English
جمعه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق: دوهزار نفر از کارگران صنعت برق با تعطیلی سه کارخانه بزرگ بیکار شده اند

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق:
دوهزار نفر از کارگران صنعت برق با تعطیلی سه کارخانه بزرگ بیکار شده اند
با تعطیلی سه واحد از کارخانه های بزرگ کشور از جمله آونگان ، بیش از دو هزار نفر از کارگران صنعت برق بیکار شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا ، رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ، با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: مهمترین عامل تعطیلی این واحدهاعدم پرداخت به موقع مطالبات آنها بوده که در صورت تداوم چنین روندی سایر واحد ها نیز به تعطیلی کشیده خواهند شد. 
محمد پارسا­ حجم مطالبات اعضای سندیکای صنعت برق از دولت را پنج میلیارد دلاراعلام کرد و گفت: تاخیر در پرداخت این مبلغ زیانی بالغ بر یک میلیارد دلار را به اعضای سندیکا وارد کرده که دولت زیر بار پرداخت خسارت تاخیر نمی رود.  
وی افزود: مشکلات بی‌شمار واحدهای تولید کننده تجهیزات برقی که در چهار سال اخیر شدت یافته ، این صنعت را تهدید می کند و درحال حاضر اکثر تولیدکنندگان با 20 درصد ظرفیت تولیدشان کار می‌کنند.
پارسا ادامه داد : حجم رقم بدهی‌های دولت سنگین شده و در صورت عدم چاره جویی واحدهای تولید کننده مجبور به تعطیلی خواهند بود و بیش از نهصد هزار نیروی کار که مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت مشغول به کار هستند، در معرض بی­کاری قرار دارند.
او سرآغاز مشکل را از زمان تثبیت قیمت‌ها دانست که مجلس وقت تصمیم به تثبیت قیمت برق گرفت و گفت: از آن موقع وزارت نیرو نتوانست بدهی‌های خود را بپردازد و صنعت برق آهسته آهسته درگیر بحران شده و سیر قهقرایی آن آغاز شد.
وی افزود: به هر حال وقتی تعادل در وزارت نیرو بر هم می خورد طبیعی است که مجموعه‌ای که در حال کار با این وزارتخانه هستند نیز دستخوش تغییر می‌شوند.
به گفته پارسا خریدار 99 درصد از تولیدات سندیکای صنعت بر ق دولت است.
وی با بیان این مطلب که  وزارت نفت و نیرو عمده‌ترین مشتریان ما هستند گفت: بحران بوجود امده  سبب شده بازار 10 درصدی صادرات ما نیز در معرض خطر قرار گیرد.
پارسا تاکید کرد: تداوم این روند بدون تردید صادرات ما را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. صنعت برق حدود 5/1 تا 2 میلیارد دلار قرارداد صادراتی دارد، اما اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد نمی‌توانیم از پس تعهداتمان برآییم و بازارهای خارجی را نیز از دست می‌دهیم. این در حالی است که صنعت برق بیشترین سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی را داراست.
وی دهه 70 را دوران طلایی و شکوفایی صنعت برق دانست و گفت:در این دهه شرکت های بزرگی تاسیس شد که امروزه جزو سرمایه های ملی کشور به شمار می­آیند و به نوعی دهه 70 را میتوان دوران برند سازی در صنعت برق نامید . این در حالی است که در دهه 80 با مشکلات ایجاد شده این برندها در حال نابودی هستند و اکثر شرکت های بزرگ و معتبر دیگر یارای تحمل فشارهای وارده را ندارند.
او ادامه داد: چینی‌ها و هندی‌ها در حال در دست گرفتن بازارهای ما هستند و پایین بودن نرخ ارز از یک سو صادرات ما را با مشکل مواجه کرده و از سوی دیگر پایین بودن تعرفه‌ها به بازارهای داخلی ضربه می‌زند و سبب شده تجهیزات چینی بازار داخلی را در دست بگیرند.
 
۲۹ بهمن ۱۳۸۸ ۱۲:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.