English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سناریوهای پیش روی دولت در تغییر قیمت حامل‌های انرژی

سناریوهای پیش روی دولت در تغییر قیمت حامل‌های انرژی
با بحثهای مطرح بین مجلس و دولت برای افزایش درآمد آزادسازی یارانه‌ها از طریق تغییر قیمت حاملهای انرژی، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس، سناریوهای پیش روی دولت را پیش‌بینی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس موید حسینی صدر با پیش‌بینی قیمت حامل‌های انرژی با سناریورهای پیش روی دولت برای هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: اگر دولت بخواهد از محل آزادسازی یارانه‌ها 30هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد در اینصورت قیمت حامل‌های انرژی به شرح زیر تغییر می‌کند: بنزین سهمیه ای 400 تومان، بنزین آزاد وارداتی 600 تومان، گازوئیل 165 تومان برای یک لیتر، گاز طبیعی 80 تومان هر متر مکعب و برق 45 تومان برای هرمگاوات.
وی گفت: قیمت فعلی این حاملها به ترتیب 100، 400، 16، 14 و 15 تومان است و سایر سوخت‌ها مثل نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع هم بطور میانگین برای هر لیتر 100 تومان اضافه می‌شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بیشتر بنزین مصرفی توسط طبقات مرفه جامعه و گازوئیل و گاز طبیعی مصرفی توسط دهک‌های پایین جامعه و کارخانه‌ها است بنابراین دولت می‌تواند با آزادسازی یک باره قیمت بنزین و افزایش کمتر قیمت دیگر حامل‌های انرژی حمایت بیشتری از تولیدکنندگان و طبقات پایین جامعه داشته باشد و در این سناریو قیمتها به شرح زیر خواهد بود:
بنزین سهمیه ای 600 ، گازوئیل 120، برق 35، گاز طبیعی 60 تومان و قیمت نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع هم به طور متوسط 80 تومان در هر لیتر و مترمکعب افزایش خواهد یافت.
حسینی در مورد نحوه محاسبه این مدل گفت: 21 میلیون لیتر بنزین وارداتی روزانه در محاسبه وارد نمی‌شود زیرا هیچگونه درآمدزایی ندارد که بسیاری به اشتباه بنزین وارداتی را هم محاسبه می‌کنند بنابراین با لحاظ کردن میزان درآمد مورد انتظار از 16 میلیارد لیتر بنزین تولیدی سالانه در کشور قیمت هر لیتر بنزین محاسبه می‌شود و در مورد سایر حامل‌های انرژی هم روش به همین روال است.
وی افزود: دولت در مجموع در تغییر قیمت حامل‌های انرژی آزادی عمل دارد اما با توجه به کاربرد و میزان دخالت‌های هر کدام از حامل‌های انرژی در زندگی، قیمتهای بالا با اجرای هدفمندی یارانه‌ها متصور است.
این عضو کمیسیون انرژی همچنین با سناریوی درآمد 20 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرد: قیمت بنزین 300، گازوئیل 100، گاز طبیعی50 و برق 40-35 تومان و میانگین افزایش قیمت نفت سفید، نفت کوره و گاز مایع به طور متوسط 80 تومان باشد.
حسینی افزود: به ازای هر 100 تومان افزایش قیمت بنزین حدود 2 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد حاصل می‌شود.

خبرگزاری فارس
۲۵ فروردین ۱۳۸۹ ۱۵:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.