English
سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸, ۱۶:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

چند طرح تحقیقاتی برای افزایش کارایی نیروگاه‌های حرارتی کشور

اجرای طرح‌های افزایش کارایی نیروگاه‌های کشور که سوی سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) انجام می‌‌شود؛ شامل مواردی نظیر خنک‌سازی هوای ورودی در 3 توربین گازی F5 نیروگاه زاهدان به روش فاگ و بهبود عملکرد برج خنک‌کن در نیروگاه‌های حرارتی بوده است.
در بخش نخست این مطلب به این موارد اشاره شد؛ اینک در بخش پایانی به موضوع مطالعات امکان‌سنجی خنک‌سازی هوای ورودی در توربین‌های گازی نیروگاه نکا، ممیزی انرژی در نیروگاه‌های رامین، تبریز و لوشان انجام مطالعات CFD در نیروگاه گازی شیراز و مطالعات امکان‌سنجی به‌کارگیری سیستم CHP در نیروگاه صوفیان پرداخته شده است.
در حال حاضر توربین‌های گازی به عنوان یکی از متداول‌ترین وسایل تولید توان در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ در آمده‌اند.
سرمایه‌گذاری اولیه کمتر و راندمان بالای این سیکل‌ها به ویژه در کارکرد سیکل ترکیبی موجب مقبولیت فراوان آنها شده است.
یکی از معایب این سیستم‌ها، حساسیت فراوان آنها به شرایط محیط و یا در حقیقت سایت مربوط به عملکرد آنها است. مشخصات عملکردی این توربین‌ها، معمولاً برای شرایط ISO که دمای هوای ورودی به کمپرسور C15، فشار bar015/1 و رطوبت نسبی 60 درصد تعریف می‌شود.
به طور معمول هر درجه افزایش دمای هوای ورودی 7/0 درصد، توان تولیدی و 2/0 درصد راندمان را کاهش می‌دهد.
این موضوع مشکلات زیادی برای شبکه برق در کشورهای نظیر ایران که میزان ذخیره شبکه آنها پایین است، ایجاد می‌کند.
به همین دلیل مساله خنک‌کاری هوای ورودی به توربین گاز نه تنها از نظر ارتقاء راندمان که از نظر افزایش توان توربین‌های گازی نیز اهمیت فراوانی دارد.
فعالیت‌ها و اقدامات این طرح شامل، جمع‌آوری اطلاعات سایت شامل مشخصات محیطی و مشخصات عملکردی سیکل ترکیبی، جمع‌بندی اطلاعات مربوط به روش‌های خنک‌کاری هوای ورودی و شبیه‌سازی سیکل و بررسی عملکرد آن در شرایط مختلف است.
بررسی مشخصات عملکردی هر یک از طرح‌های خنک‌کاری، مقایسه طرح‌های مختلف از نظر توان افزایش یافته واحد در طول سال، میزان مصرف آب و انجام تحلیل‌های اقتصادی و تعیین طرح‌هایی با اولویت بالا از منظر فنی و اقتصادی از دیگر موارد است.

ممیزی انرژی در نیروگاه‌های رامین، تبریز و لوشان
افزایش راندمان، توان افزایی، کاهش تلفات و بازیافت انرژی و کاهش مصرف داخلی نیروگاه اهداف طرح افزایش کارایی تولید است.
به همین منظور باید هر نیروگاهی مورد ممیزی انرژی قرار بگیرد؛ تا راهکارهای دستیابی به اهداف فوق به صورت کمی و کیفی مشخص شود. علاوه بر آن از طریق تحلیل‌هایی که در ممیزی انرژی انجام می‌شود، این راهکارها براساس شاخص‌ها مختلف برای اجرا اولویت‌بندی می‌شوند.
بنابراین نخستین گام در شناخت کامل وضعیت یک نیروگاه انجام مطالعات ممیزی انرژی جامع و امکان سنجی اجرای راهکارهای پیشنهادی است. نیروگاه‌های بخار رامین، تبریز و نیروگاه گازی لوشان با در نظر گرفتن پارامترهای تخصصی مدیریت انرژی در سال 1388 انتخاب شده‌اند.
این پروژه طی مراحل مختلفی نظیر، جمع‌آوری اطلاعات طراحی مربوط به هر کدام از المان‌های سیکل، جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مرتبط به بهره‌برداری در طی 3 سال گذشته برای کل نیروگاه، ارائه آموزش‌های مدیریت و بهینه‌سازی انرژی در نیروگاه‌های منتخب را طی می‌کند.
همچنین بررسی سیکل و شناسایی نقاط اندازه‌گیری، اندازه‌گیری تمامی جریان‌های جرم و انرژی، انجام موازنه جرم و انرژی، انجام تحلیل کارایی برای نیروگاه و تعیین وضعیت تفکیک انرژی در نقاط مختلف و تعیین نقاط و میزان اتلاف انرژی در سیکل و مقایسه آن با اطلاعات مبنا و ارائه راهکارها به همراه بررسی توجیه‌پذیری فنی و اقتصادی پیش‌بنی شده است.
انجام مطالعات CFD در نیروگاه گازی شیراز
دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) یک ابزار مورد اطمینان و فراگیر برای شبیه‌سازی جریان سیال است که در طراحی و تحلیل اجسام پرنده، سازه‌های هیدرولیکی و ... مورد استفاده را می‌گیرد. با استفاده از این ابزار، بهینه‌سازی سیستم‌ها برای صرفه‌جویی انرژی و حصول راندمان بالاتر میسر می‌شود.
همچنین با استفاده از این روش می‌توان سیستم‌هایی را برای تطابق بالاتر با استانداردهای ایمنی، سلامتی و زیست محیطی طراحی کرد.
این طرح در 3 فاز و به منظور افزایش توان و راندمان و کاهش میزان آلایندگی صوتی نیروگاه گازی شیراز تعریف شده است.
در همین زمینه شبیه‌سازی آیرودینامیکی و مطالعات آکوستیکی داکت‌های ورودی و خروجی توربین گازی گاز صورت گرفته است.
در بررسی به عمل آمده، نواحی اصلی ایجاد نویز و ارتعاش که باید اصلاح شوند، مشخص شده و مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
علاوه بر آن، مقدار صرفه‌جویی صورت گرفته در اتلاف انرژی مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه آن به صورت مشهود از هزینه عملیاتی نیروگاه کاسته می‌شود.
مطالعات امکان سنجی به کارگیری سیستم CHP در نیروگاه صوفیان
توربین‌های گازی علاوه بر داشتن خصوصیاتی نظیر هزینه سرمایه‌گذاری پایین و راه‌اندازی سریع، این قابلیت را دارند که در سیستم‌های یکپارچه انرژی امکان تولید چهارگانه (توان / حرارت / آب شیرین / سرمایش) را فراهم کنند.
نیروگاه گازی صوفیان بادر اختیار داشتن 4 واحد توربین گازی GE – F5 به دلیل واقع شدن در منطقه سرد از قابلیت ساختاری تولید همزمان توان و حرارت (CHP) کاملاً برخوردار است.
بنابراین در این پروژه از منظر فنی و اقتصادی ایجاد ساختار یکپارچه تولید توان و حرارت در نیروگاه صوفیان با ملاحظات گرمایش منطقه‌ای بررسی می‌شود.
برای این منظور ابتدا شناسایی وضعیت فعلی واحد انجام می‌شود در ابتدا از طریق جمع‌آوری اطلاعات عملکردی واحدها، قابلیت مدل‌سازی رفتار توربین‌های کارکرده فراهم می‌شود. در یک واحد تولید همزمان مدل‌سازی عملکردی توربین بسیار حائز اهمیت بوده و از این رو نمی‌توان بر پایه رفتار توربین‌های نو عملکرد توربین‌های قدیمی را پیش‌بینی کرد.
مورد بعدی تعیین نیازهای گرمایشی است؛ مشخصات طرح از نظر بار حرارتی موردنیاز مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات مربوط به محل جمع‌آوری شده و بررسی می‌شود.
مرحله بعد، تعیین مشخصات تجهیزات بازیافت حرارت و سیستم است. این مرحله شامل طراحی بویلر بازیافت حرارتی و تعیین نوع آرایش آن است.
انتخاب سیستم کنترلی مجتمع توربین گاز و بویلر بازیافت حرارت، انتخاب طرح‌های با اولویت‌ بالا از دیدگاه فنی، ارزیابی اقتصادی طرح‌ها و تعیین طرح‌ با اولویت بالا و ارزیابی پیامدهای زیست محیطی نیز از دیگر مواردی است که مدنظر خواهد بود.
هفته نامه پیک برق
۲۸ آذر ۱۳۸۸ ۱۶:۱۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • سید محسن جزایری
  • ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۷:۳۱
  • 0
    0

با سلام اگر امکان دارد مطالبی در رابطه با مو ضوع "هماهنگی نیروگاه های حرارتی و برق آبی در دراز مدت و تاثیر آن بر بازارهای آزاد برق"برای من میل کنید. با تشکر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.