English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سرعت رشد در صنعت آب و برق بی نظیر است

سرعت رشد در صنعت آب و برق بی نظیر است
ایران تقاضاهای فراوانی را از کشورهای مختلف در زمینه همکاری در بخش احداث سد، شبکه و نیروگاه دریافت کرده است و وزارت نیرو باید با تشکیل کارگروهی به کمک صنعتگران آب و برق، وارد عرصه های جهانی این صنعت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو رییس جمهوری سرعت رشد در صنعت آب و برق ایران را بی نظیر خواند و گفت: 55 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در کشور از توان و تعهد متخصصان ایرانی نشان دارد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، دکتر "محمود احمدی نژاد" روز پنج شنبه (امروز) در همایش مدیران صنعت آب و برق کشور با بیان آنکه متخصصان داخلی از توانمندی بالا و ارزشمندی در زمینه طراحی، ساخت و نصب تجهیزات آب و برق برخوردار هستند، اظهار داشت: ملت بزرگوار ایران قدرشناس خدمتگزارانی است که در راه آبادانی کشور تلاش می کنند.
وی با بیان آنکه هم اکنون بیش از 52 هزار روستای برقدار در کشور وجود دارد، از اینکه به تمام روستاهای بالای 20 خانوار کشور برق رسانی شده است، ابراز حشنودی کرد.
وی حفظ و نگهداری شبکه عظیم برق کشور با کمترین میزان نوسان و خاموشی توسط متخصصان این صنعت را کاری بزرگ و شایسته قدردانی خواند.
رییس جمهوری با این وجود مصرف برق در ایران را چهار برابر متوسط مصرف در آسیا و جهان دانست و بر لزوم استفاده درست از منابع انرژی تاکید کرد.
به گفته وی، سالانه میلیاردها دلار سلاح برای تسلط کشورهای استعمارگر بر منابع انرژی در جهان خرید و فروش می شود و جنگ های فراوانی برای تصاحب این منابع رخ می دهد و این در حالی است که منابع انرژی در ایران به دلیل مناست بودن مصرف به آسانی از دست می رود.
وی تامین انرژی را مهمترین موضوع جهانی خواند و اظهار داشت: کنترل منابع انرژی و مصرف بهینه آن وظیفه ای ملی برای تمام مردم ایران است.
احمدی نژاد در ادامه با تاکید بر لزوم طراحی و ساخت کامل قطعات و مدیریت شبکه برق کشور، ابراز امیدواری کرد: کارشناسان ایرانی در زمینه طراحی و ساخت قطعات مورد نیاز صنعت برق کشور به خودکفایی کامل برسند.
وی با بیان آنکه صنعت برق صنعت فعالی است و در جایگاهی قرار دارد که به سرعت می توان آن را مدیریت کرد، افزود: انتظار داریم مدیران صنعت آب و برق در زمینه بهینه سازی پروژه های این صنعت الگو باشند.
رییس جمهوری با تاکید بر لزوم تغییر نگرش در تامین انرژی برق، اظهار داشت: می توان با استفاده از شبکه گاز کشور، واحدهای نیروگاهی و تولید برق را در جوار این شبکه راه اندازی و در هزینه های تولید و انتقال برق به میزان بالایی صرفه جویی کرد.
وی همچنین بر لزوم توسعه استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر تاکید کرد و گفت: استفاده از این نوع انرژی ها ازجمله انرژی خورشیدی و بادی هزینه های احداث و نگهداری را کاهش داده و موجب افزایش پایداری شبکه در زمان بحران و حوادث می شود.
وی ظرفیت کشور در تولید برق از انرژی باد را بین 10 هزار تا 15 هزار مگاوات اعلام کرد و افزود: با حمایت دولت می توان استفاده از این انرژی و سایر انرژی های تجدیدپذیر را توسعه داد.
به گفته احمدی نژاد، ایران دارای بهترین متخصصان صنعت برق است و باید با استفاده از این توان تخصصی، انقلاب بزرگی در تولید، تامین و مصرف بهینه انرژی برق در کشور ایجاد کرد.
وی با بیان آنکه ظرفیت و توان مهندسی کشور در سطح بالایی قرار دارد، تصریح کرد: از این فرصت باید در جهت افزایش صادرات فنی و مهندسی به آن سوی مرزهای جغرافیایی کشور استفاده کرد.
وی گفت: ایران تقاضاهای فراوانی را از کشورهای مختلف در زمینه همکاری در بخش احداث سد، شبکه و نیروگاه دریافت کرده است و وزارت نیرو باید با تشکیل کارگروهی به کمک صنعتگران برق، وارد عرصه های جهانی این صنعت شود.
وی اظهار داشت: احداث سد و یا نیروگاه در یک کشوری توسط متخصصان ایرانی به منزله اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران در آن کشور است.
رییس جمهوری در ادامه از همکاری مردم برای مدیریت و اصلاح الگوی مصرف آب و برق در سال گذشته قدردانی کرد و افزود: با استفاده از لامپ های کم مصرف و کنترل رشد مصرف برق، پیک بار در دو سال اخیر کاهش یافت و این در حالی است که می توان بدون تغییر در فناوری های موجود و فقط با مدیریت، مصرف را تا 30 درصد کاهش داد.
احمدی نژاد سپس هدفمندسازی یارانه ها را خدمت بزرگی به کشور خواند و اظهار داشت: به دلیل واقعی نبودن قیمت ها، با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها می توان انقلاب بزرگی در مصرف ایجاد کرد و دولت تلاش می کند تا پایان برنامه پنجساله پنجم یارانه های بخش آب را حذف و قیمت برق را به صورت پلکانی دریافت کند.
وی با بیان آنکه مصرف برق یکی از کشورهای همسایه معادل ایران اما سطح مبادلات خارجی آن دو برابر ایران است، از مردم خواست: مدیریت مصرف را پیش از آغاز اجرای هدفمندسازی یارانه ها مورد توجه قرار دهند.
وی در پایان خطاب به متخصصان صنعت آب و برق کشور، اظهار داشت: ایران با دستان شما ساخته می شود پس تلاش کنید این کشور به جایگاه اصلی خود برسد.

سایت خبری وزارت نیرو
۲۶ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.