English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صرفه‌جویی در مصرف آب یک وظیفه شرعی است

صرفه‌جویی در مصرف آب یک وظیفه شرعی است
در شرایطی که با مشکل کمبود آب و برق مواجه هستیم مردم باید به عنوان یک وظیفه شرعی مراقب نحوه استفاده خود از آب و برق باشند.

یکی از مراجع عظام تقلید تاکید کرد: با توجه به کم‌آبی شدید قم، صرفه جویی در مصرف آب و استفاده صحیح از این مایع حیاتی وظیفه شرعی و مسئولیت همگانی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، آیت‌الله العظمی "ناصر مکارم شیرازی" در دیدار اعضای کمیته انسجام بخشی وزارت نیرو در استان قم، با توصیه به مردم در خصوص استفاده صحیح از آب و برق گفت: به دو دلیل باید مردم در صرفه جویی در مصرف آب و برق کوشا باشند یکی این که در شرع اسلام اسراف حرام است و دیگر اینکه در زمان‌هایی که اسراف باعث ضرر به دیگران می‌شود، باید این مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در اسلام هیچ کس حق ندارد به کسی زیان برساند، اظهار داشت: اگر مصرف کردن بیش از اندازه آب و برق باعث ضرر به دیگران شود، مسئولیت شرعی دارد و کسی که اقدام به این کار کرده است باید در روز قیامت پاسخگو باشد.
این مرجع تقلید تاکید کرد: در شرایطی که با مشکل کمبود آب و برق مواجه هستیم مردم باید به عنوان یک وظیفه شرعی مراقب نحوه استفاده خود از آب و برق باشند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از مردم تصور می‌کنند با خاموش کردن یک چراغ اتفاقی نمی‌افتد در حالیکه هر فرد با خاموش کردن یک لامپ اثر فوق‌العاده‌ای در صرفه‌جویی و کاهش مصرف در کل جامعه دارد.
آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: باید با محاسبات مختلف برای مردم تشریح کرد که اگر هر کس در خانه‌ خود چراغی خاموش کند در استان و کشور به رقم بالایی می‌رسد که این مهم در مسئله آب هم صدق می‌کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مردم باید بدانند خاموشی‌ها و همچنین جیره‌بندی آب مسئله ساده‌ای نیست، خاطرنشان کرد: ممکن است این موارد در مواقع حساس جان انسان ها را به خطر بیندازد و این مهم ضرورت استفاده درست از آب و برق را دوچندان می‌کند.

سایت خبری وزارت نیرو
۲۷ فروردین ۱۳۸۹ ۱۸:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.