English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق اوج گرفته است

صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق اوج گرفته است
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان کرمانشاه از صدور چشمگیر خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق از این استان در سال گذشته با رشد 109 درصدی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا داریوش پناهی افزود: در حالی که در سال های قبل و بخصوص در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی از استان به کشور عراق، چندان فعالیت برجسته ای نمی شد اما در سال گذشته و توسط دو شرکت معتبر استان که دارای رتبه کشوری نیز می باشند حجم صادرات این حوزه به 197 میلیون دلار رسید که نویدبخش روزهای درخشان تری برای استان دارد.
وی گفت: در سال 88 و به طور کلی از بازارچه ها و مرزهای استان کرمانشاه دو میلیارد و 128 میلیون دلار انواع کالا و خدمات به کشور عراق صادر شده است که نسبت به سال 87 از 52 درصد رشد برخوردار بوده است و نکته حائز اهمیت این است که حدود 20 درصد از این حجم صادرات را تولیدات استان کرمانشاه به خود اختصاص داده است.
وی در خصوص ترکیب رقم کلی صادرات انجام شده از بازارچه ها، گمرکات و سایر مبادی مرزی استان به کشور عراق، گفت: 905 میلیون دلار از گمرکات استان، 197 میلیون دلار هم در حوزه خدمات فنی و مهندسی استان، و یک هزار و 25 میلیون دلار دیگر هم از گمرکات سراسر کشور توسط مبادی مرزی استان به عراق صادر شده است.
پناهی در خصوص رشد صادرات انجام شده طی سال 88 در حوزه های مختلف از مرزهای استان کرمانشاه، گفت: در زمینه کالاهای صنعتی 66 درصد و در بخش تولیدات کشاورزی 16 درصد رشد صادراتی داشته ایم اما به دلایل مختلف در زمینه کالاهای معدنی (سنگ، ماسه و..) از 64 درصد کاهش صادرات برخوردار بوده ایم.
وی البته بیشترین رشد در صادرات انجام شده از استان به کشور عراق را در حوزه صنایع دستی استان با 441 درصد عنوان کرد که عمدتا گیوه و گلیم سنتی بوده است.
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان کرمانشاه همچنین بیشترین نوع کالاهای صادر شده از مرزها، بازارچه ها و گمرکات استان را به ترتیب سیمان با 84 میلیون دلار،کیک و بیسکویت با 77 میلیون دلار، سیب درختی با 59 میلیون دلار، رب گوجه فرنگی با 45 میلیون دلار، فرآورده های لبنی با 26 میلیون دلار، ماهی پرورشی برای اولین بار با 24میلیون دلار، نان برنجی و شیرینی های سنتی و نخود هرکدام با 11 میلیون دلار عنوان کرد.
وی گفت: از این میزان صادرات انجام شده در زمینه خدمات فنی و مهندسی و صنایع دستی، 100 درصد صادرات از تولیدات و توانمندیهای موجود در استان کرمانشاه صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته استان کرمانشاه پس از استانهای بوشهر، هرمزگان، خوزستان، تهران و خراسان رضوی رتبه ششم صادرات به خارج از کشور را از آن خود کرده است، از رشد 28 درصدی صادرات انجام شده از بازارچه مرزی شوشمی پاوه طی همین مدت خبر داد.
وی در خصوص کشورهای هدف صادرات استان، گفت: عمده صادرات ما به 14 کشور دنیا از جمله عراق، امارات عربی متحده، عربستان، کویت، آلمان و پاکستان صورت گرفته است.
پناهی همچنین از پرداخت 89 میلیارد ریال جوائز صادراتی در سال 88 به 250 نفر از تجار و صادرکنندگان استان از سوی سازمان بازرگانی استان کرمانشاه خبر داد.
وی همچنین میزان ثبت سفارش کالا (اجازه ورود کالاهای خارجی از مرزهای استان به داخل کشور) در سال گذشته برای تجار استان و سایر استانهای کشور را رقمی به ارزش 796 میلیون دلار عنوان کرد.
وی افزود: البته این رقم در مقایسه با عملکرد ثبت سفارش های سازمان در سال قبل از آن از کاهش 53 درصدی برخوردار بوده است.
وی عمده کالاهای ثبت سفارش شده در سازمان بازرگانی استان را مواد اولیه مورد نیاز کارخانه جات، ماشین آلات تولیدی ، دام و طیور، برنج و.. عنوان کرد.
وی همچنین از صدور 693 فقره کارت بازرگانی در سال گذشته خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با سال 87 از رشد 12 درصدی برخوردار می باشد.
وی همچنین از امضای تفاهمنامه میان سازمان توسعه تجارت کشور، استانداری کرمانشاه و اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در خصوص ایجاد و توسعه زیرساختهای در بازارچه پرویزخان با تامین اعتبار 106 میلیارد ریال به عنوان دیگر دستاوردهای سازمان بازرگانی و معاونت متبوعش در سال 88 نام برد.
وی گفت: بر همین اساس برای توسعه و بسط بازارچه پروزخان 10 پروژه تعریف شده است که قرار است در دو سال به اتمام و بهره برداری برسد.
پناهی همچنین پیگیری دو مصوبه سفرهای هیئت دولت به استان در حوزه این سازمان که شامل ایجاد پایانه صادراتی قصرشیرین و نیز احداث نمایشگاه بین المللی کرمانشاه بود را از دیگر اقدامات سازمان بارزگانی در سال گذشته عنوان کرد.

ایرنا
۲۵ فروردین ۱۳۸۹ ۱۷:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.