English
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹, ۰۱:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پذیرایی بورس از حراج 500 میلیارد تومانی دوبلوک20درصدی مپنا و بیمه البرز

پذیرایی بورس از حراج 500 میلیارد تومانی دوبلوک20درصدی مپنا و بیمه البرز
بازار اول معاملات بورس فردا شاهد عرضه 500 میلیارد تومانی دو بلوک 20 درصدی از سهام مپنا و بیمه البرز و به حراج گذاشته شدن بیش از یک میلیارد و 642 میلیون سهم و غیبت ناخواسته حداقل 4 بازیگر اصلی بازار سهام خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل خبرگزاری فارس، بازار اول معاملات بازار سهام در طبق اعلام قبلی مسئولان سازمان خصوصی سازی و آستان قدس و همچنین شرکت بورس ، پذیرای عرضه دو بلوک 20 درصدی از سهام شرکت های مپنا و بیمه البرز خواهد بود که در این دو عرضه ، 4 بازیگر از بازیگران اصلی بازار سهام یعنی مجموعه تأمین اجتماعی ( صبا تامین و شستا)، صندوق کارکنان فولاد، مهر اقتصاد و توسعه معادن و فلزات در عرضه بلوک مپنا به طور ناخواسته حضور نخواهند داشت.
براساس این گزارش، این اتفاق به این دلیل رخ داده که سازمان خصوصی سازی به علت تاخیر در بازپرداخت حدود 300 میلیارد تومان بدهی معوق این گروه ها ، ازشرکت بورس خواسته بود مانع از حضور این شرکت ها در مزایده ها و عرضه های بعدی شود. در پی این درخواست و ارجاع آن به سازمان بورس واوراق بهادار، شورای عالی بورس در 27 دی ماه تصویب کرد " اشخاصی که به این سازمان بدهکار بوده و تمام یا بخشی از اقساط خود را نپرداخته و فاقد مجوز استمهال هستند، باید قبل از شرکت در روز عرضه، بدهی‌های خود را تسویه کنند. در غیر این صورت سازمان خصوصی‌سازی سند خارج از پایاپای معامله را امضا نخواهد کرد.
این مصوبه هر چند با رضایت مسئولان سازمان خصوصی سازی مواجه شد اما شرکت های حاضر در لیست سیاه این سازمان که بیش از 11 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند نیز اعلام کردند در عرضه های بعدی سازمان خصوصی سازی حضور نخواهند داشت.
به این ترتیب هرچند طرف های بدهکار به سازمان خصوصی سازی در عرضه یک میلیارد و 590 میلیون سهم مپنا غیبت خواهند داشت اما به دلیل عرضه بلوک 20 درصدی سهام بیمه البرز توسط آستان قدس رضوی ، این گروه چنین مانعی ندارند.
براساس این گزارش ،‌ با این اوصاف با شکسته شدن طلسم عرضه عمده سهام مپنا، فردا یک میلیارد و 590 میلیون سهم توانیر از این شرکت به قیمت پایه هر سهم 270 تومان و 6 ریال، بوسیله کارگزاری بهمن به حراج گذاشته می ‌شود.این عرضه به صورت یکجا و نقد و یا نقد اقساط
( 20 درصد نقد و باقی اقساط) انجام شده و درصورت دست به دست شدن این بلوک با ارزش پایه حدود 430 میلیارد تومانی، خریدار باید ظرف 20 روز کاری نسبت به پرداخت وجه نقد معامله یعنی حدود 15 میلیارد تومان اقدام کند.
این در حالی است که طلسم عرضه این بلوک20 درصدی سهام شرکت مپنا هر چند فردا شکسته می شود اما این بلوک پیش از این چهار بار و در مقاطع زمانی دی 86 ،فروردین و بهمن 87 و 18 آبان سال جاری عرضه شده بود اما در برابر نبود مشتری در دوسال گذشته ، عرضه سال جاری آن بدون دلیل روشنی در 18آبان ماه انجام نشد.
براساس این گزارش ،‌ از سوی دیگر بازار اول معاملات شاهد عرضه 52 میلیون سهم بیمه البرز به قیمت هر سهم هزار تومان آن هم به صورت یکجا و نقد از سوی کارگزاری رضوی خواهدبود.
با این شرایط ، در شرایطی فردا بیش از یک میلیارد و 642 میلیون سهم شرکت های مپنا و بیمه البرز به حراج گذاشته می شود که باید دید این دو عرضه با چه وضعیتی مواجه شده و در اختیار چه شرکت های قرار خواهند گرفت.

خبرگزاری فارس
۹ بهمن ۱۳۸۸ ۱۱:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.