English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تقاضای همسایگان از ایران برای باروری ابرها/ تصویب بودجه 2 میلیارد تومانی

تقاضای همسایگان از ایران برای باروری ابرها/ تصویب بودجه 2 میلیارد تومانی
رئیس موسسه تحقیقات آب ایران با اشاره به در نظر گرفتن بودجه 2 میلیارد تومانی باروری ابرها در سال 89 گفت: تعدادی از کشورهای همسایه متقاضی استفاده از تکنولوژی باروری ابرها توسط ایران هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر محمد ریاحی گفت: در بودجه سال 89 کل کشور 2 میلیارد دلار اعتبار برای طرح باروری ابرها لحاظ شده است که بر این اساس، به نظر می رسد بودجه برای اجرای طرحهای مرتبط با باروری ابرها بسیار اندک باشد.

رئیس موسسه تحقیقات آب ایران افزود: بودجه باروری ابرها در سال 88 نیز به همین میزان بود که برای سال 89 نیز به همین میزان بودجه در نظر گرفته شده است، درحالیکه واقعیت این است که به خاطر محدودیتهای منابع مالی امکان توسعه فعالیت وجود ندارد.
وی تصریح کرد: حتی برخی کشورهای همسایه موضوع مشارکت ایران در اجرای طرح باروری ابرها در کشورشان را مطرح کرده اند، اما به دلیل کمبود تعداد هواپیماها امکان پاسخگویی به این درخواستها وجود ندارد، این درحالی است که در میان کشورهای منطقه تنها ایران و سوریه تکنولوژی استفاده از طرح باروری ابرها را در اختیار دارند.
ریاحی گفت: در حال حاضر کشور با دارا بودن 2 فروند هواپیما در مناطق مرکزی و استانهای یزد، قم، اصفهان، فارس، یزد، کرمان و گیلان عملیات باروری ابرها را انجام می دهد، این درحالی است که امسال استان اردبیل نیز به این فهرست اضافه شده و استانهای چهارمحال بختیاری، تهران و زنجان نیز در برنامه های آتی اجرای این طرح قرار دارند.
رئیس موسسه تحقیقات آب افزود: در سال 88 در مجموع سورت پرواز صورت گرفته که معادل 85 ساعت پرواز است. براساس این سورت های پروازی، 11 هزار گلوله پیروپاترون یدور نقره شلیک شده است.
وی تصریح کرد: در سال آبی گذشته، براثر اجرای طرح باروری ابرها، به طور متوسط 20 درصد افزایش بارندگی در کشور را شاهد بوده ایم که براساس آن، 5.5 میلیارد مترمکعب آب اضافی استحصال شده است.
به گفته ریاحی برای اجرای موفق طرح باروری ابرها باید درجه حرارت ابر از منهای 6 درجه سانتیگراد کمتر باشد، بر این اساس به دلیل زمستان گرمی که در سال 88 شاهد بودیم، شرایط مناسب ابرناکی و درجه حرارت مناسب برای ابر را در اختیار نداشته ایم، بنابراین در سال آبی فعلی، در برخی مناطق مرکزی امکان اجرای این طرح به دلیل نبود درجه حرارت مناسب به خوبی وجود نداشت.
رئیس موسسه تحقیقات آب خاطرنشان کرد: البته استانهای گیلان و مازندران شرایط مطلوبی را به لحاظ ابرناکی در اختیار داشتند.
خبرگزاری مهر
۲۲ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.