English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۰۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: عامل اصلی حیات نظام سرمایه‌داری مبتنی بر انرژی ارزان است که اگر خللی در جریان انتقال انرژی ارزان به بلوک سرمایه‌داری ایجاد شود، بسرعت مضمحل می‌شوند.

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: عامل اصلی حیات نظام سرمایه‌داری مبتنی بر انرژی ارزان است که اگر خللی در جریان انتقال انرژی ارزان به بلوک سرمایه‌داری ایجاد شود، بسرعت مضمحل می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از تلاشگران صنعت برق کشور که در وزارت نیرو برگزار شد، اظهار داشت: امروز جامعه صنعت برق و آب از توانمندی بالا و ارزشمندی برخوردار است به طوری که خدمات ارایه شده از سوی این جامعه کم‌نظیر است.
وی با اشاره به دستاورد وزارت نیرو در اتمام کار برق‌رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار خاطرنشان کرد: امروز که ایجاد این شبکه عظیم به پایان رسیده است باید از آن بخوبی نگهداری کرد، زیرا کشور ما بسیار پهناور و شبکه برق آن نیز بسیار عظیم است.
رییس جمهوری با بیان اینکه "ایجاد شبکه برق در سراسر ایران به روز است"، تصریح کرد: در سال‌های اخیر کمترین میزان خاموشی و نوسانات برق را در کشور داشته‌ایم. از همه کسانی که برای رسیدن به این موفقیت تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم.
وی با تاکید بر اینکه در موضوع استفاده از انرژی در ابتدای راه هستیم، گفت: سرانه ظرفیت نصب شده مصرف در آسیا 200 وات است در حالی این سرانه در ایران به 800 وات می‌رسد. یعنی کشور ما چهار برابر آسیا مصرف انرژی دارد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: کشور ما چهار برابر کل جهان انرژی مصرف می‌کند. این مصرف زیاد در شرایطی است که انرژی مهم‌ترین موضوع اقتصادی دنیاست.
وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورها برای تسلط به ذخایر انرژی در دنیا جنگ‌های زیادی را به راه می‌اندازند، افزود: تسلط بر انرژی خاورمیانه دلیل جنگ در عراق و افغانستان، افزایش فروش سلاح به کشورهای منطقه و همچنین ناآرامی‌های خاورمیانه است.
احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه سرنوشت جنگ جهانی اول و دوم را انرژی خاورمیانه مشخص کرد، اظهار داشت: این انرژی به قدری اهمیت دارد که انگلیس از آن برای تثبیت پایه‌های استعمار خود استفاده کرد.
رییس دولت دهم با تاکید بر اینکه امروزه قیمت انرژی به صورت تحمیلی و سیاسی پایین می‌ماند، تصریح کرد: با وجود قیمت پایین انرژی، کشورهای غربی کالاهای خود را با قیمت واقعی به ما می‌فروشند. بنابراین می‌توان گفت انرژی مهمترین موضوع دنیاست که میزان مصرف آن نیز هر روز افزایش می‌یابد و باید با مدیریت، این مصرف را کنترل کرد.
وی با تاکید بر تلاش در راستای کاهش هدر رفتن انرژی افزود: از تمام سوختی که به نیروگاه می‌رود، فقط 30 درصد از انرژی برای مصرف استفاده می‌شود و 70 درصد آن هدر می‌رود. البته هدر رفتن 50 درصد سوخت طبیعی است اما از شما می‌خواهم مانع از هدر رفتن 20 درصد این انرژی شوید. در این صورت سرمایه عظیمی به دولت باز خواهد گشت.
رییس جمهوری با اشاره به کارایی بالای کشور در طراحی، ساخت قطعات و مدیریت شبکه برق ادامه داد: کشور ما نیازی به آوردن نیروی متخصص از کشورهای شرقی و غربی ندارد زیرا برای طراحی و ساخت پروژه‌ها توان بالایی داریم.
وی بر اهمیت استفاده از انرژی‌های جدید در کشور تاکید کرد و گفت: باید همه توان خود را برای استفاده از انرژی خورشیدی و بادی به کار گیریم تا با هزینه‌ای کمتر، انرژی را در اختیار مردم بگذاریم. به طور کلی باید نگاه کلان را نسبت به تامین انرژی کشور تغییر دهیم.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه باید انقلابی را در تولید، تامین و مصرف انرژی کشور ایجاد کنیم، اظهار داشت: اهمیت انرژی در جهان به اندازه‌ای است که دنیا برای تسلط بر آن می‌جنگد بنابراین مردم باید از اتلاف انرژی جلوگیری کنند.
وی با تشکر از اقدام‌های وزارت نیرو برای اجرای برنامه‌هایی در راستای کاهش مصرف طی چند سال اخیر اضافه کرد: تشویق مردم به استفاده از لامپ کم‌مصرف برنامه خوبی بود که منجر به کاهش 35 درصدی مصرف برق در ساعات اوج مصرف شد.
رییس جمهوری افزود: با توجه به اینکه می‌توان 30 درصد از انرژی مصرفی را کاهش داد باید همه توان مسئولان برای تحقق این امر را به کار گرفت.
وی با اشاره به موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: هدفمند کردن یارانه‌ها آغاز انقلابی در مصرف، فناوری و تولید است. باید شرایطی فراهم شود تا از آن در مصرف برق هم استفاده کرد.
رییس جمهوری با درخواست از مردم در باره مدیریت میزان مصرف خود تا زمان آغاز اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها ، افزود: کشوری با جمعیت و شرایط مشابه کشور ما در منطقه وجود دارد که میزان مصرف انرژی در آن، بسیار پایین است اما مبادلات خارجی آن، دو برابر ماست. بنابراین فقط با مدیریت مردم می‌توان به شرایط مطلوب رسید.
مجید نامجو، وزیر نیرو نیز در این مراسم با ارایه گزارشی از عملکرد وزارت نیرو در بخش برق خاطرنشان کرد: امروز شرکت‌های خصوصی مشارکت بالایی در بخش آب و برق دارند که این موضوع به ارایه خدمات آب و برق کمک بسیاری کرده است.
وی درباره دستاوردهای وزارت نیرو طی چند سال اخیر گفت: دستیابی به فناوری‌های پیشرفته، تامین آب و برق کل کشور، صادرات برق به کشورهای مختلف، کاهش مصرف برق و احداث و بهره‌برداری از سدها از دستاوردهای مهم وزارت نیرو طی چند سال اخیر بوده است.
محمود احمدی نژاد صبح امروز (پنجشنبه) با حضور در وزارت نیرو از تلاشگران صنعت برق کشور تجلیل کرد. پرویز فتاح، وزیر نیروی دولت نهم نیز یکی از حاضران این مراسم بود.

ایرنا
۲۶ فروردین ۱۳۸۹ ۱۷:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.