English
شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸, ۰۸:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

میثاق نامه سندیکا برای اجرایی نمودن LC ریالی و چالش بدهی 5000 میلیارد ریالی دولت به شرکتهای پیمانکاری صنعت برق

میثاق نامه سندیکا برای اجرایی نمودن LC  ریالی 
و چالش بدهی 5000 میلیارد ریالی دولت به شرکتهای پیمانکاری صنعت برق
سندیکای صنعت برق ایران برای صیانت از حقوق اعضای خود و پیشگیری از خسارتهای افزونتر به آنان که بر اثر تاخیرهای بسیار زیاد در پرداختهای کارفرمایان دولتی ایجاد شده است  دست به ابتکار تهیه میثاق نامه ای برای اجرای بند الف ماده 11 قانون"رفع موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی "کرده است . بند الف ماده 11 این قانون صراحتا اعلام می دارد که " دستگاههای اجرایی و سازمانها و شرکتهای دولتی موظفند ، خریدهای داخلی (اعم از پروژه ای و غیر پروژه ای ) با ارزش بیش از دو میلیارد ریال را از طریق گشایش اعتبار ریالی و یا ارزی به نفع سازندگان داخلی انجام دهد . این میثاق نامه که مدتها است در دستور کار جلسات سندیکا است ، در این مرحله نهایی شده و  قرار است به امضای اعضای سندیکا رسانده شود . این میثاق نامه که نوعی تعهد حرفه ای محسوب می شود اعضا را ملزم می کند تا  در کلیه مناقصاتی که مبلغ آن بیش از دومیلیارد ریال است در متن مربوط به شرایط پرداخت با اشاره به بند الف ماده 11 قانون فوق الذکر قید کنند که شرایط پرداخت تنها از طریق گشایش اعتبار اسنادی ریالی غیر قابل برگشت ، تعهد شده توسط یکی از بانکهای ایرانی برای صدرصد مبلغ قرار داد در قبال ارایه اسناد معامله و شرایط .... صورت خواهد پذیرفت .
حال به توجه به تلاش سندیکا برای ایفای نقش خود برای حمایت از اعضا در برابر خسارتهای جبران ناپذیر تاخیر در پرداخت مطالبات 5000 میلیارد ریالی دولت به صنعت برق کشور که شریان حیاتی بسیار از شرکتها بخش خصوصی را قطع کرده است ، باید دید این ابتکار عمل تا چه اندازه موثر و مفید واقع خواهد شد .
آنچه در این خصوص مطرح است این است که این قبیل اقدامات تا چه اندازه به رفع مشکلات به وجود آمده میان وزارت نیرو و پیمانکاران صنعت برق کمک می کند . یا اساسا برای اجرای این طرح کارکارشناسی مناسبی صورت پذیرفته است ؟ میثاق نامه ای می تواند موثر واقع شود که علاوه بر توافقات اعضا برای التزام به آن موانع اجرای اش به دقت بررسی و شناسایی و رفع شده باشد . به عنوان مثال با توجه به شرایط موجود کارفرمایان دولتی آیا بانکهای عامل همکاری لازم را برای گشایش LC  های ریالی خواهند داشت یا بانک نیز وارد چرخه کند و معیوب عدم انجام تعهدات قراردادی خواهد شد .
بند 1 این میثاق نامه در بخش تامین تجهیزات  عنوان می دارد : صورتحساب ، مربوط به تمام یا بخشی از اقلام ، مطابق پیش فاکتور فروشنده که در زمان افتتاح اعتبار یا الحاقیه های آن ، به تایید خریدار رسیده باشد . تحقق این بند بدون تدوین سازکارهای حقوقی لازم چون تشریفات مبادله اسناد یا تعریف دقیق جایگاه قانونی هر کدام از طرفین و موضوع داوری و الزامات قانونی در خصوص کارفرمای  دولتی عملی است ؟
نکته جالب توجه این میثاق نامه بند تخلفات اعضا از عدم پایبندی به میثاق نامه است . تخطی از این میثاق نامه به درج نام شرکت در نشریه ستبران یا لغو تاییدیه های صادره از سوی سندیکا برای شرکت متخلف منجر خواهد شد . آیا میثاق نامه ای که با رعایت منافع و مصالح اعضا و با کار کارشناسی لازم تنظیم شده باشد همدلی و همراهی اعضا را برای اجرا آن به دنبال نخواهد داشت ؟

نکته پایانی اینکه موضوع بدهی وزارت نیرو به صنعت برق کشور که رفته رفته وارد مراحل بحرانی تر  و فشار بیشتر بر شرکتهای پیمانکاری این حوزه می شود نیازمند مجموعه از تدابیر و استراتژی هایی است که باید توسط سندیکا طرح ریزی و اجرا شود . نباید فراموش کرد که این دسته اقدامات برای مدیریت پروژه های آتی است . برای حل بحران مطالبات کنونی که روند فعالیتها را با مشکل روبرو کرده است چه باید کرد ؟ در حال حاضر نیاز به تعامل جدی سندیکا با وزارت نیرو ، دولت و مجلس جهت دستیابی به راهکارهای عملی در چارچوب منافع ملی بیش از پیش احساس می شود .

۲۴ آذر ۱۳۸۸ ۱۲:۳۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.