English
پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱, ۰۳:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صندوق پژوهش و فن‌آوری صنعت برق به محققان کمک‌های مالی و تسهیلات اعتباری پرداخت می‌کند

صندوق پژوهش و فن‌آوری صنعت برق به محققان کمک‌های مالی و تسهیلات اعتباری پرداخت می‌کند
رجبی: صندوق پژوهش و فن‌آوری صنعت برق که برای حمایت از پژوهشگران و تجاری کردن تحقیقات ایجاد شده نزدیک به 2 میلیارد تومان به محققان صنعت برق (حقیقی و حقوقی) پرداخت کرده یا در حال پرداخت است.
مهندس غلامرضا رجبی مدیر کل دفتر امور تحقیقات برق شرکت توانیر در گفت‌وگو با پیک برق ضمن اعلام این مطلب افزود: صندوق پژوهش و فن آوری صنعت برق از طریق اعتباراتی که برای پیشبرد امر تحقیقات در این صنعت در اختیار دارد به پژوهشگران این صنعت چه موسسه و چه فرد، کمکهای مالی و تسهیلات اعتباری لازم را پرداخت می‌کند.
وی درمورد ویژگیهای این صندوق گفت: برای تجاری کردن نتایج تحقیقات و پژوهشها، اگر دانش فنی به دست آمده پژوهشگر چه حقیقی و چه حقوقی به تولید نیمه صنعتی برسد از طریق همان صندوق، اعتبارات مالی در اختیار وی قرار می‌گیرد و چنانچه محصول آماده شده و فروش کرد از طریق فروش آن محصول، می‌تواند اقساط وام کم بهره را بپردازد.
وی در همین ارتباط ادامه داد: پرداخت وام اصلاً سقفی ندارد و هر قدر پروژه بزرگتر باشد کمک‌های بیشتری صورت می‌گیرد. صندوق پژوهش و فن‌آوری صنعت برق به شکل خصوصی اداره می‌شود و سهامداران بخش دولت 50 درصد در این صندوق سهم دارند. شرکتهای توانیر، ساتکاب، مپنا، ایران ترانسفو و شرکت صبا در این صندوق سهم دارند.
وی افزود: یکی از کارهای این صندوق دادن تسهیلات لازم است و فعالیتهای دیگری را شروع کرده که تامین زیربناهای تحقیقاتی مانند تقویت آزمایشگاهها و ... است.
مهندس رجبی درمورد نقش تحقیقات در شرکتهای تازه استقلال یافته توزیع گفت: در گذشته این شرکتها از طریق برق‌های منطقه‌ای در زمینه تحقیقات فعالیت داشتند و نتایج پژوهشهای خود را به برق منطقه‌ای اعلام می‌کردند. هم اکنون با سیاستهای جدیدی که در داخل شرکتهای توزیع اجرا می‌شود دفاتر تحقیقات در این شرکتها ایجاد خواهد شد و با توجه به اطلاعاتی که از گذشته درمورد فعالیت تحقیقاتی این شرکتها وجود داشته؛ زمینه برای کارهای تحقیقاتی در شرکتهای توزیع زیاد است که در ارتباط نزدیک با بخش تحقیقات در شرکت توانیر قرار می‌گیرند.
مدیر کل دفتر امور تحقیقات برق شرکت توانیر درمورد وضع تحقیقات در سازماندهی و چارت جدید این شرکت اضافه کرد: به طور کلی سه سیاست اصلی در ارتباط با فعالیتهای تحقیقاتی وجود دارد یکی اجرای پروژه‌های محلی در محل بوده، دیگری پروژه منطقه‌ای در مناطق خاص است و سومین سیاست اجرای پروژه ملی صنعت برق در توانیر است.
وی درمورد ویژگی‌های خاصی که برای پروژه‌ها باید وجود داشته باشد تاکید کرد: با توجه به شرایط صنعت برق در کشور ما به دنبال تحقیقات بنیادی، کاربردی و براساس نیازهای موجود هستیم و انتظار داریم که تحقیقات انجام شده منافع اقتصادی را برگردانده و از دید اقتصادی قابل اجرا باشد.
وی ادامه داد: بخشی از کارهای تحقیقاتی ارتباط با دانشگاهها است و در چارچوب سیاستهای موجود از تحقیقات دانشگاهی حمایت می‌شود و زیربنای کارهای تحقیقاتی، آزمایشگاههای تحقیقاتی هستند. در زمینه حمایت از تحقیقات دانشگاهی، روال بر این است که از همایشهای علمی- تحقیقاتی دانشگاهها حمایت شود و از آن گذشته، موسسات مشترکی با دانشگاهها ایجاد شود.
وی یادآور شد: مطابق قوانین دانشگاهی،‌ دانشگاهها، موسسه‌های تحقیقاتی داخلی خودشان را ایجاد می‌کنند و ما از موسسات تحقیقاتی دانشگاهی که در ارتباط با صنعت برق باشند حمایت می‌کنیم. عموماً پروژه‌های تحقیقاتی به آن موسسات داده می‌شود و نتیجه دانش فنی که به تولید می‌رسند مورد حمایت ما است.
وی اضافه کرد: موسسات علمی- پژوهشی وابسته به دانشگاهها، پل ارتباطی صنعت برق با دانشگاهها هستند. از جنبه مقررات علمی هم از تحقیقات دانشگاهی در ارتباط با صنعت برق حمایت می‌شود. ارتباط دیگر ما با دانشگاهها این است که تعامل خوبی بین ما و استادان دانشگاهها وجود دارد و کارشناسانی از سوی صنعت برق نیز برای رفع نیازهای تحقیقاتی به دانشگاهها معرفی می‌شوند.
وی در همین ارتباط ادامه داد: هم اکنون موسسه روباتیک و هوش مصنوعی و علوم اطلاعات زیرنظر دانشگاه تهران فعالیت می‌کنند که نیمی از هیات امنای آن از طرف توانیر و نیمی دیگر از سوی دانشگاه تعیین شده‌اند که رییس هییت امنای این شرکت مدیرعامل توانیر است. یک موسسه دیگر تحقیقاتی نیز از سوی  دانشگاه تهران در حال تاسیس شدن است. دانشگاه تربیت مدرس نیز یک مرکز مطالعات ایجاد کرده است. شرکت مدیریت شبکه نیز با مرکز تحقیقاتی دانشگاه امیرکبیر در تماس است.
وی در همین زمینه افزود: از طرف دیگر ما در حال مذاکره با دانشگاه صنعتی شریف برای احداث یک موسسه تحقیقاتی- علمی هستیم و هر دانشگاهی که تمایل داشته باشد می‌تواند در زمینه امور تحقیقاتی با توانیر همکاری کند.
وی ادامه داد: در وزارت نیرو، نظامنامه همکاری علمی با دانشگاهها تدوین شده که برای گسترش ارتباطات علمی و تحقیقاتی با دانشگاهها مطابق آن عمل می‌شود.
مهندس رجبی درمورد گسترده‌تر شدن فعالیت دفتر امور تحقیقات برق شرکت توانیر در ساختار جدید اضافه کرد: در ساختار جدید تعداد نیروهای دفتر امور تحقیقات اضافه شده به گونه‌ای که سه گروه تحقیقاتی در این ارتباط فعالیت دارند. گروه ارتباط با مراکز علمی- دانشگاهی، گروه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات شرکتها و گروه پروژه‌های ملی و توسعه‌ای سه گروه تحقیقاتی در این ارتباط هستند. گروه دیگری که به فعالیت ما اضافه شده گروه بازرسی کنترل کیفی است.
وی ادامه داد: در حال حاضر بخش عمده فعالیت امور کنترل کیفی محصولات و تجهیزات صنعت به دفتر امور تحقیقات برق شرکت توانیر اضافه شده است. البته بخشی از فعالیتهای این دفتر به بخش استاندارد در وزارت نیرو محول شده و بخش دیگر در ارتباط با سازندگان تجهیزات صنعت برق کشور بوده که در توانیر فعالیت می‌کرد وظیفه عمده این دفتر تایید صلاحیت سازندگان محصولات داخلی و خارجی بود که در حال حاضر با قوانین جدید شکل تایید صلاحیت‌شدن این شرکتها فرق کرده است. هم‌اکنون از شرکتهای سازنده تجهیزات برق دعوت می‌شود که این شرکتها براساس آیین‌نامه جدید تایید صلاحیت شوند. تایید صلاحیت هم‌اکنون از سوی این دفتر- دوباره برای همه سازندگان محصولات صنعت برق انجام می‌شود که وظیفه سنگینی به ما محول شده است.
وی درمورد اجرای پروژه‌های ملی تحقیقاتی از سوی توانیر اضافه کرد: نمونه‌های زیادی از پروژه‌های ملی تحقیقاتی- کاربردی در توانیر اجرا می‌شود که یک پروژه، مهم طراحی وساخت (HV DC)است که می‌توان از طریق آن جریان مستقیم با ولتاژ زیاد را از طریق DC یعنی از طریق جریان مستقیم انتقال داد.
وی یادآور شد: DC جریان مستقیمی است که تلفات کمتری دارد. نمونه دوم، سیستم (SVC) است که در پست بندر لنگه طراحی  و ساخته می‌شود و مجری آن پژوهشگاه نیرو است که این پروژه در زمینه مطالعات کاهش تلفات اجرا می‌شود.
مهندس رجبی درمورد تشکیل دفاتر تحقیقات در شرکتهای توزیع افزود: تشکیل دفتر تحقیقات در شرکت‌های توزیع کرج، مشهد و اصفهان قطعی شده است و در بعضی از این شرکتها، ساختار این دفاتر هنوز ایجاد نشده که در حال حاضر مشغول مذاکره هستند که به تدریج  دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی در این زمینه تصویب شده و به مرحله اجرا برسد.
وی ادامه داد: در دفاتر تحقیقات که در شرکتهای توزیع تشکیل می‌شود براساس نیازهای محققان شکل می‌گیرد. البته باید گفت که شرکتهای توزیع مشکلات ساده‌تری دارند که بار کار تحقیقی ساده‌تر و کوچک‌تر می‌شود.
وی درمورد مهمترین نیازهای تحقیقاتی در شرکتهای توزیع گفت: نیازسنجی تحقیقات و پژوهشها در داخل شرکتهای توزیع باید انجام شود مثلاً از جمله نیازهای تحقیقاتی شرکتهای توزیع، مساله ایستگاهها است. اصولاً نیازهای شبکه‌های توزیع ملموس‌تر و قابل دسترس‌تر است و به دلیل اینکه تجهیزات آنها ساده‌تر است؛ انجام تحقیقات مختلف در این شرکتها، راحت‌تر و سهل‌تر صورت می‌گیرد.
وی درمورد انجام امور تحقیقاتی در شرکتهای برق منطقه‌ای و نظارت توانیر خاطرنشان کرد: هر ساله موافقت‌نامه‌ای با برق‌های منطقه‌ای برقرار می‌شود که پروژه‌های مربوطه را برق‌‌های منطقه‌ای اعلام می‌کنند و توانیر براساس موافقت‌نامه نتایج کارهای تحقیقاتی آنها را اعلام می‌کند که این اطلاعات  در بانک اطلاعاتی ذخیره و نگهداری می‌شود.
وی درمورد هزینه‌های تحقیقاتی ادامه داد: تا انتهای سال 85 که نتایج گزارش آن آماده شده نسبت منافع حاصل از تحقیقات به هزینه تحقیقات بسیار کم بوده یعنی اگر هزینه تحقیقات را در قبال منافع آن مورد ارزیابی قرار دهیم از 100 تومان خرجی که شده 700 تومان منفعت به دست آمده است.
مهندس رجبی درباره خصوصیات تحقیقات اضافه کرد: خصوصیات تحقیقات شامل نوآوری، ارایه تعریف علمی بوده و از جنبه پذیرش آن باید کاربردی بودن و توجیه اقتصادی را نیز مدنظر داشت و دیگر اینکه پروژه نباید تکراری باشد.
وی درمورد مسایل و مشکلات محققان و تحقیقات اضافه کرد: یک محقق علاقه‌مند و کسانی که روح تحقیق و پژوهش در رگهایشان جاری است هیچگاه تحقیقات را کنار نمی‌گذارند. البته یکی از مشکلات ما این است که ما باید با مراکز تحقیقاتی دنیا در ارتباط داشته باشیم که متاسفانه این ارتباط وجود ندارد.
وی در همین ارتباط ادامه داد: به دلیل نداشتن ارتباط با مراکز تحقیقاتی جهان ما با وضعیت تحقیقاتی کشورهای دیگر در زمینه صنعت برق آشنایی کامل نداریم. از سوی دیگر فاقد الگوهای تحقیقاتی مشخصی هستیم. برای تدوین الگوی تحقیقاتی می‌باید کارهای بیشتری صورت بگیرد.
 
 
هفته نامه پیک برق
۲۱ اسفند ۱۳۸۶ ۱۴:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.