English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اقتصاد امسال آمیزه ای از رونق و ترس از رکود مجدد

اقتصاد امسال آمیزه ای از رونق و ترس از رکود مجدد
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با طرح پیش بینی های خود از وضعیت اقتصاد در دنیا و ایران گفت: اقتصاد در سال جاری آمیزه ای از رونق و ترس از رکود خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: اگرچه کاهش تقاضا برای کالاهای صادراتی و افت قیمت در بازار محصولات صادراتی، سبب بروز تاثیرات این پدیده شده است، لیکن عواملی از قبیل مشکل نقدینگی و عوارض ناشی از تحریم اقتصادی که به افزایش برخی هزینه ها منجر شده است، در کنار آثار ناشی از سیاست ارزی، موجباتی را فراهم کرده است که بخش تولید به ویژه در واحدهای کوچک و متوسط با مشکلاتی روبرو شود.
وی تصریح کرد: به تبع، اصلاح برخی سیاستها و مقابله با عوارض بحران مالی جهانی می تواند بخش خصوصی را در مقابله با شرایط جدید کمک کند، بخصوص باید به این امر توجه کرد که این بحران، در شرایطی اتفاق افتاد که ایران، خود را برای دوره انتقال از اقتصاد دولت محور به اقتصاد خصوصی محور آماده می کرد. در حال حاضر نیز، کشور درگیر موضوع اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها است.
به گفته نهاوندیان از سوی دیگر، دوره گذر و انتقال ساختاری، مسائل و عوارض خاص خود را دارد و همچنان که در اصل 44 نیز به درستی دیده شده است، نیاز داریم که در این مرحله، توانمندسازی بخش خصوصی را برای قبول مسئولیتهای جدید در اولویت کار خود قرار دهیم.
وی اظهار داشت: مجموعه این ملاحظات، ضرورت توجه هرچه بیشتر قانونگذاران و سیاستگذاران و مسئولان دستگاههای اجرایی را به نظرات و خواستهای مدیران اقتصادی کشور می طلبد.
نهاوندیان گفت: بخصوص در مقابله با چالشهای ناشی از عوارض خارج از اراده که در واقع عوامل محیطی بیرون بنگاه هستند، حتما باید به مدیران واحدهای تولیدی مورد یاری دولت واقع شوند تا بتوانند نیروی خود را مصروف افزایش بهره وری بنگاه کنند نه اینکه اکثر انرژی این مدیران مصروف مواجهه با عوامل بیرونی شود.
به گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی، نشانه های خروج اقتصاد دنیا از بحران، همراه با نگرانی تجدید رکود است؛ چرا که ممکن است رونق مجدد، همراه با تورم باشد، از سوی دیگر به دلیل کاهش قدرت خرید بسیاری از جوامع، ممکن است رکود دوباره به اقتصاد دنیا بازگردد.
وی اظهار داشت: همچنین کمکهایی که دولتها در زمان بحران، به بانکها و برخی شرکتهای دیگر انجام داده اند، ممکن است سبب بازگشت رکود بعد از رونق کوتاه مدت شود.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: شرکتهایی در شرایط رکود، وارد بازار شده و نسبت به خرید برخی شرکتهای دیگر اقدام کردند، در گام بعد، این شرکتها را با ایجاد بدهی های درازمدت می فروختند، این درحالی است که اقساط این بدهی های درازمدت بعد از دو تا سه سال اولیه، یکباره جهش پیدا می کند و این نگرانی وجود دارد که با گذشت دو سه سال، موعد اقساط پرهزینه آغاز شود و بر این اساس، تعداد زیادی از شرکتها دچار ورشکستگی شوند.
وی تصریح کرد: به این سبب، نگرانی و اهتمام برای حفظ روند مثبت، در همه دولتها دیده می شود و به همین جهت، آنها تاکید دارند که حمایت خود را از بخش مولد، ادامه دهند و با سیاستهای تحریک تقاضا، بتوانند چرخش رونق را که با کمکهای دولتی آغاز شد، با تحرک بخش خصوصی استمرار بخشند.
خبرگزاری مهر
۱۳ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.