English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

واردات و صادرات محصولات استراتژیک با تاکید بر حفظ منابع آبی تنظیم شود

واردات و صادرات محصولات استراتژیک با تاکید بر حفظ منابع آبی تنظیم شود
یک متخصص اقتصاد کشاورزی تاکید کرد: واردات و صادرات محصولات استراتژیک باید بر اساس الگوی تجارت خارجی کشاورزی و با تاکید بر حفظ منابع آبی تنظیم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا دکتر غلامرضا سلطانی با تاکید بر لزوم توجه به به الگوی تجارت خارجی در بخش کشاورزی، اظهار کرد: در زمینه الگوی مصرف آب کشاورزی اگر قرار باشد تعدادی از محصولات به نام محصولات اساسی و استراتژیک معرفی شوند، باید توجه شود بسیاری از اآن‌ها آب زیادی مصرف می‌کنند و ارزش اقتصادی بالایی ندارند. بنابراین نمی‌توان با وضعیت فعلی همه محصولات را وارد یا صادر کرد.
وی تاکید کرد: باید توجه شود، محصولاتی که به آب زیادی نیازمندند و ارزش کمی دارند وارد شوند و محصولاتی تولید و صادر شوند که ارزش افزوده بالایی تولید و اشتغال بیشتری ایجاد و درآمد بالایی را تامین می‌کنند و بنابراین از طریق صادر کردن آن‌ها محصولاتی که آب بر هستند را وارد کنیم. این‌ همان الگوی تجارت خارجی محصولات کشاورزی است و باید به نحوی که از آب موجود بهتر استفاده کنیم تغییر کند. از این رو شرایط کنونی ایجاب می‌کند بخشی از محصولات وارد شوند.
سلطانی با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی به دلیل حیاتی بودن، باید خردمندانه استفاده شوند، در عین حال افزود: بدون شک اگر برخی از محصولات وارد شوند، کشاورزان صدمه می‌بینند، اما از آن طرف منابع آبی دچار زیان می‌شوند و فشار بر منابع آب افزوده و در نهایت سفره‌های آب زیرزمینی خشک می‌شود.
وی با بیان اینکه در برخی مناطقی که نباید، برنج و چغندر تولید می‌شود، گفت: حفظ منابع آبی بیش از هر چیز اهمیت دارد. اگر منابع آب زیرزمینی حفاظت شوند، در آینده به سود ما هستند.
این متخصص اقتصاد کشاورزی همچنین تصریح کرد: نباید مساله خشکسالی با بارندگی فراموش شود، چرا که وقتی سفره‌های آب زیرزمینی خشک شوند، غیر قابل تجدید و احیا شدن هستند.
ایسنا
۲۴ فروردین ۱۳۸۹ ۱۲:۱۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.