English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

انتقاد مشاور وزیر نیرو از مجلس در زمینه صدور پروانه برای چاه‌های غیرمجاز

انتقاد مشاور وزیر نیرو از مجلس در زمینه صدور پروانه برای چاه‌های غیرمجاز
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با انتقاد از مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه صدور پروانه برای چاه‌هایی که به صورت غیرمجاز قبل از سال 85 حفر شده‌اند، خواستار تجدید نظر در این بخش شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا الماس‌وندی ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله علوی گرگانی در سخنانی با اشاره به استقرار نظام جمهوری اسلامی در کشور گفت: با توجه به تاکیدات دین مبین اسلام ما در زمینه تامین آب مورد نیاز مردم وظیفه بسیار سنگینی بر عهده داریم.
وی با بیان اینکه آب جزء انفال است، اظهار داشت: در بحث مدیریت آب شرط مهم و اساسی رعایت عدالت در توزیع منابع آبی است و امیدواریم که بتوانیم باعنایت حضرت حق این وظیفه مهم را به شکل شایسته انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در کشور یک سوم متوسط جهانی است، ادامه داد: ما در کشور وابستگی بسیار زیادی به منابع آب زیرزمینی داریم و 70 درصد آب خود را از این بخش تامین می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: ما در این بخش در مقایسه با دیگر کشورها پایین‌ترین راندمان آبیاری را داریم و این رقم حدود 33 درصد است.
الماس‌وندی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت برای تامین آب مورد نیاز مردم خاطرنشان کرد: پایین بودن قیمت آب باعث شده که مردم در این زمینه دغدغه‌ای نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه میانگین مصرف آب شرب در کشور نیز سه برابر متوسط جهانی است، ادامه داد: ما در بخش آب شاهد وجود فرهنگ نادرست مردم در استفاده از این مایه حیاتی و همچنین اسراف در این زمینه هستیم.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آبی ایران با اشاره به وضعیت سدهای کشور گفت: تا این مقطع در کشور 110 سد مخزنی احداث شده است، 110 سد مخزنی در دست احداث است و کار مطالعاتی برای احداث 172 سد نیز آغاز شده است و در این بخش با همه اقدامات صورت گرفته شاهد تامین 54 میلیارد مترمکعب آب خواهیم بود.
وی ذخیره قابل برداشت از آب‌های زیرزمینی را نیز 55 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: با این میزان اگر روند مصرف به همین شیوه ادامه یابد و با توجه به اینکه ما شاهد افزایش جمعیت کشور نیز خواهیم بود، در 10 سال آینده کشور دچار تنش آبی می‌شود.
مشاور وزیر نیرو با انتقاد از مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه صدور پروانه برای چاه‌هایی که به صورت غیرمجاز قبل از سال 85 حفر شده‌اند، یادآور شد: این تصمیم مجلس جرائم در این بخش را تشدید خواهد کرد و ما باید به بدانیم که در برابر نسل‌های آینده نیز پاسخگو خواهیم بود.
وی با اشاره به پیگیری این مسئله در شورای نگهبان افزود: در دنیا تاکنون چنین قانونی تصویب نشده است که برداشت‌های غیرمجاز را مجاز اعلام کند.
الماس‌وندی با اشاره به وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی تاکید کرد: اگر در بخش کشاورزی شاهد کاهش 10 درصدی مصرف آب باشیم، معادل تمام آب مورد نیاز در بخش شرب و صنعت صرفه‌جوی آب صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس
۲۸ فروردین ۱۳۸۹ ۱۸:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.