English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اقدامات ارزشمند اصلاح الگوی مصرف در مواد و انرژی پالایشگاه جم

اقدامات ارزشمند اصلاح الگوی مصرف در مواد و انرژی پالایشگاه جم
مدیر عامل پالایشگاه جم از اقدامات ارزشمند اصلاح الگوی مصرف مواد و انرژی در این پالایشگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالرسول رزاقی بعد از ظهر امروز در تشریح فعالیت‌های شرکت پالایشگاه فجر جم در زمینه اصلاح الگوی مصرف در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی در زمینه اصلاح الگوی مصرف در پالایشگاه جم صورت گرفت که به لحاظ ریالی نیز صرفه‌جویی قابل توجهی نیز به دنبال داشته است.
وی افزود: تعویض حلال واحدهای شیرین‌سازی در این پالایشگاه به‌منظورکاهش مصرف انرژی و خوردگی و همچنین کاهش هزینه‌های عملیاتی انجام شد و صرفه‌جویی بخار مصرفی معادل تولید یک بویلر به ظرفیت 45 تن در ساعت را در پی داشت که همین امر، 20 میلیارد ریال در سال صرفه‌جویی را در پی داشت.
مدیر عامل پالایشگاه جم خاطرنشان کرد: نوسازی و بازسازی واحد تصفیه پساب صنعتی نیز به‌منظور کاهش مصرف آب و کاهش آلودگی زیست محیطی انجام شد که بازیافت بالغ بر 200 هزار متر مکعب آب در سال را موجب شد.
رزاقی تصریح کرد: انجام پروژه انتقال فاضلاب پالایشگاه و شهرک مسکونی به‌منظور تامین آب فضای سبز و کاهش مصرف آب نیز صرفه‌جویی 400 هزار متر مکعب آب در سال را به دست آورد.
وی همچنین از بازیافت بیش از 50 تن پروپان در روز خبر داد و گفت: با این کار بیش از 91 میلیارد ریال صرفه‌جویی ریالی انجام شده است.
مدیر عامل پالایشگاه جم یادآور شد: استفاده از دستگاه‌های کنترل دور در مبدل‌های هوایی واحد شیرین‌سازی گاز نیز صرفه‌جویی کمی و کیفی بالغ بر 300 میلیون ریال در سال را در پی داشته است.
رزاقی ادامه داد: استفاده از منابع تغذیه سوئیچینگ کم‌مصرف به جای منابع تغذیه قدیمی، جداسازی آب شستشوی واحدها در تعمیرات اساسی و بازیافت بیش از 80 هزار بشکه مایعات گازی در سال حاصل از جداسازی آب‌های آلوده به ضایعات نفتی نیز از دیگر اقدامات ارزشمند در زمینه اصلاح الگوی مصرف در این پالایشگاه است که سال گذشته انجام شده است.
وی افزود: استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های پر مصرف در اتاق کنترل پالایش، جایگزین کردن دوچرخه به جای خودروهای بنزین‌سوز در سطح پالایشگاه، جایگزین کردن کامیونت‌های دیزلی به جای خودروهای بنزین‌سوز و توسعه فضای سبز با استفاده از درختان مقاوم به خشکی نیز از دیگر اقدامات این پالایشگاه در سال گذشته در زمینه اصلاح الگوی مصرف است.
رزاقی همچنین گفت: در سال جاری نیز برنامه‌های مهمی در این راستا انجام می‌شود و سعی داریم با تلاش و همت مضاعف در زمینه اصلاح الگوی مصرف حرکت کنیم.
وی در ارتباط با پروژه‌های در دست اجرای این شرکت در زمینه اصلاح الگوی مصرف در سال جاری اظهار داشت: اجرای پروژه تدوین استاندارد و بهینه‌سازی مصرف انرژی در پالایشگاه با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، طراحی، خرید و نصب و راه‌اندازی پروژه Material Balance پالایشگاه به‌منظور مدیریت مصرف انرژی، بررسی و افزایش تناژ بخار تولیدی بویلرهای پنج‌گانه فاز یک از 20 تن در ساعت به مقدار طراحی 45 تن در ساعت و طراحی، خرید و اجرای سیستم تصفیه آب حاصل از پساب‌های بهداشتی یه منظور بازیافت و مصارف آب سرویس و آبیاری فضای سبز از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که در سال جاری در راستای اجرای اصلاح الگوی مصرف انجام می‌شوند.

خبرگزاری فارس
۲۱ فروردین ۱۳۸۹ ۱۹:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.