English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

خبر قطع رابطه اقتصادی ایران با چین را کاملاً تکذیب می‏کنم

خبر قطع رابطه اقتصادی ایران با چین را کاملاً تکذیب می‏کنم
رئیس اتاق مشترک ایران و چین در برنامه بازار خبر رادیو تجارت حضور پیدا کرد و درباره وضعیت اقتصادی ایران و چین توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی رادیوتجارت، عسگر اولادی در مورد خبر منتشرشده در بعضی جراید مبنی بر قطع خرید نفت ایران توسط چین گفت: این خبر تحریف شده است طی مصاحبه‏ای که آقای دانشمند عضو هیأت رئیسه اتاق ایران انجام داد اعلام نمود که در صورت عدم خرید نفت ایران توسط چین، ما نیز از خرید کالاهای چین خودداری خواهیم کرد.
وی ادامه داد: این یک رابطه اقتصادی منطقی است که هر کشوری که از ما نفت نخرد، ما نیز رابطه اقتصادی برقرار نخواهیم کرد اما در مورد چین هیچ مشکل اقتصادی وجود ندارد.
وی توضیح داد : چین یکی از کشورهای در حال توسعه است که هر روز با سرعت بالا در حال حرکت تازه می‏باشد، از این رو نیاز به نفت بالا دارد که این نیاز را از ایران، روسیه، اندونزی، عربستان، افریقا، کنیا تهیه می‏کند.
وی در مورد علت کم شدن خرید نفت گفت: چین بر خلاف اروپا در ماه‏های سرد سال احتیاج کمتری به نفت دارد، از این رو در ماه‏های آوریل و می میزان خرید کلی خودرا 5 تا 6درصد کاهش داد که به طور قطع، در ماه‏های آینده و گرم سال این کسری با خرید اضافی جبران خواهد شد.
وی در مورد نقش فشار غرب بر رابطه اقتصادی چین با ایران گفت: فشارهای مضاعف غرب بر چین بر سر قطع رابطه و تحریم ایران وجود دارد، اما تاکنون چین مقاومت نموده و نه تنها با ایران را قطع رابطه نکرده، بلکه این روابط رو به توسعه نیز می‏باشد.
عسگر اولادی: مبادلات نفتی بین دو کشور طی برنامه ریزی‏های 6 ماهه صورت می‏گیرد و هرگونه تصمیم مبنی بر مبادله یا قطع آن نیاز به فرصت چند ماهه دارد، چرا که برنامه ریزی حمل و نقل، اعتبارات اسنادی و بانکی، برداشت، کشتی در مدت زمان مشخص انجام می‏شود.
عسگراولادی در مورد سرمایه گذاری چینی‏ها در ایران گفت: علیرغم فشار غرب بر چین، ما در ابعاد مختلف سرمایه گذاری مشترک داریم که می‏توان به راه آهن، بندرسازی، جاده آزاده راه شمال، پایگاه‏های نفتی، ساخت اسکله اشاره کرد و همچین چین در 4 پایگاه نفتی ایران در سال 2010 حدود 20 میلیارد دلار سرمایه‏گذاری کرده است.
وی در مورد برنامه‏های سال جاری اتاق ایران و چین گفت: ما 3 برنامه مهم در پیش رو داریم، در نمایشگاه اکسپو 2010 که از تاریخ 20 اردیبهشت تا 6 ماه برگزار می‏شود و ما فضایی بالغ بر 2100 متر مربع توسط وزارت بازرگانی و سازمان توسعه تجارت به خود اختصاص دادیم، هیأت های بزرگی را از شهرستان‏های مختلف جهت سرمایه گذاری، بازاریابی، خرید و فروش به چین اعزام خواهیم کرد.
در نمایشگاه شیامن در تیرماه هیأت بزرگ تجاری ایران برای جذب سرمایه‏گذاری چین در ایران جهت تولید کالا در ایران اعزام خواهد شد و نمایشگاه دیگری به نام اورجه چی در استان مسلمان نشین سیم چیان در شهریور ماه پیش رو داریم که در فضایی به مساحت حدود 400 متر شرکت خواهیم کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: که هیچ گونه خدشه‏ای بر روابط ایران و چین به وجود نیامده و ماهفته آینده برای مذاکرات بیشتر به چین خواهیم رفت و در اردیبهشت و خرداد میزبان چندین هیأت تجاری چینی خواهیم بود.

روابط عمومی رادیوتجارت
۱۸ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.