English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نیروگاه شازند گفت: مدیریت مصرف انرژی به مردم واگذار می شود

وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نیروگاه شازند گفت:
مدیریت مصرف انرژی به مردم واگذار می شود
در تاریخ فعالیت وزارت نیرو، چنین فرصتی برای اجرای برنامه ها وجود نداشته است.
وزیر نیرو گفت: با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، مدیریت مصرف انرژی به مردم واگذار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "مجید نامجو" روز سه شنبه (امروز) در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نیروگاه شازند اراک، از قانون هدفمندسازی یارانه ها به عنوان فرصتی مناسب برای مدیریت مصرف انرژی در کشور یاد کرد و گفت: باید نگرش مثبتی به اجرای این قانون داشت.
وی با بیان آنکه هدف از اجرای این قانون دریافت هزینه های اضافی  از مردم نیست بلکه قرار است یارانه ها به صورت مستقیم در اختیار آنان قرار گیرد، اظهار داشت: با اجرای این قانون هر کس باید مدیر پروژه مصرف انرژی خود باشد تا از این طریق مصرف انرژی کشور اداره شود.
وی هدفمندسازی یارانه ها و اصل 44 قانون اساسی را فرصت بسیار مناسبی برای اجرای برنامه های وزارت نیرو دانست و تصریح کرد: در تاریخ فعالیت این وزارتخانه، چنین فرصتی برای اجرای برنامه ها وجود نداشته است.
وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد: با استفاده مناسب از ظرفیت های این قوانین و تلاش کارکنان صنعت آب و برق، رضایت مردم از خدمات این صنعت افزایش یابد.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های وزارت نیرو برای افزایش توان تولید برق کشور، آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نیروگاه شازند اراک را ازجمله این برنامه ها اعلام کرد و گفت: با اجرای این طرح، دو واحد بخاری جدید هر کدام به ظرفیت 325 مگاوات به مجموعه واحدهای نیروگاه شازند اراک اضافه می شود.
به گفته نامجو، اقدام های مناسبی در زمینه خرید تجهیزات برای احداث این واحدها صورت گرفته است که با اجرای این طرح و افزوده شدن 650 مگاوات بر ظرفیت تولید نیروگاه شازند، پایداری شبکه برق کشور به ویژه در این منطقه راهبردی، افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو در مجموع برنامه های خوبی را برای توسعه فعالیت های خود پیش بینی کرده است که با همت و کار مضاعف تلاشگران صنعت آب و برق اجرا خواهد شد.
طرح توسعه ‌نیروگاه شازند اراک در دو واحد 325 مگاواتی به ظرفیت کل 650 مگاوات احداث و پیش بینی می شود واحد نخست آن در اواخر سال 93 و واحد دوم آن تابستان 94 سنکرون و وارد مدار شود.
تامین بخشی از نیاز شبکه برق کشور با اولویت استان مرکزی و استان های همجوار، طراحی نیروگاه و انتقال دانش فنی ساخت تجهیزات اصلی نیروگاه های بخاری و ایجاد اشتغال از اهداف اجرای طرح توسعه نیروگاه شازند اراک محسوب می شود.
این طرح با برآورد هزینه شش تریلیون و 140 میلیارد ریال شامل سه تریلیون و 200 میلیارد ریال هزینه ریالی و 210 میلیون یورو هزینه ارزی اجرا می شود.
عملیات اجرایی نیروگاه بخاری شازند اراک در چهار واحد 325 مگاواتی با مجموع ظرفیت یکهزار و 300 مگاوات در اواخر سال 1374 آغاز شده که طبق برنامه زمان بندی شده،‌ واحد نخست آن در مردادماه 1379، ‌واحد دوم بهمن ماه 1379، واحد سوم آبان ماه 1380 و واحد چهارم آن اسفندماه 1380 سنکرون و وارد مدار شده است.
نیروگاه بخاری شازند در 10 کیلو متری شمال شرقی شهرستان شازند و 20 کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است.     
سایت خبری وزارت نیرو
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.