English
جمعه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فرصتهای طلایی عراق و الزامات حضور موفق شرکتهای ایرانی

فرصتهای طلایی عراق و الزامات حضور موفق شرکتهای ایرانی
ایران به لحاظ موقعیت ژئوپولتیک و بهره مندی از منابع بی شمار به خصوص در حوزه منابع انسانی همواره یکی از کشورهای مطرح در سطح منطقه بوده است . با این وجود به دلیل عدم مدیریت فرصتهای بالقوه هنوز نتوانسته است از این پتانسیل ها در جهت رشد و توسعه خود بهره برداری لازم را انجام دهد . مصداق این ادعا در سطوح مختلف فرصت سوزیهایی است که از زمان تشکیل کشورهای آسیای میانه و رهایی افعانستان و عراق از چنگال دولتهای اقتدارگرا رخ داد . فرصتهایی که بسیاری از کشورها منطقه و جهان به دلیل عدم حضور موثر ایران از آن بهره های فراوان بردند . اما این ناکامی ها هیچگاه نگاه مدیران دلسوز و توانای کشور را از فرصتهای نهفته در کشورهای همسایه برنداشت . امروز حضور جدی تر و گسترده تر صنایع مختلف در کشورهای همجوار نشان از این عزم و توجه دارد . شرکتهای فعال در حوزه انرژی به دلیل قابلیتها و مزیتهای نسبی همواره پیشگامان حضور موفق در این بازارها بوده اند .
سال 2010 که سال بازسازی عراق نام گرفته است یکی دیگر از فرصتهایی است که شرکتهای ایرانی را برای حضور جدی در این بازارها به تحرک واداشته است . عراق به عنوان همسایه استراتژیک ایران یکی از این آزمونها در رویکرد جدید ایران برای حضور موثر در عرصه های بین المللی است . تجربه ، تخصص و آزمونهای موفق شرکتهای ایرانی فعال در حوزه انرژی کشور دوست و همسایه عراق را بر آن داشته تا از این پتانسیل بیش از پیش بهره برداری نماید . عراق آسیب دیده از دوران جنگ های پیاپی، اینک در اندیشه بازسازی است و ایران می تواند کمک شایانی در این زمینه باشد . این بازسازی همسو با استقرار و تحکیم موقعیت دولت عراق سرعت و شتاب بیشتری خواهد گرفت و فرصتها یکی پس از دیگری پدیدار خواهند شد از این رو فرصتهای بکرتری نیز پیش رو خواهند بود .
اجرای پروژه های موفق حوزه انرژی و اطمینان عراق از توانمندی متخصصین ایرانی راه ورود و گسترش فعالیتها را در عراق نوید می دهند . بطوریکه امروز شرکتهای ایرانی نیز برنامه های متنوع و گسترده ای را برای مشارکت بیشتر در دستور کار دارند . شرکتهای صانیر ، فراست ، سابتا و کانالیران و .... از جمله این بازیگران جدید در عرصه فعالیتهای بازسازی عراق خواهند بود . تمرکز صانیر بر اجرای فاز دوم نیروگاه صدر عراق ، اقدامات شرکت فراست در بهره برداری از ظرفیتهای سهامداران خود و جلب حمایت سازمان توسعه تجارت ، ایجاد کنسرسیوم توسط شرکت .....  و تلاش کانالیران برای حضور در این عرصه را باید در همین راستا ارزیابی کرد .
اما حضور موفق و رقم خوردن تجربه های سودمند برای کشور الزاماتی را طلب می کند که همه ارکان تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور اعم از دولت و نهادهای غیردولتی  باید در آن مشارکت فعال داشته باشند و حضور شرکتهای خصوصی را مورد حمایت کامل قرار دهند . از سوی دیگر شرکتهای خصوصی نیز برای بهره برداری حداکثری از این فرصت باید رقابتی سازنده را سرلوحه برنامه ها و اقدمات خود قرار دهند و فراموش نکنند که همه آنها تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران در این کشور حضور خواهند داشت . فرصتهای عراق به اندازه ای هست که همه بتوانند با همکاری و تعامل سازنده آنها را از دست رقبای خارجی خود خارج سازند .
از این رو  به نظر می رسد تدوین یک برنامه استراتژیک برای حضور موفق در این عرصه از ضروریات کسب دستاوردهای بیشتر و بهتر است . مشخص کردن مسئولیت تنظیم این برنامه استراتژیک ، مشخص کردن سهم حضور ، مکانیزم های کنترلی و نظارتی و هدایت به موقع و موثر این پروژه ها و دهها الزام دیگر موضوعی است که باید سریعا بدان پرداخت .
بر همین مبنا و بر اساس این ضرورت پایگاه اطلاع رسانی صبا ایجاد کمیته ای برای پاسخ گویی به این نیاز را به دست اندرکاران پیشنهاد می کند و آمادگی خود را برای تشکیل این اتاق فکر و کمیته در فضای مجازی اعلام می دارد .
وزیر نیرو ، مدیران سازمان توسعه تجارت ، اداره کل اقتصادی وزارت خارجه،بانک توسعه صادرات ،صندوق ضمانت صادرات،سندیکای صنعت برق ایران ، سندیکای تولید کنندگان شرکتهای تولید برق، انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی،اطاق بازرگانی ایران وعراق ،سفارت عراق در ایران ،سفیر ایران در عراق   ،رئیس ستاد باز سازی عراق، وزیر نیروی عراق ، ، معاون برق وزیر نیرو ،نماینده بانک توسعه اسلامی درایران ذینفعان و مسئولین حمایت از این حرکت پرثمر برای منافع ملی خواهند بود که صمیمانه از تمامی این عزیران برای پیوستن به این حرکت ملی دعوت به عمل می آوریم
۳ بهمن ۱۳۸۸ ۰۹:۴۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • حسن عاکفیان
  • ۶ بهمن ۱۳۸۸ ۱۰:۱۶
  • 0
    0

با سلام شرکت پیشگامان صنعت و نیرو با اجرای موفق پروژه نصب و راه اندازی نیروکاه نجف بدون حضور سوپروایزر خارجی و در حال اجرای نصب و راه اندازی نیروکاه الرشید بغداد آمادگی مشارکت و همکاری در این کمیته را اعلام مینماید. حسن عاکفیان رئیس هیئت مدیره تلفن 88607150و 88607151


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.