English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مردم خرمشهر تا خرداد امسال از آب شرب مطمئن بهره‌مند می‌شوند

مردم خرمشهر تا خرداد امسال از آب شرب مطمئن بهره‌مند می‌شوند
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از تامین آب شرب مطمئن برای شهر خرمشهر تا خرداد و شهر آبادان تا مرداد امسال در صورت تامین اعتبار لازم خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا "محمدرضا الماسوندی" ، چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران در اهواز در حاشیه نشست استانی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: دولت پنج هزار میلیارد ریال به صورت اوراق مشارکت برای این طرح اختصاص داده که نیاز اعتباری این طرح به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی کشور، بیش از این میزان است.
وی افزود: وزارت نیرو در نظر دارد این طرح را امسال به اتمام رسانده و جمعیت ساکن در یک هزار و 200 روستا در استان خوزستان را از آب شرب مطمئن، با کیفیت و کافی بهره مند کند.
الماسوندی همچنین با اشاره به ذخایر آبی پشت سدهای کارون3، شهید عباسپور، مارون و دز اظهار داشت:‌ 99 درصد مخزن سد کارون3 و 95 درصد مخزن سد شهید عباسپور هم‌اینک پر شده و این ذخایر برای تولید انرژی برق آبی بسیار مناسب است تا نیاز موجود تامین شود.
وی منابع آبی و خاکی خوزستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این استان افزون بر سه میلیون هکتار خاک مستعد برای کشاورزی وجود دارد و یک میلیون و یکصد هزار هکتار اراضی برای توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی در نظر گرفته شده است.
الماسوندی یادآوری کرد: در برنامه های گذشته، عملیات توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی در سطح حدود 330 هزار هکتار از این اراضی انجام شده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت:‌ حدود 30 میلیارد متر مکعب از منابع آبی کشور در این استان تولید شده و جاری است و نسبت به مصرف کشور که حدود 97 میلیارد متر مکعب از منابع سطحی و زیر زمینی است، بیش از 30 درصد نیاز کشور در خوزستان تامین می شود.
وی در عین حال از آغاز طرح‌های مناسبی در زمینه سدها در استان خوزستان خبر داد و افزود:‌ امسال در نظر است سد گتوند با توان تنظیم حدود چهار میلیارد متر مکعب از منابع آبی سطحی این استان آبگیری شود، با آبگیری این سد، ذخیره آب سدهای خوزستان به بیش از 20 میلیارد متر مکعب می رسد.
الماسوندی خاطرنشان کرد:‌ ذخایر استان حدود 11 میلیارد متر مکعب است که با توجه به بارندگی مناسب امید است ذخیره خوبی داشته باشیم.
وی گفت:‌ در بخش کشاورزی نیز پیش بینی می شود عملیات احداث شبکه های آبیاری و زهکشی در سطح حدود 270 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان با اعتبارات مناسبی که وزارت نیرو اختصاص داده به مناقصه گذاشته شود.
الماسوندی اظهار داشت: اعتبارات سال گذشته خوزستان در بخش آب حدود دو هزار و 600 میلیارد ریال و آنچه که در لایحه مصوب شد حدود پنج هزار و 500 میلیارد ریال بوده که با کسر 27 درصد به چهار هزار میلیارد ریال رسیده، اما نیاز اعتباری برای طرح های پیش رو برای اجرا طبق برنامه پنجم توسعه بیش از این است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با کم عنوان کردن درصد سهم خوزستان در زمینه صنعت ، بر جهش مناسب در توسعه این بخش با توجه به منابع آبی مناسب تاکید کرد.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال همت مضاعف و کار مضاعف، بر ضرورت تامین برق به عنوان یکی از نیازهای ضروری معیشتی مردم استان خوزستان تاکید و اظهار امیدواری کرد که ظرفیت تولید برق دراین استان امسال به بیش از هفت هزار مگاوات برسد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: بارندگی متوسط کشور تا امروز در سال آبی 88 – 89، حدود 184 میلیمتر بوده که نسبت به متوسط دراز مدت حدود 10 درصد کاهش داریم.
وی تاکید کرد: امسال هم باید در بحث مدیریت مصرف و مصرف بهینه، آحاد مردم توجه خاص را داشته باشند.
الماسوندی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در ابتدای سال به ضرورت استمرار اصلاح الگوی مصرف، با توجه به محدودیت منابع آب در کشور خواستار ممانعت از اسراف در مصرف از سوی مردم شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مخازن سدها نسبت به سال قبل روند مناسبی داشته و حدود 22 میلیارد متر مکعب حجم این ذخایر است.
الماسوندی اظهار داشت: حدود 19 میلیارد متر مکعب جریان سطحی و ورودی است که با توجه به این که فصل کشاورزی به ویژه در مناطق گرمسیری شروع شده، تامین نیاز این بخش از مسایلی است که در این ماه ها درگیر آن هستیم.
وی 90 درصد مصرف منابع آبی را در بخش کشاورزی دانست و افزود: در این بخش نیاز به تجهیز، تسطیح اراضی، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی و اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت:‌ رویکرد وزارت نیرو به این سمت است و به همین منظور ردیف شبکه ها را از سال قبل از سدها جدا کردیم و امسال بناست حدود 600 هزار هکتار از اراضی و شبکه ها را به مناقصه بگذاریم.

ایرنا
۲۶ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.