English
چهارشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۰۷:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

انرژی های نو

طبق آمارهای به ثبت رسیده طی 30 سال گذشته احتیاجات انرژی جهان به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در سال 1960 مصرف انرژی جهان معادل 3/3Gtoe  بوده است.در سال 1990 این رقم به 8/8Gtoe بالغ گردید ، که دارای رشد متوسط سالانه 3/3 درصد می باشد و در مجموع 166 در صد افزایش نشان می دهد و در حال حاضر مصرف انرژی جهان 10Gtoe/Year  بوده و پیش بینی می شود این رقم در سالهای 2010 و 2020 به 12 و 14 Gtoe/Year افزایش یابد . این ارقام نشان می دهند که میزان مصرف انرژی جهان در قرن آینده بالا می باشد و بالطبع این سوال مهم مطرح می باشد که آیا منابع انرژی های فسیلی در قرنهای آینده، جوابگوی نیاز انرژی جهان برای بقا، تکامل و توسعه خواهند بودیا خیر؟
حداقل به دو دلیل عمده پاسخ این سوال منفی است و باید منابع جدید انرژی را جایگزین این منابع نمود. این دلایل عبارتند از:
محدودیت و در عین حال مرغوبیت انرژی های فسیلی چرا که این سوختها از نوع انرژی شیمیایی متمرکز بوده و مسلماً کاربردهای بهتر از احتراق دارند.
مسایل و مشکلات زیست محیطی بطوری که امروزه حفظ سلامت اتمسفر از مهمترین پیش شرطهای توسعه اقتصادی پایدار جهانی به شمار می آید. از این رو است که دهه های آینده بعنوان سالهای تلاش مشترک جامعه انسانی برای کنترل انتشار کربن، کنترل محیط زیست و در واقع تلاش برای تداوم انسان بر روی کره زمین خواهد بود
بنابراین استفاده از منابع جدید انرژی به جای منابع فسیلی امری الزامی است. سیستمهای جدید انرژی در آینده باید متکی به تغییرات ساختاری و بنیادی باشد که در آن منابع انرژی بدون کربن نظیر انرژی خورشیدی و بادی و زمین گرمایی و کربن خنثی مانند انرژی بیوماس مورد استفاده قرار می گیرند. بدون تردید انرژی های تجدیدپذیر با توجه به سادگی فن آوریشان در مقابل فن آوری انرژی هسته ای از یک طرف و نیز بدلیل عدم ایجاد مشکلاتی نظیر زباله های اتمی از طرف دیگر نقش مهمی در سیستمهای جدید انرژی در جهان ایفا می کنند. در هر حال باید اذعان داشت که در عمل عوامل متعددی بویژه هزینه اولیه و قیمت تمام شده بالا، عدم سرمایه گذاری کافی برای بومی نمودن و بهبود کارآیی تکنولوژیهای مربوطه ، به حساب نیامدن هزینه های خارجی در معادلات اقتصادی، نبود سیاستهای حمایتی در سطح جهانی، منطقه ای و محلی، نفوذ و توسعه انرژی های نو را بسیار کند و محدود ساخته است. ولی پژوهشگران و صنعتگران همواره تلاش خود را جهت رفع این مشکلات مبذول می دارند.
بطور کلی عمده فعالیتهای مربوط به احداث پایلوتهای سازگار با محیط زیست با بکار بردن منابع انرژی های تجدیدپذیر و اجرای پروژه های مهندسی و انجام خدمات مشاوره ای و مدیریت بر طرحها، در چهار بخش ذیل متمرکز شده است:
• انرژی های خورشیدی
• انرژی باد و امواج
• انرژی زمین گرمایی
• فن آوری هیدروژن، پیل سوختی و زیست توده
که در اینجا به توضیح اجمالی هر یک می پردازیم:

1- انرژی خورشیدی
جالب است بدانید که تابش خورشید بزرگترین منبع تجدید پذیر انرژی روی کره زمین می باشد و اگر فقط یک درصد از صحراهای جهان با نیروگاه های حرارتی خورشیدی به کار گرفته شوند، همین مقدار برای تولید برق سالانه مورد تقاضای جهان کافی خواهد بود.
برای سود جستن از انرژی خورشیدی دو راه وجود دارد :
استفاده مستقیم از نور خورشیدو تبدیل آن به الکتریسیته از طریق سلولهای فتوولتائیک
استفاده مستقیم از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انواع انرژی های دیگر و یا استفاده مستقیم از آن (کاربردهای نیروگاهی و غیر نیروگاهی خورشیدی)
یک نیروگاه خورشیدی شامل تاسیساتی است که انرژی تابشی خورشید را جمع کرده و با متمرکز کردن آن، درجه حرارتهای بالا ایجاد می کند. انرژی جمع آوری شده از طریق مبدلهای حرارتی، توربین ژنراتورها و یا موتورهای بخار به انرژی الکتریکی تبدیل خواهد شد. نیروگاه های خورشیدی بر اساس نوع متمرکز کننده ها به سه دسته تقسیم می شوند:
نیروگاه سهموی خطی (
Parabolic Trough Collectors)
نیروگاه دریافت کننده مرکزی(
C.R.S)
نیروگاه دیش استرلینگ( این تکنولوژی در نیروگاه های خورشیدی مورد استفاده کمتری دارد و در کاربردهای غیر نیروگاهی بیشتر استفاده می شوند.)

 


 

نیروگاه سهموی خطی 250 کیلووات شیراز

 


از انرژی حرارتی خورشید علاوه بر استفاده نیروگاهی، می توان در زمینه های زیر بصورت صنعتی، تجاری و خانگی استفاده کرد:
گرمایش آب مصرفی( آب گرمکنهای خورشیدی برای منارل، ساختمانها، کارخانجات و استخرها)
گرمایش فضای داخلی ساختمانها
سرمایش فضای داخلی ساختمانها و یخچالهای خورشیدی
آب شیرین کنهای خورشیدی (در اندازه های خانگی و صنعتی)
خشک کنهای خورشیدی ( برای خشک کردن مواد غذایی و محصولات کشاورزی)
خوراک پزهای خورشیدی

2- انرژی باد و امواج
به منظور شناخت دقیق محدودیتها، موانع و امکانات موجود در جهت استفاده از منابع انرژی در کشور، ضرورری است .میزان بهره برداری از پتانسیلهای موجود انرژی و روند تحولات حاملهای انرژیهای تجدیدپذیر در کشور نیز به روش علمی و دقیق محاسبه و ارزیابی گردد.
کشور ایران از لحاظ منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می گردد، چرا که از یک سو دارای منابع گسترده سوختهای فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز است و از سوی دیگر دارای پتانسیل فراوان انرژیهای تجدید پذیر از جمله باد می باشد.
با توسعه نگرشهای زیست محیطی وراهبردهای صرفه جویانه در بهره برداری از منابع انرژیهای تجدید ناپذیر، استفاده از انرژی باد در مقایسه با سایر منابع انرژی مطرح در بسیاری از کشورهای جهان رو به فزونی گذاشته است. استفاده از تکنولوژی توربینهای بادی به دلایل زیر می تواندیک انتخاب مناسب در مقایسه با سایر منابع انرژی تجدید پذیر باشد.
قیمت پایین توربینهای برق بادی در مقایسه با دیگر صور انرژیهای نو
کمک در جهت ایجاد اشتغال در کشور
عدم آلودگی محیط زیست در کشورهای پیشرفته نظیر آلمان، دانمارک، آمریکا،اسپانیا، انگلستان، و بسیاری کشورهای دیگر، توربینهای بادی بزرگ و کوچک ساخته شده است و برنامه هایی نیز جهت ادامه پژوهشها و استفاده بیشتر از انرژی باد جهت تولید برق در واحدهایی با توان چند مگاواتی مورد مطالعه می باشد.
در ایران نیز با توجه به وجود مناطق بادخیز طراحی و ساخت آسیابهای بادی از 2000 سال پیش از میلاد مسیح رایج بوده و هم اکنون نیز بستر مناسبی جهت گسترش بهره برداری از توربینهای بادی فراهم می باشد.مولدهای برق بادی می تواند جایگزین مناسبی برای نیروگاه های گازی و بخاری باشند. مطالعات و محاسبات انجام شده در زمینه تخمین پتانسیل انرژی باد در ایران نشان داده اند که تنها در 26 منطقه از کشور( شامل بیش از 45 سایت مناسب) میزان ظرفیت اسمی سایتها، با در نظر گرفتن یک راندمان کلی 33%، در حدود 6500 مگاوات می باشد و این در شرایطی است که ظرفیت اسمی کل نیروگاه های برق کشور، (در حال حاضر) 34000 مگاوات می باشد. در توربینهای بادی، انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی و سپس به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد.
استفاده فنی از انرژی باد وقتی ممکن است که متوسط سرعت باد در محدوده 5/ الی 25/ باشد. پتانسیل قابل بهره برداری انرژی باد در جهان 110 اگاژول (هر اگاژول معادی 1018ژول) برآورد گردیده است که از این مقدار 40 مگاوات ظرفیت نصب شده تا اواخر سال 2003 میلادی(1382 ه.ش.) در جهان می باشد.
از مزایای استفاده از این انرژی عدم نیاز توربین بادی به سوخت، تامین بخشی از تقاضاهای انرژی برق، کمتر بودن نسبی انرژی باد نسبت به انرژی فسیلی در بلند مدت، تنوع بخشیدن به منابع انرژی و ایجاد سیستم پایدار انرژی، قدرت مانور زیاد در بهره برداری( از چند وات تا چندین مگاوات) ، عدم نیاز به آب و نداشتن آلودگی محیط زیست می باشد.

 


 


توربین 600 کیلو وات واقع در روستای بابائیان منجیل

 


توربینهای بادی کوچک
از توربینهای بادی کوچک جهت تامین برق جزیره های مصرف و یا مناطقی که تامین برق از طریق شبکه سراسری برق مشکل می باشد استفاده می شود. این توربینها تا قدرت 10 کیلووات توان تولید برق را دارا می باشند.

توربینهای بادی متوسط
عموماً تولید این توربینها بین 250-10 کیلووات است. از این توربینها جهت تامین مصارف مسکونی، تجاری، صنعتی و کشاورزی استفاده می شود.

توربینهای بادی بزرگ( مزارع بادی)

این نوع توربینها معمولاً شامل چند توربین بادی متمرکز با توان تولیدی 250 کیلووات به بالا می باشند که به صورت متصل به شبکه و یا جدا از شبکه طراحی می گردند.

3- انرژی زمین گرمایی

مرکز زمین( به عمق تقریبی 6400 کیلومتر)که در حدود 4000 درجه سانتیگراد حرارت دارد، به عنوان یک منبع حرارتی عمل نموده و موجب تشکیل و پیدایش مواد مذاب با درجه حرارت 650 تا 1200 درجه سانتیگراد در اعماق 80 تا 100 کیلومتری از سطح زمین می گردد. بطورمیانگین میزان انتشار این حرارت از سطح زمین که فرایندی مستمر است معادل 82 میلی وات در واحد سطح است که با در نظر گرفتن مساحت کل سطح زمین(10*1/5 متر مربع) ، مجموع کل اتلاف حرارت از سطح آن، برابر با 42 ملیون مگاوات است. در واقع این میزان حرارت غیر عادی، عامل اصلی پدیده های زمین شناسی از جمله فعالیتهای آتشفشانی، ایجاد زمین لرزه ها، پیدایش رشته کوه ها( فعالیتهای کوه زایی) و همچنین جابجایی صفحات تکتونیکی می باشد که کره زمین را به یک سیستم دینامیک تبدیل نموده و پیوسته آن را تحت تغییرات گوناگون قرار می دهد.
امروزه با بهره گیری از فنآوریهای موجود، تنها بخش کوچکی از این منبع سرشار مهار شده و بطور اقتصادی قابل بهره برداری است.
بنابراین انرژی زمین گرمایی، همان انرژی حرارتی قابل استحصال از پوسته جامد زمین است. انرژی زمین گرمایی بر خلاف سایر انرژی های تجدیدپذیر منشاء یک انرژی پایدار با فاکتور دسترسی 100% است که بطور شبانه روزی در طول سال قابل بهره برداری است.

 خروج بخار از یک چاه زمین گرمایی

 


از انرژی زمین گرمایی در دو بخش کاربردهای نیروگاهی( غیر مستقیم) و غیر نیروگاهی ( مستقیم) استفاده می شود. تولید برق از منابع زمین گرمایی هم اکنون در22 کشور جهان صورت میگیرد که مجموع قدرت اسمی کل نیروگاههای تولید برق از این انرژی بیش از 8000 مگاوات می باشد. این در حالی است که بیش از 64 کشور جهان نیز با مجموع ظرفیت نصب شده بیش از 15000 مگاوات حرارتی از این منبع انرژی در کاربردهای غیر نیروگاهی بهره برداری می نمایند.

نیروگاه زمین گرمایی تبخیر آنی

در این نیروگاه ها سیالی که معمولاً به حالت دوفاز مایع و بخار از اعماق زمین واز طریق چاه های زمین گرمایی استخراج می شود به مخزن جدا کننده هدایت شده و بدینوسیله فاز بخار از فاز مایع جدا می شود.بخار جدا شده وارد توربین شده و باعث چرخش پره های توربین می شود.پره ها نیز به نوبه خود محور توربین و در نتیجه محور ژنراتور رابه حرکت وا می دارند که باعث بوجود آمدن قطبهای مثبت و منفی در ژنراتور شده و در نتیجه برق تولید می شود.

نیروگاه زمین گرمایی با چرخه دو مداره(باینری)

در این نوع نیروگاه ها نیاز به مخزن جداکننده در تجهیزات نیروگاه وجود ندارد زیراآب گرم استخراج شده وارد مبدل حرارتی شده و حرارت خود را به سیال عامل دیگری که معمولاً ایزوپنتان می باشد و نقطه جوش پایینتری نسبت به آب دارد منتقل میکند. در این فرآیند ایزوپنتان به بخار تبدیل شده و به توربین منتقل می شود که در اینجا توربین و ژنراتور طبق توضیحات فوق می توانند برق تولید کنند.
از کاربردهای مستقیم انرژی زمین گرمایی میتوان به مواردی همچون احداث مراکز آب درمانی و تفریحی-توریستی ، گرمایش انواع گلخانه، احداث مراکز پرورش آبزیان و طیور، پیش گیری از یخ زدگی معابر در فصل سرما، تامین گرمایش و سرمایش ساختمانها توسط پمپهای حرارتی زمین گرمایی اشاره نمود.


4- فن آوری هیدروژن، پیل سوختی و زیست توده
مصرف گسترده و کلان انرژی حاصل از سوختهای فسیلی اگرچه رشد سریع اقتصادی جوامع پیشرفته صنعتی را به همراه داشته است اما بواسطه انتشار مواد آلاینده حاصل از احتراق و افزایش دی اکسید کربن در جو و پیامدهای آن، جهان را با تغییرات روز افزونی آماده ساخته است که افزایش دمای زمین، تغییرات آب و هوایی، بالا آمدن سطح آب دریاها و در نهایت تشدید منازعات بین المللی از جمله این پیامدها محسوب می شوند. از سوی دیگر اتمام قریب الوقوع منابع فسیلی و پیش بینی افزایش قیمتها بیش از پیش بر اهمیت و لزوم جایگزینی سیستم انرژی فعلی اهمیت دارد.
در سال 1997 میلادی کنوانسیون تغییرات آب و هوایی با هدف تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای در اتمسفر، پروتکل کیوتو را مطرح نمود که به موجب این پروتکل کشورهای صنعتی ملزم به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شده اند و هدف اصلی از این کنوانسیون دستیابی به تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای در اتمسفر تا سطحی است که مانع تداخل خطرناک فعالیتهای بشری با سیستم آب و هوایی گردد و چنین سطحی در چهارچوب زمانی مناسب قابل اجرا خواهد بود تا اکوسیستمها بطور طبیعی خود را با تغیییر آب و هوایی تطبیق دهند و اطمینان حاصل شود که امنیت غذایی تهدید نمی شود و توسعه اقتصادی بطور پایدار ایجاد می گردد. از سوی دیگر مجموعه انرژیهای تجدید پذیر روز به روز سهم بیشتری را در سیستم تامین انرژی جهان بعهده می گیرد؛ لذا در برنامه ها و سیاستهای بین المللی، نقش مهمی به منابع تجدید پذیر انرژی محول گردیده است.

 


اما سازگار نمودن این منابع با سیستم فعلی مصرف انرژی جهانی هنوز با مشکلاتی همراه است که بررسی و حل آنها حجم وسیعی از تحقیقات علمی جهان را در دهه های اخیر به خود اختصاص داده است.
تقریباً همه منابع انرژی تجدید پذیر بصورت تناوبی در دسترس هستند و بخودی خود قابل حمل یا ذخیره سازی نیستند و به همین دلیل نمی توانند بصورت سوخت به ویژه در حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرند.
سوختهای پاک دارای خواص فیزیکی و شیمیایی هستند که آنها را پاکتر از بنزین با ساختار و ترکیب فعلی در عمل احتراق می نمایند. این سوختها در حین احتراق مواد آلاینده کمتری تولید می کنند، در ضمن استفاده از این سوختها شدت افزایش و انباشته شدن دی اکسید کربن که موجب گرم شدن زمین می گردد را نیز کاهش می دهد. هیدروژن بعنوان یک سوخت پاک می تواند جایگزین مناسبی برای سایر سوختهای متداول گردد و در آینده بعنوان یک حامل انرژی مطرح گردد. فراوانی سهولت تولید از آب، مصرف تقریباً منحصر بفرد و سودمندی زیست محیطی ذاتی هیدروژن از جمله ویژگیهایی است که آنرا در مقایسه با سایر گزینه های مطرح سوختی متمایز می کند. هیدروژن را می توان با استفاده از انواع منابع انرژی اولیه تولید کرد و در تمام موارد و کاربردهای سوختهای فسیلی مورد استفاده قرار داد. هیدروژن به ویژه منابع تجدید پذیر انرژی را تکمیل می کند و آنها را در هر محل و هر زمان، بصورت مناسبی در دسترس قرار داده و در اختیار مصرف کننده می گذارد. سیستم انرژی هیدروژنی بدلیل استقلال از منابع اولیه انرژی، سیستمی دائمی، پایدار، فنا ناپذیر، فراگیر و تجدید پذیر می باشد. از اینرو پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور، تولید و مصرف هیدروژن به عنوان حامل انرژی به سراسر اقتصاد جهانی سرایت کرده و اقتصاد هیدروژن تثبیت شود.
معرفی سوختهای جایگزین و مطالعه در خصوص امکان استفاده و بهره برداری از آنها با توجه به ملاحظات فنی-اقتصادی و منابع گسترده موجود در ایران، همچنین بدلیل روند رو به رشد مصرف سوختهای مایع هیدروکربوری در کشور که هر ساله موجب ضرر و زیان هنگفت به بودجه عمومی و محیط زیست کشور می شود، از اهمیت قابل توجهی برخوردار گردیده است.

دریافت فایل PDF

سازمان توسعه برق ایران
۳ مرداد ۱۳۸۶ ۱۸:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

 • الینا حسینی
 • ۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۱۳:۳۵
 • 11
  22

جالب بود.

 • سجاد
 • ۱۶ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۱۳
 • 10
  8

با سلام منبع یا مقاله ای درباره روش های بهینه انرژی های نو برای پایان نامه کارشناسی

 • حمید فقیهی
 • ۱۶ آبان ۱۳۸۹ ۲۰:۰۵
 • 9
  4

سلام اطلاعاتی درمورد چگونگی احداث یک نیروگاه خورشیدی 50مگاواتی شامل تقریبی از هزینه اولیه وغیره داشتم

 • ساناز
 • ۲۲ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۲۳
 • 13
  6

سلام اطلاعاتی راجع به احداث نیروگاه خورشیدی از جمله هزینه و مقدار سرمایه لازم دارم می شه اطلاعات شرکتهای فعال در این زمینه را هم به ایمیلم ارسال فرمایید.ممنون از سایت خوبتون

 • حسین
 • ۲۹ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۲۲
 • 8
  1

سلام احتراما اگرامکان دارد ادرس وخرید لوازم هزینه یک توربین بادی کوچک رابرایمایمیل نمائید متشکرم

 • سعید
 • ۷ آذر ۱۳۸۹ ۱۹:۴۲
 • 8
  1

سلام یک سری اطلاعات(تجهیزات -هزینه و..) در خصوص احداث نیروگاه های که با انرژی نو میتوانند کار کنند نیاز دارم باتشکر

 • جلدی
 • ۱۱ دی ۱۳۸۹ ۱۴:۴۵
 • 6
  2

با سلام ایا ما که در خوزستان هستیم می توانیم از پانلهای خورشیدی استفاده کنیم هزینه هر پانل با تجهیزات کامل مثل باتری و غیره با یک برآورد قیمت و جائی برای خرید آن تجهیزات با تشکر

 • سعید
 • ۱۴ دی ۱۳۸۹ ۱۲:۱۵
 • 6
  4

باسلام لطفا" اگر ممکنه لیست شرکتهای که در این زمینه فعالیت دارند را برایم میل نمائید با تشکر

 • مریم
 • ۱۵ دی ۱۳۸۹ ۱۱:۰۴
 • 7
  2

لطفا در صورت امکان لیست شرکت های فعال در زمینه تولید برق و حرارت از انرژی خورشید را اعلام نمائید

 • یونس
 • ۲۰ دی ۱۳۸۹ ۱۵:۲۶
 • 9
  2

لطفا اگر مطلب جدیدی در سایت گذاشتید به ایمیلم بفرستید.

 • ناشناس
 • ۲۶ دی ۱۳۸۹ ۱۷:۵۰
 • 4
  1

ضمن تشکر لطف کنید اثرات زیست محیطی ، محاسن و معایب نیز به صورت اجمالی لحاظ گردد . اقدام شما در خور تحسین و قابل تقدیر می باشد .

 • کورش خلیفه سلطانی
 • ۲۹ دی ۱۳۸۹ ۱۰:۵۰
 • 6
  1

باسلام ازمطالب کمال استفاده رابردم .من لیسانس مخابرات هستم ویک کارگاه ساخت مصنوعات ام دی اف دارم! قبل از طرح ه-یارانه ها به فکر استفاده ازضایعات برای به حرکت دراوردن اتومبیل بودم.در این رابطه تحقیق کردم و نهایتا به طرحی شبیه ماشین جیمز وات که از بخارو
پیستون استفاده میکرد یا بخارو توربین رسیدم.بکاربردن اب بعنوان ماده واسطه وبازیافت ان دریک سیستم بسته تجهیزات سنگینی دارد ایاجایگزین بهتری وجود دارد؟ مطلب دیگر درمورد ساخت دستگاهی است که فرایندگرفتن انرژی از ضایعات غذایی را ممکن سازد.درحقیقت شبیه سازی چرخه
کرپس وتولید ای تی پی و ازاد شدن ای تی پی در دستگاهی که ان را به حرکت تبدیل نماید.نظر شما چیست؟

 • مینا
 • ۸ بهمن ۱۳۸۹ ۱۳:۳۸
 • 6
  2

عالی بود

 • علیرضا
 • ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۹:۰۶
 • 7
  0

با تشکر از مطالب و توضیحاتی که دادیند ، درخواست می کنم مطالب جدید در مورد انرژی های نو را برای اینجانب ارسال نمائید . چند سوال : 1- آیا سیستمی گرمایش خورشیدی ایجاد شده است که بتواند در مواقع ابری نیز از انرژی خورشیدی گرما تولید نماید. 2- بطور معمول و مثلا
در شهر اصفهان می توان از زمین گرمایی استفاده نمود. 3- بنده یک شرکت تجاری دارم و بسیار علاقه مند هستم در زمینه انرژی های نو و بطور کلی فن آوریهای نوین کار نمایم . چون فکر می کنم هم نیاز جامعه امروز است و هم باید درآمد خوبی هم داشته باشد . در صورت امکان به بنده
راهنمائی دهید. alireza.rezaee0@gmail.com با تشکر مجدد از اطلاعاتی که ارائه می نمائید.

 • گوران
 • ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ۱۴:۱۱
 • 3
  1

سلام ممنون از مطالب زیبایی که گذاشتین.خیلی خوب بود. موفق باشین.

 • -
 • ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۱۸:۳۱
 • 4
  1

سلام میخواستم مطالب جدید رو به ایمیل من ارسال کنید . متشکرم.

 • Farshad
 • ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ ۲۱:۰۰
 • 3
  4

سلام با تشکر از مطالب شما برای ساخت یک توریبن بادی کوچک و آبگرمکن خورشیدی به چه وسایل و لوازمی نیاز است.(چگونگی ساخت آنها)اگر ممکن است به ایمیل اینجانب ارسال گردد. متشکرم

 • مهدی
 • ۱۲ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۵۷
 • 6
  0

سلام من چند مقاله علمی معتبر در مورد انرژیهای نو و یا آدرس سایت معتبر لازم دارم از کمکتون ممنون می شم.

 • احمد سلیمان پور
 • ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ۱۴:۱۷
 • 3
  2

سلام من برا پایان نامم چند مقاله علمی معتبر در مورد انرژیهای نو و یا آدرس سایت معتبر لازم دارم لطفا برام ارسال کنید از کمکتون ممنونم.

 • کیانوش منجزی
 • ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ ۱۸:۲۶
 • 3
  0

خوب است چگونه میتوان منابع کامل وبهتری بیداکرد.باتشکر 09166076221

 • ابراهیم نظری پور
 • ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ ۲۱:۲۴
 • 3
  0

سلام. لطفا" در صورت امکان اطلاعاتی از نحوه خریدو استقرار پنلهای خورشیدی برای تامین برق سرمایش ساختمان و تهیه انها در داخل کشور برایم ارسال فرمایید.با تشکر فراوان

 • بابک
 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۰ ۱۳:۲۵
 • 5
  0

با سلام وتشکر از مطالبتون پروژه من در مورد انرژی های نو است در صورت امکان مطالب بیشتری برامم ایمیل کنید

 • ناشناس
 • ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۱۰:۰۶
 • 3
  0

با سلام و عرض خسته نباشید، لطفا در موردوضعیت انرزی های نو درایران وجهان مطالب بیشتری برای من بفرستید.

 • شاهرخ
 • ۱۴ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۰۵
 • 2
  1

باسلام وخسته نباشید مطالب جالبی ومفید وآموزنده ای بود. ممنون میشم که درمورد انرژی های نو اگرمطلبی یا اطلاعات دارید به ایملم بفرستید باتشکر

 • عصمت ریاحی
 • ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۱۸
 • 1
  1

با سلام پروژه من در خصوص انرژیهای نو میباشد لطفا مطالب مرتبط در این خصوص را برای من ایمیل کنید.با تشکر از مطالب مفیدتون.

 • احمد
 • ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۰۷
 • 2
  0

سلام خسته نباشید پروژه من در خصوص کاربرد انرژی خورشیدی برای پمپاژ آب است لطفا مطالب مرتبط در این خصوص را برای من ایمیل کنید.با تشکر از مطالب مفیدتون.

 • مروتی
 • ۷ شهریور ۱۳۹۰ ۱۶:۱۷
 • 4
  0

اگه ممکنه مقاله هایی در مورد انرژی های نو برام ایمیل کنید.متشکرم

 • علی مهدی زاده
 • ۷ مهر ۱۳۹۰ ۱۸:۱۸
 • 1
  2

بسیارمطالب خوبی داشتین.خیلی.خیلی ممنونم.

 • جواد محبی
 • ۲۰ مهر ۱۳۹۰ ۰۶:۲۶
 • 1
  2

سلام خسته نباشید مطالب واقعا خوبی را ارایه داده اید لطفا اگر درمورد منابع ونهوه ی تولید هیدروژن اطلاعات تخصصی دارید مایل به آگاهی های تخصصی وهمکاری هستم درضمن مکانیسم عمل دستگاه های خشک کن بسیار جالب است اگر دراین زمینه نیز مطالعاتی داشته اید در این مورد
نیز مایل به همکاری هستم

 • ناشناس
 • ۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۴:۰۳
 • 1
  0

ازشمابرای اطلاعاتون ممنونم

 • سید محمد علی مصطفوی
 • ۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۳:۴۴
 • 1
  1

با سلام اینجانب کار شناس فیزیک و عضو انجمن مخترعین ایران می باشم و دارای ایده های در مورد توربینهای بادی و تولیدانرژی از جذر و مد می باشم آیا امکان همکاری با آن سازمان وجود دارد- چگونه؟

 • افسانه احمدی
 • ۱۰ آبان ۱۳۹۰ ۱۹:۱۰
 • 1
  2

سلام لطفا در مورد ساختن یک وسیله تولید الکتریسته با انرژی های نو در آزمایشگاه فیزیک مدرسه منو راهنمایی کنید .با تشکر

 • امیر محمودپور
 • ۱۷ آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۴۰
 • 2
  0

بسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییار عالی

 • afshin
 • ۵ آذر ۱۳۹۰ ۱۵:۵۸
 • 1
  0

با سلام من دانشجویی کارشناسی ارشد در رشته مکانیزاسیون کشاورزی هستم.تحقیق ام در مورد کاهش مصرف انرژی در گلخانه است وامروز هزینه گاز وگازوییل برای ایجاد گرما بسیار هزینه بر شده راهنمایی ام کنید از چه انرژی نوی میتوان برای کاهش هزینه ها استفاد کرد.البته تا
انجای که من می دانم هزینه اولیه سلول های خورشیدی نیز بالا است

 • HSM6
 • ۱۵ آذر ۱۳۹۰ ۱۹:۳۷
 • 1
  0

مطالبتون خیلی جالب وکامل بودوخیلی ازش استفاده کردم.من درمدرسه تیزهوشان درس میخونم واین واسه دفاعیه پروژه ام عالی بود.واقعاممنونم.

 • ALI
 • ۳ دی ۱۳۹۰ ۱۴:۵۷
 • 1
  1

عالی

 • ALI
 • ۳ دی ۱۳۹۰ ۱۴:۵۸
 • 1
  0

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • آذرخش صبری
 • ۶ بهمن ۱۳۹۰ ۱۴:۴۴
 • 1
  1

سلام با مطالعه این مقاله سودمند بسیار علاقمند شدم تا در مورد تامین انرژی الکتریکی با استفاده از نور خورشید یا انرژی باد برای مصارف یک شهرک کوچک هشت واحدی در منطقه مازندران اطلاعاتی را بدست بیاورم . لطفا مرا راهنمائی کنید که آیا این کار به لحاظ اقتصادی
توجیه پذیر است یا خیر . در حال حاضر چه شرکت هایی امکان ارائه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری در این زمینه را دارند . متشکرم

 • محمد عباسی نژاد
 • ۲۰ بهمن ۱۳۹۰ ۱۹:۵۸
 • 1
  0

ازمطالبتان خیلی خوشم آمد.لطفا از مطالب جدیدتر هم استفاده کنید و چیزهای جدیدی برای دوره ی راهنمایی قرار دهید. خیلی ممنون. ودرس علوم ما در رابظه با زغال سنگ و انرژی های فسیلی و انرژی گرمایی داخل زمین است. کلاس دوم راهنمایی

 • ناشناس
 • ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۰۳
 • 3
  0

ممنونم از سایت خوبتون، اگه کسی هست که راجع به تولید برق از گاز لندفیل با استفاده از نرم افزار RET Screen اطلاعاتی داره خیلی ممنون میشم به من کمک کنه، برای پایان نامه کارشناسی ارشده. تلفن : 77653430

 • ناشناس
 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۵۷
 • 3
  0

سلام شروع به نوشتن مقاله ای در مورد انرزی نو(اتانول یا وسایل وتجهیزات کشاورزی هیدروزنی یا بیوگاز)کرده ام لطفا مرا راهنمایی کنید تا مقاله ام هر چه قشنگتر شود باتشکر

 • محمد علی گرزین-شرکت نو اوران انرژی کویر
 • ۱ فروردین ۱۳۹۱ ۱۴:۰۰
 • 2
  0

باسلام و عرض خسته نباشید بنده شرکتی تاسیس کرده و در زمینه ابگرمکنهای خورشیدی(نصب و راه اندازی)فعالیت دارم .جدیدا تصمیم به گسترش کار در تمام مقوله های انرژی از جمله فتو ولتاییک گرفته ام مشکل فعلی من عدم اطلاعات کافی در زمینه محاسبات صفحات جاذب و سایر موارد
است خواهشمندم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید یا ادرس سایتی در این مقوله ارسال فرمایید بی نهایت متشکرم.

 • mokhtari
 • ۱۷ فروردین ۱۳۹۱ ۱۳:۳۷
 • 2
  0

باسلام.من دانشجوی کارشناسی معماری هستم و موضوع پروژه نهاییم موزه انرژی های پاکه. این موزه شامل آزمایشگاه بادی وخورشیدی ونانو هستش ، که من برای مبلمان کردنش نیاز به اطلاعاتی در مورد تجهیزات تخصصی این آزمایشگاه ها دارم.لطفا راهنماییم کنید.

 • ahmad
 • ۲۸ فروردین ۱۳۹۱ ۱۰:۰۷
 • 1
  0

با سلام مطالبتون عالی بود واقعا خسته نباشید من دانشجوی برق هستم اگه ممکنه چندتا از ایده ها و نو آوری های مهندسین برق در رابطه با انرژی های نو به ایمیلم بفرستید

 • بهاذین
 • ۲۹ فروردین ۱۳۹۱ ۱۵:۴۴
 • 2
  1

لطفا مطالبی راجع به انرژی های نوبه ایمیلم بفرستید برای پروژه کارشناسی میخوام با سلام مطالبتون عالی بود واقعا خسته نباشید من دانشجوی برق هستم اگه ممکنه چندتا از ایده ها و نو آوری های مهندسین برق در رابطه با انرژی های نو به ایمیلم بفرستید bahazin0111@yahoo.com
(09366385961

 • soha
 • ۳۰ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۰۱
 • 5
  2

عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی.بابا ای ول.

 • shahin
 • ۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۱۴
 • 2
  0

slm khaste nabashid lotfan be e mail e man befrsetid mec

 • مشعر
 • ۲ تیر ۱۳۹۱ ۲۰:۲۳
 • 3
  1

سلام مطالبتان خوب بود من دانشجوی مکانیک هستم امکان دارد در مورد انرژِی های نو و جدید برام مطلب بدین متشکرم

 • سیری
 • ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ ۱۹:۲۸
 • 2
  1

خسته نباشید.می خواستم اگه مطلب جدیدی در سایت گذاشتید به ایمیلم بفرستید ممنون

 • مجیدگودرزی
 • ۶ مهر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۱
 • 7
  10

باسلام هرمطلبی که درخصوص انرژی نو وجود دارد را برایم ایمل کنید باتشکر از شما


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.