English
پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱, ۰۴:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حمایت صندوق فناوری برق از فعالیت های پژوهشی

حمایت صندوق فناوری برق از فعالیت های پژوهشی
یکی از برنامه ها و سیاست های دولت ، ایجاد زمینه های مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیر دولتی و حمایت از فعالیتهای پژوهشی و تحقیقات کاربردی است
دراین خصوص با صدورمجوزی، صندوق های غیردولتی از جمله صندوق فناوری برق شکل گرفت تا امرتحقیقات به نحو مطلوب تری درکشور دنبال شود .به همین انگیزه به سراغ مهندس فتحعلی مدیرعامل صندوق یاد شده رفتیم تا با نحوه فعالیت های این صندوق بیشتر آشنا شویم:
 
آقای مهندس فتحعلی ،صندوق فناوری برق با چه مجوزی و با حمایت چه شرکت هایی تشکیل شد ؟
 صندوق غیر دولتی پژوهش و فناوری صندوق برق ایران بر اساس ماده 100 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ،اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و به منظور حمایت از فعالیتهای پژوهشی و ایجاد بستر مناسب برای تولید صنعتی فناوری کاربردی و مورد نیاز این صنعت زیر بنایی در سال 1383 تاسیس شد.
در ماده 100 قانون برنامه سوم توسعه تصریح شده ، به منظور ایجاد زمینه های مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی وکیفی از فعالیتهای پژوهش و فناوری به ویژه پژوهش ها و فناوری ها ی کاربردی توسعه ای ، دولت مجاز است در تاسیس صندوق های غیر دولتی مشارکت کند و موظف به تقویت صندوق های دولتی موجود است و باید ترتیبی اتخاذ کند که امکان استفاده از این صندوق ها از یارانه سود تسهیلات مالی طی سال های اجرای برنامه فراهم شود.
به منظور پیاده سازی قانون یاد شده ،مجوز تاسیس صندوق به وسیله وزارت علوم ، صادر و در تاریخ 4/11/1384 تحت شماره 17713 به ثبت رسیده است. این صندوق با سرمایه اولیه معادل 80 میلیارد ریال و با حمایت واحدهای فعال در زمینه های مختلف صنعت برق شامل :
1- شرکت مادر تخصصی توانیر (30 درصد از سهام)
2- شرکت مادر تخصصی ساتکاب ( 15 درصد از سهام)
3- شرکت مپنا (35 درصد از سهام )
4- شرکت صبا (6 درصد از سهام )
5- شرکت ایران ترانسفو (14 درصد از سهام )،
تاسیس شد.
 
دلایل راه اندازی یا ایجاد این صندوق چه بوده و آیا صندوق های دیگری مشابه این صندوق تشکیل شده است ؟
از دلایل عمده تشکیل این صندوق ، تجاری سازی ایده های مرتبط با صنعت برق با مشارکت بخش غیردولتی ،
جذب نخبگان و حمایت از نوآوری و پژوهش های کاربردی است.
علاوه براین صندوق ، صندوق های غیر دولتی دیگری نیز در وزارت معادن و فلزات ، استان اصفهان ، استان یزد و ... ایجاد شده اند که اطلاعات مربوط به آنها در سایت www.tashilat.ir  موجود است .
 
نحوه حمایت صندوق فناوری برق از طرح های تحقیقاتی به چه صورت است ؟
طرح های تحقیقاتی که در راستای هدف ما و نیازهای صنعت برق کشور و سبب ایجاد ظرفیت های جدید و استفاده از خلاقیت ها و نو آوری در صنعت برق شد با اعطای تسهیلات اعتباری ، یارانه سود تسهیلات دریافتی و مشارکت در ساخت نمونه های صنعتی و تولید انبوه بر اساس عقود اسلامی مورد حمایت قرار می گیرند .
 
چه طرح هایی در اولویت حمایت صندوق قرار می گیرند؟
طرح هایی که از طریق اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر دولتی ارایه می شود و در قالب یکی از شکل های زیر مورد حمایت قرار می گیرد :
-         پژوهش های کاربردی مورد نیاز صنعت برق
-         تولید نمونه نیمه صنعتی یا صنعتی طرح های به نتیجه رسیده پژوهشی صنعت برق
-         تدوین دانش فنی حاصل از تحقیقات به منظورانتقال نتایج تحقیقات به مرحله تولید
-         تامین سرمایه خطر پذیر و مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های پژوهشی و فن آوری
-         مشارکت و سرمایه گذاری در شرکت های داخلی سرمایه گذار درامور طراحی و ساخت تجهیزات برق
-         تضمین پرداخت و صدور ضمانت نامه های مورد نیاز موسسات پژوهشی و فناوری
 محققان و علاقه مندان برای بهره مندی از حمایت های صندوق فناوری برق چه اقداماتی باید انجام دهند ؟
محققان می توانند برای آشنایی با صندوق با مراجعه به سایت www.powertechfund.com یا دفتر صندوق (تهران ، خیابان میرداماد ، بعد از نفت جنوبی ، پلاک 184 و شماره تماس 54- 22901150 از چگونگی اعطای تسهیلات و حمایت صندوق مطلع شوند .
در سایت صندوق علاوه بر اطلاع رسانی ، فرم های درخواست تسهیلات برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد که متقاضی ضمن تکمیل آن و ارایه اطلاعات مورد درخواست و دلایل و توجیهات فنی – اقتصادی ، میزان و نوع تسهیلات مورد در خواست خود را اعلام می کند که متعاقب آن اقدامات لازم در صندوق انجام گرفته و در صورت تایید طرح ، متقاضی به بانک عامل برای اخذ تسهیلات مرحله ای پرداخت تسهیلات به صورت مرحله ای و نظارت شده انجام می شود معرفی می شود.
 
پس ازتایید طرح تحقیقاتی ، صندوق چه وظایفی بر عهده دارد ؟
پس ازتایید طرح تحقیقاتی ، صندوق طبق ضوابط و بر اساس مصوبات هیئت دولت و پس ازدریافت ضمانت نامه مورد قبول متقاضی را به بانک عامل معرفی می کند ودرصورت انجام طرح طبق برنامه ارایه شده تسهیلات  مرحله ای  و نظارت شده به متقاضی پرداخت می شود و پس از گذشت زمان جذب و تنفس نظارت لازم نیزبرای پرداخت به موقع اقساط تسهیلات دریافتی متقاضی معمول می شود.
 
مرجع تایید یا عدم تایید طرح های تحقیقاتی چه اشخاص یا گروه هایی هستند ؟
مرجع تایید یا عدم تایید طرح های تحقیقاتی ، هیئت مدیره صندوق است .
 
تاکنون چه تعداد طرح مورد حمایت صندوق قرار گرفته اند واز چه نوع حمایتی برخوردار شده اند؟
پنج پروژه دریافت کننده تسهیلات عبارتند از :
1-     تهیه مشخصات فنی ، تدوین فناوری و ساخت نازل های توربین گازی
2-     ساخت نمونه صنعتی RTU  بخش توزیع و رادیو مودم
3-     طراحی و ساخت پل خلا
4-     تدوین دانش فنی و طراحی و ساخت پست سیار 230 کیلوولت
5-     طراحی و ساخت بالاست الکترونیکی با تکنولوژی سوئیچینگ
 
آیا دانشجویان رشته های مرتبط با صتعت برق هم می توانند از حمایت های صندوق برخوردار شوند ؟
تمامی دانشجویان رشته های مرتبط با صنعت برق اعم از دانشگاه های دولتی  یا دانشگاه های خصوصی می توانند با ارایه پروژه های خود و در چارچوب ضوابط . معیارهای اعلام شده از تسهیلات این صندوق بهره مند شوند.
 
آقای مهندس فتحعلی ، درخصوص معرفی صندوق به مراکز علمی دانشگاهی چه اقداماتی انجام داده یا خواهید داد؟
در خصوص شناساندن صندوق به مراکز علمی و دانشگاهی نشست های مشترکی با معاونت های پژوهشی دانشگاه های صنعتی (اولین نشست آن 27 آبان ماه سال جاری در محل صندوق و دومین نشست در تاریخ 12 دی ماه سال جاری در شرکت توانیر) برگزار شده است. علاوه بر آن در نظر است ضمن هماهنگی با دانشگاه های صنعتی به منظور آشنایی استادان و دانشجویان همایش های یک روزه در محل دانشگاه های فوق برگزار شود. البته اولین آن 28آذر ماه سال جاری در دانشکده فنی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده و در بهمن ماه نیز در نظر است همایشی درهمین خصوص در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شود.
 
آیا حمایت های صندوق شامل مراکز پژوهشی یا آزمایشگاهی مرتبط با صنعت برق نیز می شود؟
حمایت های صندوق به صورتی گسترده و با توجه به پروژه های ارایه شده و از ناحیه مراکز پژوهشی و گسترده آن تعیین می شود. تقویت آزمایشگاه های معتبر صنعت برق نیز از جمله اهداف این صندوق است که ازطریق مشارکت و برنامه ریزی برای تکمیل آزمایشگاههای مورد نیاز با کاربرد پژوهشی و فناوری و ارتقای سطح کیفیت انجام خواهد گرفت .
 
مطلع شدیم صندوق فناوری برق با موسسه توسعه فناوری نخبگان ریاست جمهوری تفاهم نامه ای به امضاء رسانده است ، لطفاً در خصوص مفاد این تفاهم نامه توضیحاتی ارایه کنید ؟
با توجه به تجربه موسسه توسعه فناوری نخبگان درزمینه سرمایه گذاری ریسک پذیر (V.C) ، برای توسعه و فرهنگ سازی آن در صنعت برق و این صندوق ، تفاهم نامه ای منعقد شده است که هرچه سریع تراین مهم
در صنعت برق فعال شود.
 
آیا به توسعه فعالیت های صندوق در سراسر کشورهم عنایت شده یا خواهد شد ؟ وضعیت موجود ، دست دست اندرکاران را قانع و راضی نگهداشته است یا به دنبال راهکارهای جدید هستند ؟
از طریق ارسال بروشور و پوستر صندوق به شرکتهای : برق منطقه ای ، مدیریت تولید وتوزیع نیروی برق ، دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور و درج آگهی و معرفی صندوق درروزنامه های کثیرالانتشاروانجام مصاحبه اقدام شده است. درنظراست از کمک و همکاریهای سایر نهادها و نشریات و بولتن های خبری دانشگاهها وصنعت برق ازجمله ماهنامه اختصاصی وزارت نیرو ( پیام نیرو) ونشریات تخصصی صنعت برق برای معرفی فعالیت های صندوق فناوری برق به استادان و دانشجویان دانشگاهها و کارشناسان و متخصصان صنعت بهره مند شویم.
 
نشریه پیام نیرو
۱۶ اسفند ۱۳۸۶ ۱۱:۰۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.