English
پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹, ۱۴:۱۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آب پاک برای جهانی سالم

آب پاک برای جهانی سالم
22 مارس مصادف با 2 فروردین ماه، با نام روز جهانی آب در تقویم‌های سراسر جهان درج شده است که همیشه به دلیل تلاقی این روز با تعطیلات نوروزی اخبار و گزارش‌های آن کمتر در کشور ما منعکس می‌شود. در این میان، اهمیت موضوع این روز به عنوان چالش مهم جهان آینده، موجب می‌شود تا حتی با تاخیر هم که شده، از آن یادی به میان آوریم. روز جهانی آب روزی برای توجه عموم مردم به این عنصر حیاتی است. در کنفرانسی که با حضور متخصصان در سال 1992 در شهر ریوی برزیل برگزار شد، برای نخستین بار از تمامی کشورها خواسته شد تا برای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق انتشار نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند. در اقدام بعدی و پس از نامگذاری دهه 1981 تا 1990 به عنوان دهه بین‌المللی تامین آب شرب و بهداشت و عدم تحقق اهداف تعریف شده برای آن، دهه 2005 تا 2015 میلادی هم به عنوان دهه بین‌المللی آب برای زندگی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و دکتر رضا اردکانیان، مدیریت برنامه 10 ساله آب سازمان ملل را در امور توسعه ظرفیت از سوی دانشگاه سازمان ملل به‌عهده گرفت.
هر سال از سوی بخش آب سازمان ملل متحد شعاری درباره موضوعات حیاتی و حساس مرتبط با آب برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد، امسال هم «آب پاک برای جهانی سالم» به عنوان شعار روز انتخاب شده است.
نامگذاری امسال از آنجا اهمیت می‌یابد که به گفته دبیر کل سازمان ملل، آب ناسالم قربانیان بیشتری را نسبت به جنگ‌ها به کام مرگ می‌کشاند.
در این میان، کشور ما در منطقه‌ای قرار دارد که به نظر می‌رسد بیش از دیگر نقاط دنیا با معضلات و جنگ‌های پیش رو برای کسب منابع آبی درگیر باشد.در نتیجه ما فقط با حفظ و صیانت از منابع آب موجود و جلوگیری از آلودگی آن و نیز مدیریت صحیح مصرف آب می‌توانیم بحران آب در دهه‌های آینده را کمی آسان‌تر پشت سر بگذاریم.
جام جم
۱۵ فروردین ۱۳۸۹ ۰۹:۱۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.