English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تقاضای مجلس از دولت برای اعلام تورم و قیمت انرژی در هدفمندی یارانه ها

تقاضای مجلس از دولت برای اعلام تورم و قیمت انرژی در هدفمندی یارانه ها
محمد دهقان از تصمیم هیئت رئیسه مجلس برای تشکیل کمیته ای از اقتصاد دانان مجلس و دولت در راستای هرچه بهتر اجرا شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها همچنین تقاضای این هیئت از دولت برای شفاف سازی قیمت حامل های انرژی در سناریوهای مختلف هدفمند کردن یارانه ها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر محمد دهقان، با اشاره به برگزاری جلسه روز گذشته هیئت رئیسه مجلس، مهمترین بحث این جلسه را تصمیم برای تشکیل کمیته ای از اقتصاددانان دولت و مجلس عنوان کرد و گفت: آقای لاریجانی رئیس مجلس  نیز با این پیشنهاد موافق است.

وی گفت: از آنجا که اراده مجلس همواره بر این بوده تا در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه ها با دولت همکاری داشته باشد، علی رغم اینکه این قانون ابلاغ شده است و برای اجرای آن نیز تاکیداتی شده ، مجلس لازم دید تا برای اجرای بهتر این قانون کمیته ای مشترک تشکیل دهد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: این قانون با فراز و نشیب زیادی به تصویب رسید و دولت پس از تصویب این قانون و در بررسی لایحه بودجه نظرات جدیدی در این خصوص ارائه کرد که به لحاظ کارشناسی مورد تائید کارشناسان اقتصادی مجلس واقع نشد.
دهقان گفت: بنابراین تصمیم بر این شد تا مجلس مجددا گام اولیه برای رسیدن به تعامل مثبت با دولت در اجرای این قانون را بردارد.
وی افزود: هیئت رئیسه تصمیم دیگری دارد و آن این است که در آینده نزدیک به صورت کتبی یا شفاهی و از طریق کمیته مشترکی که تشکیل خواهد شد از دولت تقاضا کند تا درخصوص اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها شفاف سازی کند حتی اگر این شفاف سازی فقط برای مجلس باشد زیرا هنوز مشخص نیست در نتیجه کسب درآمد 20 هزار میلیاردی از هدفمند کردن یارانه ها قیمت حامل های انرژی چند خواهد شد و یا تورم دقیقا چقدر افزایش خواهد داشت؟
نماینده چناران خاطرنشان کرد: حال با این شرایط که مجلس از چگونگی اقدامات دولت مطلع نیست بهتر است دولت در راستای شفاف سازی گام برداشته و توضیح دهد با درآمد 40 هزار میلیارد تومانی چه برنامه ای برای افزایش قیمت های حامل های انرژی دارد حتی باید توضیح دهد در صورت پیاده شدن هر کدام از نظرات درخصوص میزان کسب درآمد دولت، وضعیت قیمت ها چگونه خواهد بود ، در این صورت مجلس بهتر می تواند تصمیم گیری کند و در نهایت نظر دهد.
وی یادآور شد:  نباید به جامعه القاء شود که گنجی 40 هزار میلیارد تومانی پیدا شده و قرار است بین مردم توزیع شود و در این میان مجلس است که مانع می شود. حقیقت این است که چنین نیست و این 40 هزار میلیارد تومان درواقع باید از مردم گرفته شود و بخش محدودی از آن به عده ای از مردم برگردد .
دهقان گفت: بنابراین این 40 هزار میلیارد تومان از جیب خود مردم است که قرار نیست بیشتر از آنچه از آنها گرفته می شود به آنان بازگردد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: سه ماهه اول سال 89 این قانون اجرایی نخواهد شد زیرا هنوز دولت آئین نامه ها را تنظیم نکرده است و اراده ای برای اجرای این قانون نشان نداده است بنابراین سه فصل باقی می ماند و درخواست 40 هزار میلیارد تومانی دولت هم طبیعتا باید به 30 هزار برسد که در این صورت تفاوت در 10 هزار میلیارد تومان است که با قانون مجلس اختلاف دارد و نهایتا بحث 30 هزار میلیارد می توانداز طرف دولت مطرح باشد نه 40 هزار میلیارد تومان.
وی گفت: در حین اینکه این قانون باید اجرا شود، براساس کمیته ای که تشکیل خواهد شد مجلس و دولت می توانند تعاملاتی در اجرای قانون داشته باشند. کارشناسان اقتصادی دو قوه باید براساس شفاف سازی های دولت در اجرای این قانون مشخص کنند که آیا جامعه تحمل افزایش درآمد دولت از این طریق را دارد یا خیر، اگر زمینه ای در مجلس برای اصلاح قانون وجود داشت آنگاه اصلاح مختصری را شاهد باشیم. بنابراین ما منتظر توضیحات بعدی دولت خواهیم ماند و تاکید این است که همچنان قانون مصوب اجرا شود.
خبرگزاری مهر
۱۶ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.