English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۳۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر نیرو گفت‌: ممکن است در تابستان با مشکلاتی برای تامین آب مواجه شویم امیدواریم با مدیریت مناسب مجبور به جیره‌بندی آب قم نشویم

معاون وزیر نیرو  گفت‌: 
ممکن است در تابستان با مشکلاتی برای تامین آب مواجه شویم 
امیدواریم با مدیریت مناسب مجبور به جیره‌بندی آب قم نشویم
معاون وزیرنیرو هشدار داد با کاهش ذخایر برف‌ها و کاهش روان‌آب‌ها، ممکن است در تابستان با مشکلاتی برای تامین آب مواجه شویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا محمدرضا عطارزاده ـ معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ـ  گفت: از ابتدای سال آبی (اول مهر) تا آخر هفته گذشته 186 میلیمتر بارش داشته‌ایم که این میزان بارش پنج درصد بیشتر از سال گذشته و 10 درصد پایین‌تر از متوسط بارش‌های 40 سال اخیر است.
وی با بیان این‌که درحال حاضر حجم آبی که تاکنون در سدها داریم دوبرابر سال گذشته است و این درحالی است که نسبت به سال گذشته خروجی آب سدها نیز دوبرابر سال گذشته است، تصریح کرد: با مدیریتی که صورت گرفته است ذخایر آبی خوبی داشته ایم؛ ولی باوجودی که بارش های خوبی داشته‌ایم، گرمای کشور سبب شد که ذخایر برفی خود را از دست بدهیم و متاسفانه روان‌آب‌های مناسبی در ماه‌های آینده نداریم و باید همه با صرفه‌جویی از ذخایر موجود استفاده کنیم.
معاون وزیر نیرو با تاکید بر آسیب گرمای هوا بر روان‌آب‌های کشور هشدار داد: به همین دلیل احتمال دارد که در برخی نقاط که برای مدیریت تامین آب به ذخایر مخزنی دسترسی نداریم، با آسیب‌هایی در پیش رو مواجه باشیم.
عطارزاده در پاسخ به سوال ایسنا درخصوص هشدارهای مطرح شده مبنی بر احتمال جیره‌بندی آب قم در تابستان گفت: در بعضی از استان‌ها کاستی‌هایی زیادتر از متوسط کشور داریم. به‌ویژه در استان قم بارش خوبی نداشته‌ایم و تاکنون نیز روان‌آب خوبی برای سد 15 خرداد این استان وجود نداشته و روان‌آب آن با کاهشی شدید به نصف میزان سال گذشته رسیده است.
وی افزود: این مساله باعث شده که آب سد 15 خرداد که باید از دریچه‌های آبگیر وارد می‌شد را در ماه‌های آینده با استفاده از سیستم پمپاژ تامین کنیم.
او خاطرنشان کرد: همین موضوع باعث شده در قم با وضعیت بحران مواجه شویم که امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده با جیره‌بندی آب در قم روبه‌رو نشویم، ولی مردم قم هم باید با مصرف‌ کمتر خود به ما کمک کنند و با مدیریت مناسب از این مشکل عبور کنیم. البته تلاش می‌شود که تا پایان امسال یا اوایل سال آینده بخشی از آب قمرود را برای مردم فراهم کنیم.
ایسنا
۳۰ فروردین ۱۳۸۹ ۱۴:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.