English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۱۷:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صنعتگری که خاموشی خاک را برگزید...

صنعتگری که خاموشی خاک را برگزید...
به خاطر می آورم که چندین سال قبل دی ماه 1379 به منظور انجام یک گفت وگو با مهندس محمدصادق حامد- پیر پیشکسوت صنعت برق ایران – برای درج درماهنامه صنعت برق به مزه برق ایران واقع در میدان شهدا رفته بودم و مهندس محمد صادق حامد را در آنجا ملاقات کردم. او درآن زمان 75 سال داشت اما چهره ،حرکات و رفتارش و عشق وعلاقه سرشاری که به تداوم کار در صنعت برق داشت سیمایجوان تری از او را به تصویر می کشید
او در گفت و گو با من خاطر نشان کرد که در سال 1320 در سن 16 سالگی به صنعت برق پیوسته است .پدر وی رییس کارخانه برق امین الضرب بود و او پس از به پایان رساندن کلاس نهم دبیرستان به کارخانه امین الضرب رفت و کارش را شروع کرد .وی سپس دیپلم ریاضی گرفت و بلافاصله در هنر سرای عالی برق که بعدها به دانشکده پلی تکنیک تبدیل شد و هم اکنون دانشگاه صنعتی امیر کبیر است رفت و درس خود را تا مقطع مهندسی برق ادامه داد.
درسال 1342 با تشکیل وزارت آب و برق ،همه برق های اختصاصی به تشکیلات دولتی منتقل شد و با تشکیل این وزارتخانه ، مهندس محمدصادق حامد کار خودرادراین وزارتخانه از سال 1342 شروع کرد. مهندس محمدصادق حامد در سال 1343 که در برق تهران استخدام شد به عنوان رئیس یکی از بخشها شروع به کار کرد و 6 سال بعد یعنی در سال 1348 به سمت مدیر بازرگانی برق تهران منصوب شد و تاسال 1354 در این سمت باقی ماند و پس ازآن به سمت مدیر توزیع برق تهران انتخاب شد .پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت 6 ماه به عنوان کشاور کار میکرد و مدت 8 ماه نیز سمت رییس دانشکده صنعت آب وبرق (شهید عباسپور)را برعهده داشته است وی در سال 1360 به وزارت نیرو رفت و تا سال 1368 مامور به کار در برق تهران بوده است.
مهندس حامد یکی از پایه گذاران موزه صنعت برق در کشور بود . وی درباره شکل گیری موزه صنعت برق گفته بود : من برای راه اندازی موزه صنعت برق ، به دلیل اینکه سابقه کار در کارخانه امین الضرب و سوابق ممتد در برق های اختصاصی داشتم مامور به راه اندازی موزه صنعت برق شدم و به همین دلیل اسناد متعدد را از صنعت برق گردآوری کرده و برای تهیه لوازم و اجناس قدیمی این صنعت به شهرهای مختلف رفتم و با معتمدان محلی در آن مناطق صحبت کرم .همچنین برای اه اندازی موزه صنعت برق به 30 شهر کشور مسافرت کردم.
مهندس محمد صادق حامد که عاشق و شیفته کار و فعالیت بود بیش از 62 سال در عرصه صنعت برق بی هیچ خستگی کارو فعالیت کرد.او سمبل استقامت و پایداری و نماد یک انسان پر تلاش و صنعتگری پر استقامت بود.زمانی که در حدود 7سال قبل از او در مورد انتقال تجربه اش به جوانها سئوال کردم جواب داد : حتی می توان گفت که تجربه نیزتاریخ مصرف دارد و آنچه برای انسان باقی می ماند شم و درک کار است که این مساله باید به نسل جدید در صنعت برق انتقال داده شود.
از فعالیتهای بسیلر موثر و ماندگار مهندس محمد صادق حامد انتشار کتاب تاریخ صنعت برق ایران است که با همکاری منوچهر حبیبی آن را تدوین کرده است .در پیشگفتار این کتاب با درج شعری از حکیم سنایی عرنوی از دلایل تدوین این کتاب سخن رفته است .
سالها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب
                                                    لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندریمن
در متن این پیشگفتار همچنین آمده : در 5 فصل اول این کتاب رویدادها و شکل گیری برق در تهران و تعدادی از شهرهای بزرگ ایران از سالهای نخست تا شروع برنامه 7 ساله عمران کشور (1327) مورد بررسی قرار گرفته است و در فصل های 6 تا 10 به تحولات و رشد گسترش این صنعت تا زمان تدوین اولین برنامه هفت ساله عمرانی کشور تا پایان سال 1375 پرداخته است که این دوره خود به سه دوره تقسیم شده است :
1- دوره قبل از تاسیس وزارت آب و برق (1343-1327)
2- دوره بعداز تاسیس وزارت آب وبرق تا شروع انقلاب اسلامی (57-1343)
3- دوره بعد از انقلاب اسلامی (1375-1357)
انتشار کتاب تاریخ صنعت برق ایران  یکی از اقدامات مفید فرهنگی مهندس محمدصادق حامد بوده که از فکر روشن و نگاه عمیق و ژرف او به سیر تاریخی وتطوری صنعت برق در ایران حکایت دارد.
بار دیگر وی را درسال 1379 به یاد می آورم که درساعت یک بعد از ظهر موزه صنعت برق در سکوت فرو رفته بود و تنها صدای قدم های مهندس حامد و من درآن به گوش می رسید . مهندس حامد کنار دستاوردهای عمری طولانی از کار و فعالیت ایستاده بود .من به حیاط محوطه سبز و پر چمن موزه صنعت برق ایران که در زمانی نه چندان دور ساختمان برق منطقه ای تهران بود نگاه می کردم .مهندس حامد به کنار پنجره آمد و از پشت شیشه به آن فضا نگریست . من در انتهای حیاط گام های تند کودکان و نوجوانی را می دیدم که برای دیدن موزه می آمدند مهندس حامد آهی کشید و عینکش را که برداشته بود آرام بر چشم گذاشت ...
اینک او جسمیت مادی ندارد اما ثمره کار و تلاشش – یک عمر زحمت ومرارت در صنعت برق کشور – باقی مانده است .
یادش پاینده و راهش پر رهرو باد
نظرات بازدیدکنندگان:
ضمن اروزی بقای عمر برای خانواده ایشان ومغفرت وامرزش برای مرحوم
عزیزه استادغلامی
 
 
نقل از: هفته نامه پیک برق
۲ اردیبهشت ۱۳۸۷ ۲۱:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.