قیمت فروش می شود و به نظر می رسد تنها راه مقابله با آثار آن استفاده از تکنولوژی های روز و بالا بردن بهره وری است و در غیر این صورت امکان حذف از بازارها بویژه بازارهای بین المللی دور از ذهن نیست.

سایت خبری وزارت نیرو
۹ آبان ۱۳۸۸ ۰۹:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • سیاوش
  • ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ۱۹:۰۱
  • 0
    0

سلام خیلی خوبه


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.