English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران اولین شریک تجاری ترکمنستان است

ایران اولین شریک تجاری ترکمنستان است
وزیر خارجه ترکمنستان در دهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان ایران را اولین شریک تجاری کشورش خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، منوچهر متکی وزیر امور خارجه و ریاست هیئت ایرانی در مراسم اختتامیه این نشست که با حضور وزیر امور خارجه ترکمنستان و نمایندگان دستگاه های ذیربط ایرانی و ترکمنی برگزار گردید امکانات دو کشور به ویژه در بخش نفت و گاز را زمینه مناسبی برای گسترش همکاریها برشمرد.

وی افتتاح خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به ایران (دولت آباد - سرخس) و شروع ساخت خط آهن سه جانبه ایران - ترکمنستان - قزاقستان را زمینه های مناسب برای هموار کردن زیر ساختارهای روابط دو کشور نام برد.
متکی افزود: آماده استفاده از انرژی ترکمنستان برای خود و برای سایر کشورها از طریق ایران هستیم. با توجه به توافقات و برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر داریم حجم گاز دریافتی از حوزه گازی دولت آباد ترکمنستان را از 2 میلیارد به 6 میلیارد متر مکعب در سال افزایش دهیم. دریافت 8 میلیارد متر مکعب نیز از مسیر کوربچه - کردکوی در برنامه های ما قرار دارد. طبق هدف گذاری روسای جمهور دو کشور، در نظر است این مقدار را به 20 میلیارد متر مکعب در سال برسانیم.
رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز از سطح روابط دو کشور ابراز رضایت نمود و همکاری های فی ما بین در بخش های مختلف سیاسی و اقتصادی و در سطح بین المللی به ویژه در چارچوب سازمان ملل را مثبت ارزیابی کرد.
وی افزود: روند همکاری های اقتصادی و تجاری بین طرفین، در سالهای اخیر از رشد چشمگیری برخوردار بوده است و طبق اعلام مراجع آماری ترکمنستان حجم مبادلات تجاری به 3.5 میلیارد در سال 2009 رسید که نسبت به سال قبل رشد 15.1 درصدی را نشان می دهد.
وی گفت: آمارها نشان می دهد که در سه ماهه اول سال 2010 ایران شریک اول تجاری ترکمنستان می باشد.
وزیر خارجه ترکمنستان دورنمای همکاری دو کشور در زمینه انرژی، برق و در بخش حمل و نقل به ویژه در زمینه احداث خط آهن برکت - اترکت را مهم دانست و نساجی، کشاورزی و شیلات را زمینه های جدید همکاری بین دو کشور نام برد.
لازم به ذکر است نمایندگان ذیربط دو کشور در قالب کمیته های انرژی، تجارت و بازرگانی، حمل و نقل، فرهنگی، آب و علمی و بهداشتی، موضوعات مختلف همکاری دو کشو را در نشست کمیسیون فوق مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در پایان این نشست یک روزه، یادداشت تفاهم دهمین نشست، کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.
خبرگزاری مهر
۲۹ فروردین ۱۳۸۹ ۱۷:۵۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.