English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۳۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصوبه‌ای که فعالیت چاه‌های غیرمجاز را قانونی می‌کند! استاد بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس تهران: ملت ایران هرگز واضعان این قانون را نخواهد بخشید

مصوبه‌ای که فعالیت چاه‌های غیرمجاز را قانونی می‌کند! 
استاد بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس تهران: 
ملت ایران هرگز واضعان این قانون را نخواهد بخشید
استاد بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس تهران و جغرافی‌دان سرشناس کشور با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به وزیر نیرو و نمایندگان مجلس، نسبت به عواقب زیست محیطی ناشی از تصویب قانون جدید مجلس شورای اسلامی درباره چاه‎های غیرمجاز هشدار داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور محمد حسین پاپلی یزدی در این نامه از وزیر نیرو خواسته است با جلب افکار عمومی مانع تصویب این قانون توسط شورای نگهبان شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی آب بران خراسان بزرگ قانون مجلس را دوپهلو، غیر کارشناسانه و مغایر با قانون اساسی، قانون نظم و انضباط امور خداوندی و الگوی مصرف صحیح دانسته و گفته است: ملت ایران هرگز واضعان این قانون را نخواهند بخشید.
وی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس می‌افزاید: کارتان در مورد این قانون اشتباه محض است.
به گفته پروفسور پاپلی یزدی تصویب این قانون به معنای آن است که مالکان چاه‌های غیر مجاز که باعث نابودی سفره‌های آب زیرزمینی شده‌اند، بتوانند کار غیرقانونی خود را قانونی کنند.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
"مجلسیان محترم خانه‌اتان آباد؛
در ظرف 15 سال گذشته در روزنامه‌های کشور ده‌ها مقاله درباره برداشت بی‌رویه آب از دشت‌های ممنوعه و افت سطح دشت‌ها و فاجعه‌ای که بار می‌آورد، چاپ شده است.
صدها عکس از شکاف‌های زمین و چاک چاک شدن دشت‌ها، بالا افتادن موتورهای آب، چاله شدن زمین، فرسایش زمین و ترک‌های ایجاد شده در ساختمان‌ها در نتیجه برداشت بی رویه آب از سفره زیرزمینی، چاپ شده است. در این 15 سال صدها گزارش تلویزیونی در این باره پخش شده است. کارشناسان آب‌های زیر زمینی کشور و محیط زیست برداشت بی‌رویه آب را فاجعه اعلام کرده‌اند. با پول دولت شرکت‌های مهندسین مشاور آب کشور صدها طرح در این باره اجرا کرده‌اند و در همه آن‌ها وقوع دردناک فاجعه‌ای که مملکت را با بی آبی روبه‌رو می‌کند، بر ملا ساخته‌اند.
سازمان یونسکو ، افت سفره آب‌های زیرزمینی را در برخی دشت‌ها خطری برای تمدن و فرهنگ دانسته است و در مدیریت جامع منابع آب برخی از دشت‌ها از جمله دشت مشهد مشارکت دارد.
افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌های شرق کشور بخش مهمی از شهرهای مرزی را از نظر آب شرب وابسته به افغانستان کرده است. امروز بدون آب هیرمند و هریررود شهرهایی مثل زاهدان و مشهد با مشکلات جدی روبه‌رو هستند.
صدها مدیر و کارشناس وزارت نیرو در حد سکته در مقابل متخلفان ایستاده‌اند، زندگی خود و خانه خود را در راه پاسداری از منابع آبی کشور باخته‎اند و قانون کشور به شدت هر چه بیشتر از سفره آب‎های زمینی حمایت می‌کرده است.
هزاران کشاورز با فرهنگ وطن دوست با شرف خود پاسدار منابع آبی کشور بوده و سعی کرده‌اند از سفره آب زیر زمینی کشور پاسداری کنند.
هزاران خلافکار و متجاوز به قانون و انفال و حق و حقوق ملت که چاه غیرمجاز حفر کرده‌اند، از طریق دادگاه‌های ذیصلاح محکوم شده‌اند. صدها استاد دانشگاه در سر کلاس‌های درس به دانشجویان خود مساله افت آب‎های زیر زمینی و خطرات ناشی از آن را درس داده‌اند.
در این شرایط یک مرتبه مجلس محترم شورای اسلامی قانونی چند پهلو را تصویب می‎کند که مالکان چاه‌های غیر مجاز که قبل از سال 1384 تخلف کرده‌اند و بدون مجوز آب از سفره‌های زیر زمینی برداشت کرده‌اند بتوانند کار غیر قانونی خود را قانونی کنند.
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌دانند که حتی یک متخصص آب زیر زمینی نه در کشور و نه در سطح جهان پیدا نخواهند کرد که این قانون را تایید کند.
حتی یک استاد و یا دانشجوی رشته‌های آب و هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی را در کشور در سطح بین‌المللی پیدا نخواهید کرد که این قانون غیرعلمی را بپذیرد.
حتی یک کارشناس محیط زیست را پیدا نخواهید کرد که این قانون را تایید کند. حتی یک کارشناس زمین شناسی و خاک شناسی را پیدا نخواهید کرد که با روش علمی این قانون را معنی کند.
این قانون دو پهلو مجلس مغایر با قانون اساسی است، مغایر با قانون نظم و انضباط امورخداوندی است. این قانون مغایر با الگوی مصرف است.
دانشگاهیان و متخصصان باور نمی‌کردند که همچون قانونی از مجلس تصویب شود.
این قانون یعنی آهای مردم بروید خلاف کنید و منافع ملت و ملی و سرزمینی را بچاپید، یک روزی کارتان را قانونی می‌کنیم. یعنی هیچ کسی از خلاف کاری نترسد. اگر آب بی رویه در دشت ممنوعه برداشتید و اگر از منابع طبیعی کشور سوء استفاده کردید، اشکال ندارد؛ چند صباحی جریمه می‌شوید بعد کارتان قانونی می‌شود. فردا هم به جنگل‌ها و حیات وحش و آسمان و زمین هم دست اندازی خواهند کرد و یک روزی کارشان قانونی خواهد شد.
مملکت دارای مرزهای متعددی است. مرز هوایی، مرز دریایی، مرز زمینی و امروز مرزهای جدیدی دارد مانند مرز امواج پیدا می‌شود و یکی از مرزها مرز زیر زمینی است. آن‌ها که با چاه غیر مجاز در دشت ممنوعه آب بر داشته‌اند، متجاوز به یکی از مرزهای مهم این مملکت یعنی مرز زیرزمینی هستند. تمام مرزبانان کشور، آن‌ها که به این کشور اسلامی عشق می‌ورزند، آن‌ها که برای حفظ دین و ایمانشان و سرزمین شان و حفظ مرزهای آن پاسداری کردند، از شما گله‌مند خواهند شد و با قانون ضد مرزی‌تان مخالفت خواهند کرد.
من یک استاد بازنشسته‌ام، فریاد می‌زنم کارتان در مورد این قانون اشتباه محض است و ملت ایران شما را نخواهد بخشید.
انتظار هست که شورای محترم نگهبان با دقت نظری که دارند این قانون را تصویب نکرده و قاطعانه از آن جلوگیری کنند."
به تازگی طرحی به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید که براساس آن چاه‌های غیرمجازی که قبل از سال 1384 در کشور حفر شده‌اند، مجاز شمرده شده و می‌توانند با کسب پروانه بهره‌برداری به فعالیت خود ادامه دهند.
ایسنا
۳۰ فروردین ۱۳۸۹ ۱۲:۲۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.