English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۰۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مشکل کم‌آبی قم در سال جاری جدی است

مشکل کم‌آبی قم در سال جاری جدی است
امسال در استان قم وضعیت فوق‌العاده‌ای از نظر کمبود آب حاکم است به همین منظور باید کار ضربتی و پیش‌بینی‌های لازم در همه بخش‌های تامین، مدیریت، فرهگ سازی و اطلاع رسانی انجام شود.

استاندار قم، مشکل خشکسالی و کم آبی این استان را در سال جاری بسیار جدی خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، حجت الاسلام "محمدحسین موسی پور" در نشست بررسی بحران خشکسالی 89 قم، بر لزوم توجه بیشتر مسئولان ملی به موضوع خشکسالی و کم آبی در این استان تاکید کرد. 
وی با بیان آنکه تامین آب مشکلی همیشگی و مستمر برای قم است، خاطرنشان کرد: البته این مشکل در برخی مواقع که نزولات آسمانی بیشتر می‌شوند، کمتر خود را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه به صرف عادی بودن ظاهری شرایط نباید نسبت به مسئله کمبود آب در شهر قم بی‌تفاوت و بی‌خیال باشیم، اظهار داشت: باید بپذیریم قم در اقلیمی خشک قرار گرفته است و میزان بارندگی در استان قم پایین تر از میانگین کشوری است.
استاندار قم توسعه شهری، صنعتی و کشاورزی استان را نیازمند آب دانست و از آب به عنوان عامل رشد و توسعه یاد کرد و افزود: باید از نگاه مقطعی و موضعی به مسئله آب شهر قم پرهیز شود و برنامه‌ریزی جامع و کامل در این خصوص صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: البته اقدام های خوبی در این زمینه ازجمله پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های دز و همچنین تخصیص 60 میلیون متر مکعب از آب‌های سطحی ورامین به قم صورت گرفته که به همت دولت نهم و دهم در حال اجرا است.
حجت‌الاسلام موسی‌پور تاکید کرد: البته نباید این تصور را داشت که با رسیدن آب سرشاخه‌های دز به قم مشکل آب این شهر کاملا رفع می‌شود زیرا این پروژه برای افق 1420 قم در نظر گرفته شده است و اگر مدیریت مصرف صورت نگیرد، پس از آن دوباره دچار مشکل خواهیم بود.
وی با اشاره به نیاز آبی استان در بخش های مختلف، خاطرنشان کرد: اگر منابع آب استان را به درستی مدیریت نکنیم مشکل کم‌آبی در قم حل نخواهد شد.
استاندار قم اظهار داشت: باید بحث تامین، مدیریت و استفاده از آب به صورت پایدار به صورت جدی در دستور کار همه دستگاه های استان به ویژه دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد.
وی با اشاره به میزان بارندگی‌ها در استان قم، از کاهش 44 درصدی بارش باران در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن خبر داد و افزود: امسال در استان قم وضعیت فوق‌العاده‌ای از نظر کمبود آب حاکم است و به همین منظور باید کار ضربتی و پیش‌بینی‌های لازم در همه بخش‌های تامین، مدیریت، فرهگ سازی و اطلاع رسانی انجام شود.
حجت‌الاسلام موسی‌پور با انتقاد از آبیاری فضای سبز شهری قم به وسیله شبکه آب شرب، خاطرنشان کرد: در حالی که آب سد 15 خرداد یک دهم میزان ظرفیت این سد است و مشکل آب قم جدی است، آبیاری چمن ها با آب شرب منطقی نیست.
وی از شهردار قم خواست: هرچه سریع‌تر نسبت به تدوین طرح جامع و تغییر الگوی کشت فضای سبز و تفکیک آبیاری آن از آب شرب اقدام کنند.
استاندار قم ضرورت فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی در رابطه با مصرف صحیح آب از طریق رسانه ها به ویژه صدا و سیما را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: مدارس نیز ظرفیت بسیار خوبی در زمینه فرهنگ‌سازی دارند که باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود.
وی تاکید کرد: باید با تدوین بسته‌های کامل فرهنگی از ظرفیت ائمه جمعه، ائمه جماعات قم، طلاب و ... نیز در زمینه استفاده درست از آب و اطلاع رسانی به مردم استفاده شود تا بتوانیم تابستان و بحران کم‌آبی امسال را به خوبی پشت سربگذاریم.
حجت‌الاسلام موسی‌پور در پایان تصریح کرد:‌ به هر حال مشکل خشکسالی و کم آبی در سال جاری بسیار جدی است و لازم است که مسئولان ملی توجه بیشتری به این مسئله داشته باشند تا به خوبی از این وضعیت عبور کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به موقعیت ویژه شهر مقدس قم، گفت: مسئله رفع کم‌آبی قم باید با حساسیت ویژه‌ای دنبال شود.
حجت‌الاسلام "محمدرضا آشتیانی" با قدردانی از پیگیری مسئولان استان در زمینه تامین به موقع و مناسب آب شهر قم، اظهار داشت: در مجموع اقدام های مدیران آب استان رضایت بخش بوده و فعالیت های مناسبی در زمینه تامین آب شهر قم صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: باید مسئله کم‌آبی قم با حساسیت ویژه‌ای دنبال شود و نیاز است تا موضوع آب با عنایت بیش از پیش پیگری شود.
نماینده مردم قم در مجلس ابراز امیدواری کرد: با مدیریت مناسب و تلاش و همت مضاعف همه مسئولان، مسئله خاصی در تامین و توزیع آب به وجود نیاید و با سربلندی از مشکل کمبود آب در سال جاری عبور کنیم.
وی با اشاره به اینکه استان قم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: عده‌ای ممکن است درصدد باشند تا از موقعیت‌های به وجود آمده سوء استفاده کنند به همین لحاظ باید بحران کم آبی سال جاری در قم با حساسیت ویژه‌ای دنبال شود تا در پایان سال همه سرافراز باشند.
حجت‌الاسلام آشتیانی افزود: مدیریت صحیح خود را در زمان بحران نشان می‌دهد و اکنون که در شرایط بحران آب قرار گرفته ایم، لازم است که مسئولان با مدیریت صحیح و عملکرد مناسب برنامه ریزی‌های لازم را برای عبور از وضعیت کنونی انجام دهند.
وی تصریح کرد: مردم نیز باید برای گذر از خشکسالی سال جاری در استفاده صحیح از آب دقت کنند و صرفه جویی را مورد توجه قرار دهند. 

سایت خبری وزارت نیرو
۲۸ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.