English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۴۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

میزان استفاده آب در کشور متناسب با شرایط موجود نیست

میزان استفاده آب در کشور متناسب با شرایط موجود نیست
اسراف در مصرف آب به لحاظ شرعی جایز نیست به ویژه در شرایط کنونی که در کمبود آب به سر می‌بریم و لذا این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ما نیز در فتاوی خود به این مسئله توجه داریم.

یکی از مراجع عظام تقلید در قم گفت: در زمان حاضر میزان استفاده آب در کشور متناسب با وضعیت و شرایط موجود که با کمبود آب مواجه هستیم، نیست و از آب استفاده بی‌رویه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، آیت‌الله العظمی "ناصر مکارم شیرازی" شب گذشته در دیدار مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به کمبود آب در کشور و استان قم گفت: متاسفانه در بعد اطلاع رسانی و مسایل فرهنگی در این زمینه کار نمی‌شود و به همین دلیل بیشتر مردم از بحران کم‌آبی بی‌اطلاع هستند.
وی خواستار اطلاع‌رسانی به مردم از روش های مختلف در زمینه استفاده درست از آب شد.
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه باید شیوه‌های استفاده صحیح از آب را به مردم آموزش داد، تصریح کرد: باید با اطلاع‌رسانی جامع و کامل فرهنگ استفاده درست از آب را در جامعه نهادینه کرد تا مردم درست از آب استفاده کنند زیرا تا استفاده صحیح از آب صورت نگیرد مشکل کمبود آب در کشور رفع نخواهد شد.
وی استفاده از روش‌های مدرن و پیشرفته در استفاده از آب را ضروری دانست و اظهارداشت: در این زمینه هم باید دولت کمک کند و هم مردم با این وسایل آشنا شوند زیرا با استفاده از روش‌های مدرن مثل آبیاری تحت فشار و قطره‌ای و ... بخشی از مشکلات ناشی از کمبود آب رفع می‌شود.
آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: هر چند دولت در بخش آب فعالیت‌های چشمگیری انجام داده و زحمات فراوانی کشیده است اما در عین حال باید کار بیشتری انجام دهد زیرا هنوز آب‌های سطحی زیادی در کشور است که هدر می‌رود. 
وی تخصیص اعتبار کافی به بخش آب را ضروری دانست و گفت: در حالیکه بودجه ورزش کشور پنج برابر می‌شود باید بودجه آب که مایع حیات همه موجودات است، 50 برابر شود.
این مرجع تقلید همچنین خواستار اطلاع رسانی به مردم از طریق تبلیغات محیطی شد و اظهار داشت: استفاده از پلاکارد در ورودی‌های شهر و مکان های پر رفت و آمد می‌تواند مردم را نسبت به موضوع آب حساس کند تا هر چه بیشتر به این موضوع اهمیت بدهند.
وی با اشاره به احکام اسلام مبنی بر استفاده صحیح از آب و پرهیز از اسراف تاکید کرد: اسراف در مصرف آب به لحاظ شرعی جایز نیست به ویژه در شرایط کنونی که در کمبود آب به سر می‌بریم و لذا این مسئله  باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ما نیز در فتاوی خود به این مسئله توجه داریم.
آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود توجه ویژه به رفع مشکل آب قم را خواستار شد و گفت: قم نیاز مبرم و شدیدی به مسئله آب دارد و امیدواریم آب سرشاخه‌های دز سال آینده به قم برسد و مردم از این آب بهره‌مند شوند.
وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه مسئله کشاورزی قم نیز به علت کمبود آب به چالش کشیده شده است، باید به گونه‌ای عمل شود که کشاورزی در استان احیا شود.

سایت خبری وزارت نیرو
۲۹ فروردین ۱۳۸۹ ۱۲:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.