English
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹, ۰۰:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

طلسم عرضه «مپنا» هفته آینده شکسته می‌‌شود

طلسم عرضه «مپنا» هفته آینده شکسته می‌‌شود
کارگزار فروشنده بلوک 20‌درصدی مپنا از عرضه قطعی این بلوک طی هفته آینده خبر داد.

دنیای اقتصاد نوشت «محمد جواد سلیمی» ، مدیرعامل کارگزاری بهمن در پاسخ به خبرنگار ما که در مورد چرایی عدم عرضه بلوک «مپنا» سوال کرده بود، گفت: دیروز بعد از ساعت معاملات، نامه‌ای از سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر اجازه عرضه قطعی بلوکی دریافت کردیم که بلافاصله هم این نامه همراه با درخواست ما برای شرکت بورس ارسال شد.
وی افزود: عرضه نشدن این بلوک تنها منتظر تکلیف نهایی شورای عالی بورس برای مشارکت 5 خریدار بدهکار بود که با توجه به مصوبه شورا، این مشکل نیز حل شده است.
وی در مورد متن نامه‌ای که سازمان خصوصی‌سازی ارسال کرده، گفت: «در این نامه آمده که عطف به مصوبه 27 بهمن ماه شورای عالی بورس، اشخاصی که به این سازمان بدهکار بوده و تمام یا بخشی از اقساط خود را نپرداخته و فاقد مجوز استمهال هستند، باید قبل از شرکت در روز عرضه، بدهی‌های خود را تسویه کنند. در غیر این صورت سازمان خصوصی‌سازی سند خارج از پایاپای معامله را امضا نخواهد کرد.»
خبرنگار ما پرسید: «متن مصوبه شورای عالی بورس مهلت پرداخت بدهی‌ها را تا زمانی که خریدار احتمالی باید 20‌درصد ثمن نقدی را بپردازد، تعیین کرده، ولی نامه خصوصی‌سازی این مهلت را نادیده گرفته است. این اختلاف به چه دلیل است؟ «سلیمی» در پاسخ گفت: نامه سازمان خصوصی‌سازی به طور مشخص اشاره می‌‌کند که خریداران باید تا زمان عرضه بدهی نداشته باشند و این بند پس از این در تمام آگهی‌های عرضه قید خواهد شد.
وی اضافه کرد: چنانچه الزام 4 روز فاصله کاری از زمان اعلام شرکت بورس تا زمان عرضه بلوک نبود، طی این هفته اقدام به عرضه می‌‌کردیم.
اما عرضه بلوک 20‌درصدی مپنا تاکنون با تعویق‌های چند باره روبه‌رو شده و با وجود وعده‌های سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر عرضه زودهنگام، تاکنون این وعده عملی نشده است. این بار نیز این عرضه در صورتی می‌‌تواند صورت گیرد که نماد مپنا طی چند روز مانده تا زمان عرضه، برای تعدیل پیش‌بینی سود متوقف نشود.
ارزش پایه کل این بلوک رقمی حدود 500میلیارد تومان برآورد می‌‌شود که متقاضیان شرکت در مزایده باید 3‌درصد کل ارزش معامله، معادل 15میلیارد تومان را به صورت نقد به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز کنند.

دنیای اقتصاد
۵ بهمن ۱۳۸۸ ۱۰:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.