English
سه شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۸:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حمایت کامل دولت از تولیدکنندگان داخلی

حمایت کامل دولت از تولیدکنندگان داخلی
رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی‏های دقیق و مناسب صورت گرفته در خصوص تنظیم بازار در نوروز سال 89 گفت: خوشبختانه در خصوص تنظیم بازار اتفاق بزرگی رخ داد. اتفاقی که باعث شد قیمت کالاها نسبت به پنج سال گذشته، از یک کاهش چشمگیری برخوردار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، دکتر محمود احمدی نژاد که پیش از ظهر امروز در مراسم تقدیر از فعالان تنظیم بازار در نوروز 89 سخن می‏گفت، با بیان این مطلب اظهار داشت: اتفاق میمونی که در این حرکت عظیم رخ داد و آن، همراهی و همراهی بخش‏های مختلف از جمله تولید و توزیع بود.
وی با اشاره به اهمیت تولیددر کشور گفت: یک ملت بدون تولیدت داخلی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. اگر امروز خدماتی شکل می‏گیرد، همگی بر پایه تولید است. هر برنامه‏ای که در کشور تنظیم می‏شود، باید به گونه‏ای باشد که باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای تولید کننده شود، باید فضا را به گونه‏ای رقم بزنیم که آینده تولید روشن باشد.
رییس جمهور با بیان این که در ایران ظرفیت‏های عظیمی برای تولید وجود دارد، گفت: ظرفیت‏های فراوانی نیز برای صادرات کالا وجود دارد که باید از تمامی این ظرفیت‏ها استفاده کرد، پس باید تولید را به قدری بالا ببریم تا علاوه بر تامین نیاز داخل در بازارهای خارجی نیز حضور فعال پیدا کرد تا از این طریق، درآمدهای غیر نفتی را افزایش دهیم.
دکتر احمدی نژاد پایه دوم تنظیم بازار در نوروز را توزیع مناسب خواند و گفت: اگر گسترده ترین تولیدات در کشور صورت گیرد اما شبکه توزیع مناسبی وجود نداشته باشد تا این تولیدات به دست مصرف کننده برسد، قطعا باید بدانیم که آن تولید ضایع خواهد شد.
رییس جمهور تصریح کرد: توزیع در سراسر کشور باید به طور هماهنگ و منظم باشد تا بتوان نوسانات موجود در قیمت‏ها را کنترل کرد.
وی با اشاره به عملکرد مناسب وزارت بازرگانی و سایر نهادهای مربوطه در خصوص تنظیم بازار در سال جدید گفت: در بهار 89، اتفاق مهمی رخ داد و آن، برقراری ارتباط مناسب بین تولید و توزیع بود. این قشر زحمتکش با تمام توان خود تلاش کرده‏اند تا بازار به طور مناسبی از نظر قیمت تنظیم شود که در این راستا، کشاورزان و اصناف نقش بسزایی را ایفا کردند.
دکتر احمدی نژاد مردم را عامل سوم تنظیم مناسب بازار خواند و گفت: اگر تولید و توزیع مناسبی باشد ولی هماهنگی با مردم وجود نداشته باشد، باز با مشکل روبرو خواهیم شد. ملت ایران در نوروز 89 با اعتمادی که به تولید و توزیع کنندگان نشان دادند، باعث شدند تا ما شاهد تنظیم بازار مناسبی در این ایام باشیم.
وی ادامه داد: در بخش توزیع خوشبختانه اتفاقات ارزشمندی رخ داد، شورا و مجامع صنفی به خوبی توانستند فعالیت‏های خود را اجرایی کنند، اما می‏دانیم که مسیر توزیع یک مسیر هموار نیست؛ چرا که بیش از آن اندازه‏ای که برای توزیع باید هزینه شود، هزینه می‏شود. این که شبکه بزرگ توزیع در کشور راه اندازی شود، ایده خوبی است که دولت هم کاملا از این ایده حمایت می‏کند.
رییس جمهور تصریح کرد: اگر این شبکه بزرگ توزیع نظم پیدا کند، خیال مردم هم راحت خواهد شد، چرا که می‏دانند در تمامی شهرها و استان‏ها قیمت کالاها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.
رییس جمهور عامل چهارم تنظیم بازار در نوروز را دولت دانست و گفت: دولت به عنوان خادم همه مردم تلاش کرد تا دست‏ها را به دست هم دهد و موانع را بردارد تا خود مردم تمامی کارها را انجام دهند، اما به لحاظ قانونی وظیفه‏ای که بر عهده دولت گذاشته شده قانون کنترل بازار وظیفه دولت است که امسال خوشبختانه کار خوبی رخ داد، به طوری که هم تولید و هم توزیع و هم شورای اصناف، مجامع امور صنفی و تشکل‏های تولیدی همراهی زیبایی با یکدیگر داشتند و دولت هم در کناری تمامی این تشکل‏ها حضور داشت که خوشبختانه نظارت خوبی هم بر تنظیم بازار صورت گرفت.
وی در ادامه سخنان خود گفت: البته افرادی هستند که خارج از مسیر حرکت می‏کنند که این افراد کمتر از یک درصد مردم جامعه را تشکیل می‏دهند.
رییس جمهور با بیان این که بهار خوبی را آغاز کردیم، گفت: باید تلاش شود تا این هماهنگی که در نوروز دیدیم ادامه پیدا کند، چرا که این امر آغاز راه است باید در طول سال این تنظیم بازار وجود داشته باشد تا مردم از ثبات بازار اطمینان داشته باشند و از سوی دیگر نه بازاری و نه مردم دغدغه‏ای در خصوص افزایش یا کاهش قیمت‏ها داشته باشند.
دکتر احمدی نژاد افزود: تنظیم بازار طی سال باعث خواهد شد تا مردم بتوانند برای آینده خود حساب باز کنند برای فردای خود برنامه ریزی کنند که این امر، زمینه شکوفایی اقتصاد را نیز فراهم خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت‏های موجود در کشور گفت: یک ملت نمی‏تواند با دیگران قطع رابطه کند. یکی از این نوع ارتباطات در اقتصاد است، یعنی هم صادرات لازم است و هم واردات، اما باور ما این است که ایران اسلامی از ظرفیت‏های چشمگیری برخوردار است که می‏تواند قریب به اتفاق نیازهای خود را تامین کند.
رییس جمهور با بیان این که شعار «ایرانیان کالای ایرانی مصرف کنند»، فقط یک شعار اقتصادی نیست، گفت: این شعار، شعار فرهنگی و سیاسی است یک شعار عزت آفرین است. باید با برنامه ریزی‏های دقیق و مناسب فضایی را به وجود آورد تا هزینه تولید در کشور کاهش پیدا کند، چرا که حمایت از تولید کننده از مهمترین وظایف است.
دکتر احمدی نژاد افزود: دولت از تولید کنندگان پشتیبانی خواهد کرد تا هزینه‏های تولید کاهش پیدا کند. البته در این راستا آموزش نیز لازم است، باید دست‏ها را به دست هم داد تا فعالیت‏های تولیدی در کشور گسترش پیدا کند، تا محصولات ایرانی بتواند با محصولات خارجی رقابت کند.
وی خطاب به دست اندرکاران گفت: بنده از شما می‏خواهم تا از جوانان تحصیل کرده در این امور استفاده کنید.
رییس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به این که حجم واردات امروز زیاد است، گفت: نزدیک به 80 درصد این واردات کالاهای سرمایه‏ای است و کمتر از 20 درصد کالاهای مصرفی است که این هم برای بازار ما زیاد است، چرا که در حال حاضر برخی از صنوف با مشکل مواجه هستند.
دکتر احمدی نژاد خطاب به ملت ایران گفت: خود مردم باید توجه داشته باشند که اگر جنس ایرانی را ولو به قیمت کمی بالاتر از مشابه خارجی خود بخرند بهتر است. اینها باعث افزایش تولید در کشور خواهد شد و از سوی دیگر، باعث ایجاد اشتغال برای جوانانمان خواهد شد.
رییس جمهور در ادامه سخنان خود به قانون هدفمند کردن یارانه‏ها اشاره کرد و گفت: در طرح هدفمند کردن یارانه‏ها اگر نمایندگان پشیتبانی کامل از دولت کنند تا این طرح اجرا شود، ما شاهد صرفه جویی 20 درصدی در بخش انرژی در سال اول خواهیم بود. اگر همین سطح رفاه، سفرها، رفت و آمدها، خورد و خوراک‏ها، پوشاک و آموزش حفظ شود، باز ما شاهد کاهش 20 درصدی خواهیم بود، کاهشی که بیشتر از کل بودجه بودجه عمرانی کشور در سال 88 است.
دکتر احمدی نژاد ادامه داد: بنده امیدوارم با همکاری نمایندگان مجلس، موانعی که بر سر اجرای این قانون وجود دارد برطرف شود تا دولت بتواند این قانون را به خوبی اجرا کند.
وی افزود: تنظیم بازار در نوروز نشان داد که مردم ما قابلیت گرفتن تصمیمات و کارهای بزرگ را دارند که از این باب باید خدای بزرگ را شاکر بود.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز با چند تصمیم بزرگ ایران به جرگه کشورهای بزرگ جهان خواهد پیوست، چرا که هم ظرفیت و هم توان این کار در کشور وجود دارد.
دکتر احمدی نژاد در ادامه به انتقاد برخی افراد مبنی بر وابسته بودن اقتصاد کشور به نفت اشاره کرد و گفت: بنده نمی‌دانم چرا وقتی بحث نفت به میان می‏آید، برخی‏ها بداخلاقی می‏کنند. این لطف خداوند به ملت ایران است.
وی تصریح کرد: مشکلات اقتصاد ما مربوط به نفت نیست، مهم آن است که ما از این نعمت الهی به درستی و با برنامه استفاده کنیم. اگر درست مصرف شود، این نعمت الهی در خدمت مردم خواهد بود.
رییس جمهور تاکید کرد: ایران اسلامی به لطف خدا فرصت و ظرفیت برای رسیدن به بالاترین نقطه‏ها را دارد. این ثروت مادی است که باید ثروت معنوی را در کنار آن افزایش دهیم تا بتوانیم در بخش‏های مختلف همچون سلول‏های بنیادین و انرژی هسته‏ای به پیشرفت‏های چشمگیری دست پیدا کنیم. ما باید این کار را انجام دهیم تا بار دیگر بگوییم ما می‏توانیم.
دکتر احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از کسانی که در بخش تنظیم بازار در نوروز فعالیت کردند، گفت: جهان دید که نوروز 89 بسیار پرشور و نشاط و با صفا تر از سال‏های گذشته برای ملت ایران بود. ملت ایران در نوروز 89 سرشار از امید و نشاط و طراوت و مهرورزی بودند، همه کسانی که رفتار ملت ایران را در نوروز دیدند بر این نکته اذعان دارند که نوروز روز به هم پیوستگي، امید و نشاط در بین ملت ایران است.
وی ادامه داد: در نوروز همه مردم زندگی خود را نو کردند که البته این از خاصیت‏های نوروز است. یکی از رموز نوروز این است که همه دلتنگی‏ها، زشتی‏ها، کندی‏ها و بد دلی‏ها از ذهن و دل یک ملت پاک می‏شود و جای او را عشق و محبت می‏گیرد که این امر از الطاف الهی است.
رییس جمهور با اشاره به پیروزی‏های بزرگ ملت ایران در سال گذشته گفت: سال گذشته، سالی سرشار از پیروزی‏های بزرگ برای ملت ایران بود و انتظار هم همین بود که مردم ما بهار 89 را با یک فضای بهتر و صمیمی تر در کشور آغاز کنند.

خبرگزاری موج
۱۷ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.