English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۳۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

احداث خطوط جدید برای توسعه روابط برقی ایران با کشورهای همسایه

احداث خطوط جدید برای توسعه روابط برقی ایران با کشورهای همسایه
ایران در زمان حاضر با احداث خطوط 230 و 400 کیلوولت، مشغول توسعه ارتباط های برون مرزی با کشورهای عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان است.

مشاور مدیر عامل و رییس گروه ارتباطات الکتریکی با همسایگان شرکت توانیر گفت: ایران در حال احداث خطوط جدید برای توسعه روابط برقی با کشورهای همسایه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "وحید گوهری" در نشست مدیران ارشد آب و برق ایران و کویت، با اشاره به ظرفیت 55 هزار مگاواتی شبکه برق ایران و پیک بار 37 هزار و 500 مگاواتی تابستان سال گذشته، افزود: ایران هم اکنون با تمامی کشورهایی که دارای مرز خاکی با آنها است، ارتباط برقی دارد.
مشاور مدیر عامل توانیر اظهار داشت: در زمان حاضر دو خط 400 کیلوولت و دو خط 132 کیلوولت برق شهر بصره و بخشی از بغداد را تامین می کند و میزان صادرات برق به عراق به حدود 800 مگاوات رسیده است.
وی بااشاره به اینکه دو خط ارتباطی با کشور ترکیه با ظرفیت انتقال 250 مگاوات و دو خط 230 کیلوولت به کشور ارمنستان و ترکمنستان برقرار است، افزود: ایران ضمن تبادل برق با جمهوری آذربایجان، با شبکه های برق ارمنستان و ترکمنستان نیز پارالل بوده و تامین برق بخشی از شهر هرات در افغانستان و همچنین صادرات 50 مگاوات برق به پاکستان در حال انجام است.
وی ادامه داد: ایران در زمان حاضر با احداث خطوط 230 و 400 کیلوولت، مشغول توسعه ارتباط های برون مرزی با کشورهای عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان است.
گوهری در خصوص تامین برق کشورهای جنوبی همچون امارات و قطر گفت: برای تامین یکهزار و 400 مگاوات برق امارات به وسیله کابل زیردریایی، توافق هایی انجام شده و مطالعات مشابهی نیز با قطر آغاز شده است که به محض بررسی های لازم و نهایی شدن، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو نیز در این نشست درخصوص همکاری دو دولت ایران و کویت در بخش های مختلف برق و آب، گفت: با توجه به یادداشت تفاهمی که بین دو دولت ایران و کویت در سال 2009 منعقد شده است، آماده همکاری با کویت در زمینه های صنعت آب و برق هستیم.
مهندس "علیرضا دایمی" درخصوص آموزش تخصصی پرسنل وزارت برق و آب کویت در ایران گفت: همه ساله متخصصان زیادی از کشورهای مختلف منطقه در ایران به فراگیری آموزش های تخصصی در زمینه های مختلف صنعت آب و برق می پردازند و ایران این آمادگی را دارد تا بتواند کارشناسان کویتی را نیز در زمینه آموزش تخصصی صنعت آب و برق یاری دهد. 
وی با دعوت از معاون قائم مقام وزیر برق و آب کشور کویت به منظور بازدید از توانایی ها و امکانات گسترده ای که درخصوص ایستگاه های پمپاژ و احداث سد در جنوب کشور و اطراف تهران وجود دارد، اظهار داشت: در هفته نخست سال جدید، یکی از بزرگترین سدهای بتنی قوسی جهان با ارتفاع 237 متر در جنوب ایران آبگیری شد و آشنایی با این طرح ها و ایستگاه های پمپاژ و سدهای عظیم برای کارشناسان آب کویت می تواند بسیار سودمند باشد.
دایمی افزود: مرکز منطقه ای یونسکو نیز در ایران است و یونسکو دو مرکز بین المللی دیگر شامل مرکز مدیریت آب شهری و مرکز قنات و آب های زیرزمینی و سازه های آبی در ایران تاسیس کرده است.
وی با بیان اینکه یونسکو در ایران 16 کمیته فنی فعال دارد و کشور کویت نیز عضو مرکز مدیریت آب شهری است، از این کشور دعوت کرد تا در اجلاس شورای حکام آب که در ماه آینده در ایران تشکیل می شود، شرکت کند.
دائمی درخصوص فروش آب به کویت گفت: شرکت های بین المللی زیادی متقاضی انتقال آب به کویت هستند که بعد از نهایی شدن قیمت آب و مطالعات جامع در این زمینه در صورت توافق این کار انجام خواهد شد.
وی با اشاره به آب مطلوب رودخانه کرخه، دز و کارون افزود: در صورت توافق دو کشور از خطوط لوله سراسری 200 کیلومتری احداثی در جنوب کشور، با مطالعه و مشاوره دقیق از محلی که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد، می توان این پروژه را به انجام رساند.
معاون قائم مقام وزارت برق وآب کویت نیز در در این نشست به دو موضوع مهم آب و برق اشاره کرد و افزود: موضوع همکاری ایران با کویت در زمینه آب از سال 2001 آغاز شده و تاکنون به حال تعلیق درآمده است و امیدواریم با بررسی موانع بتوانیم مشکلات موجود را حل و فصل کرده و به نتیجه مطلوب برسیم.
دکتر "مشعان محمد العتیبی" با تاکید بر لزوم توسعه روابط کویت با ایران، ابراز امیدواری کرد: افزون بر مسایل مرتبط با آب و برق، جمهوری اسلامی بتواند در زمینه آموزش متخصصان کویتی در بخش آب و برق نیز این کشور را یاری کند.
العتیبی همچنین ابراز امیدواری کرد: مسئله فروش آب به کویت یک مسئله تجاری قلمداد شود.
قائم مقام وزیر برق و آب کویت سپس اظهار داشت: کویت در پنج سال آینده پروژه های مسکونی زیادی در دست اجرا دارد که منجر به درخواست برق اضافی خواهد شد و پیش بینی می شود مصرف برق این کشور از 10 هزار مگاوات کنونی به 22 هزار مگاوات تا سال 2020 برسد.
وی در پایان گفت: تاسیس شهر الحریر در کویت باعث خواهد شد تا نیاز به واردات برق به صورت جدی پیگیری شود.

سایت خبری وزارت نیرو
۱۷ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.